| OctavianDanielMaria a întrebat:

Nu vi se pare suspect ca Iisus a fost primit de multime? Pai nu il saltau romanii?

9 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

No, Jesus e tare cool.
Oh stai, nu vorbeai de cel din TWD.

| gabicoo a răspuns:

Nu ți-ai luat tratamentul azi?

| doctorandus a răspuns (pentru gabicoo):

Problema propusa este reala, raspunsul tau denota ignoranta.

| BuLaNNNeL a răspuns:

De ce nu cauți un preot sa te lămurească sau sa te contrazici cu el?

| tudorvolcano a răspuns:

Se spune Iisus în limba română.
Și nu te adresa cu Iisus, că nu te tragi de șireturi cu Domnul și Dumnezeul tuturor și a toate, Mântuitorul Lumii, Dumnezeu-Cuvântul.

Primirea Mântuitorului a fost ca de împărat, dat fiind că a intrat pe asin în cetate și la venirea lui, oamenii și-au pus hainele drept așternut pentru venirea Sa, și au ridicat frunze de palmieri.
Oricum, romanii nu-I puteau face nimic, El Dumnezeu fiind. Pe cruce și în mormânt s-a pus de voie, și după a înviat.

Tot suspect ar părea cum de nimeni nu L-a prins în templu, când i-a biciuit pe negustori, sau când mulțimea L-a înconjurat ca să încerce să-L omoare cu pietre, dar de fapt nu e suspect. Ca Dumnezeu, El a avut puterea să-Și aleagă momentul morții.

| doctorandus a răspuns (pentru tudorvolcano):

Te inseli, primirea lui ca pe un imparat e caterinca (fantezie). In realitate Isus a fost cat a trait un ilustru necunoscut. A devenit faimos la mult timp dupa moarte.

| Antisistem11 a răspuns:

Poate nu aveau curajul sa il ia din mulțime de teama unei revolte.

| salieri84 a răspuns:

Asta ca asta, dar nu ti se pare suspect ca Fat-Frumos a inserat 7 inimi intr-un cal? Sau Hercule a ucis cu mana lui, Hidra din Lerna?

| Adrianod a răspuns:

Isus a fost primit de puniti oameni, daca ai citii Biblia ai observa ca el a fost in multe locuri insa nu toti il primeau, ba mai rau il batjocoreau, el a fost izgonit chiar de proprii Iudei, rastignit de preotii si oamenii din tara lui, insa El nu intentioneaza sa convinga pe toata lumea, zice de cateva ori : cine are urechi sa auda, cine are ochi sa vada, se refera la mesajele si informatiile profunde din pildere Lui, oricine doreste sa aiba experiente cu Dumnezeu va avea, : cautati si veti gasi, bateti si vi se va deschide,