| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa cred in Dumnezeu pentru ca stiu ca nu există, ca e ceva inventat, ca sunt atâtea motive pentru care nu as crede! Dar am avut mai de mult un vis cu Iisus, care îmi ridica semne de întrebare. A fost ceva foarte intens si foarte ciudat: era pe un nor cu brațele deschise iar eu pluteam spre el. Nu auzeam decât păsări și o melodie pe care nu o pot descrie. Acest vis l-am avut cam acum 4 ani pe cand credeam in Dumnezeu. Dupa care acum un an sau doi am visat cu bunica care spunea ca cineva ne vrea răul si Fecioara Maria ne protejează. Acesta nu stiu daca l-am visat in perioada in care credeam sau in cea in care am început sa nu mai cred. Stiu ca nu mai cred cam de un an dupa ce profa de fizica a zis ca "azi nu scriem ca vreau sa va spun ceva. Cu cateva zile in urma o pocaita a facut ceva si aceasta s-a infuriat tare, spunand "Acum nu te-a vazut " Dumnezeu"?!" si i-a ținut o predică despre asta, si a spus ca vorbim mai multe ora viitoare. După o ora de discuții chiar am ajuns la concluzia ca nu exista nici un Dumnezeu!
Ce vreau sa spun e ca, am momente când îmi vin in minte visele astea si ma întreb de ce? Parca e ceva ce vrea sa ma convingă sa cred, dar nu vreau sa mai cred! Parca cineva ma trage de mana dreapta si cineva de mana stânga si simt ca daca nu ajung la o lămurire o sa ma "rup in doua". Va rog spuneti-mi de ce am visat așa ceva? Nu vrea sa cred, chiar nu vreau, dar ma bântuie aceste vise.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ai cum sa stii ca nu exista sau ca exista, plus ca de ce dumnezeu vorbim, termenul in limba romana e complet eronat, iahve este un zeu tribial evreiesc, daca vorbim de panteism, deism nu stiu, trebuie sa recunoastem asta cu toti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au fost vise... Și asta spune tot

| milan9 a răspuns:

Toti marii oameni de stiinta au crezut in Dumnezeu.
"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

| SG1995 a răspuns:

Ai visat pentru că ai crezut. Ca să explic mai bine:
Pe când erai religios aveai vise cu tematică religioasă stereotipicale, gen Iisus vine pe nori, Diavol etc.
Eu când eram mic visam anticrist, că mă mor, că vine sfârșitul pentru că chiar credeam bazaconiile pe. care secta penticostală le promova.

| Steregoi a răspuns:

Nu vrei sa crezi pentru ca alegi sa nu crezi desi exista motive de a crede in Dumnezeu si nu exista motive de a nu crede in Dumnezeu.

| Panamax a răspuns:

O sa arzi in Iad pentru eternitate.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa fie salvati si din acest motiv da astfel de semne cum ar fi visele.
Dar in acelasi timp le respect dreptul oamenilor la alegere, oferindu-le optiunea de a nega in continuare aceste semne.
Oricum credinta trebuie sa fie insotita si de actiuni, nu e suficient doar sa accepti existenta lui Dumnezeu, e nevoie si de o marturisire in fata celorlalti, de regret gata de pacate si de schimbare a vietii in bine.
Te felicit pentru sinceritate, bine ai spus "nu vreau sa cred" pentru ca e alte motive in favoarea ateismului nu exista.

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru Nilsson):

Și întreb de curiozitate cum ai putea sa te pocaiesti (parcă așa se spunea) și ce fapte/actiuni sa faci care sa dovedească credinta. Întreb pentru ca eu înainte eram credincios, dar mi-a venit sa nu mai cred și am citit niște articole științifice și d-ale lui Hawking Stephen (cred ca-l știi era ateu) și la o vreme au început sa resping ideea unuidumnezeu dar apoi am avut atât de multe semne întâmplări (un vis și încă unul) și atunci m-am lămurit ca exista cu adevărat. A început sa-mi para rău că l-am respins dar am descoperit ca biserica/biblia/rugăciunea fac bine.Dar ce fapte bune trebuie sa faci? (Caut îndrumări de peste tot).

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Pocainta e atunci cand ati pare sincer rau de faptele rele din trecut, cand am descoperit credinta imi veneau amintiri din trecut cu greseli de ale mele pe care le consideram demult uitate.
In ceea ce priveste faptele bune, nu ma consider demn sa dau sfaturi, si eu ma intreb ce ar trebui sa fac in viata, dar exemple se pot da: sa invingi viciile sau patimile, sa faci un bine cand ai ocazia, sa oferi cuiva un sfat bun sau chiar o mustrare cand e cazul, sa iti marturisesti credinta in Dumnezeu.
Omul e prea pacatos ca sa reuseasca singur sa invinga pacatul, numai cu ajutorul lui Dumnezeu poate acest lucru.

| Octavian199 a răspuns:

Si eu am avut vise cu Superman, se facea ca eu eram ala rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Ai libertate de alegere, asa ca tu alegi daca sa crezi in ceva sau nu. Daca tot esti libera sa alegi, de ce vrei neaparat sa aleaga altii pentru tine? de ce vrei pareri care sa te influenteze in alegerea ta? ca sa spui mai tarziu ca Dumnezeu ti-a ingradit libertatea? Modul in care iti vei trai viata nu trebuie sa se sprijine pe niste interpretari de vise, ci pe idei clare si logice desprinse din studiu. Nu lasa mintea ta sa fie terenul de joaca a lui satana, ci pune-o la munca. Asa cum muschii se dezvolta prin exercitiu fizic, asa se dezvolta si mintea prin exercitii intelectuale

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cine ți-a spus să crezi în vise? Nu auzi ce spune Sfânta Scriptură?

Cartea Înțelepciunii lui Isus fiul lui Sirah:

„Precum este cel ce aleargă după vânt și vrea să prindă umbra sa, așa este omul care crede în vise. Că pe mulți visele i-au înșelat și au căzut cei care au nădăjduit în vise".

https://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm

Citeste

| Teo29 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=rzcb9Aus5p0

E firesc sa iti pui aceste intrebari.

Ti am oferit mai sus un link cu un parinte care iti va raspunde la toate intrebarile tale.

Dumnezeu exista, in religia ortodoxa sunt evidentiate existenta lui Dumnezeu prin multe lucruri, dar in special prin urmatoarele :

1. Lumina de la Ierusalim care se pogoara in fiecare an si nu arde cateva secunde chiar daca o pui in ochi sau pe par, te poti duce cand vei dori sa te convingi singur de aceasta minune mare, candelele de la Sf Morman se aprind singure atunci!

2. Agheazma mare sau mica, savarsita de orice preot ( indiferent cat e de vrednic sau nu ) care nu se strica niciodata. A fost dovedit si stiintific ca agheazma are o structura deosebita a moleculelor de apa dupa ce este sfintita.

Poti chema un preot acasa sa faca o agheazma oricand si sa te convingi. Pastreaza aceeasi apa in 2 vase, unul in care va fi facuta agheazma si unul doar cu apa de la robinet. Si vei vedea ca in timp una se strica dar agheazma nu! Minune care o poti savarsi in casa ta in orice perioada a anului

3. Sfintele Moaste, mergi la Lavra la Kiev sa vezi sute de moaste care stau de sute de ani ( poate nu crezi inca in minunile care se savarsesc) dar trupurile lor nu se strica, asta arata ca dupa moarte exista ceva ce s-a propovaduit prin Sfanta Biserica.

Este bine sa te preocupe aceste probleme, sa asculti video-ul de mai sus cand vei avea timp, iti va raspunde la multe intrebari pe care le ai.

Toate cele bune!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Dumnezeu te vrea de partea lui.

| Geici7474 a răspuns:

Atunci cand visam despre un anumit subiect, cel mai probabil visul nu se refera la acel lucru pentru ca mintea are tendinta de a codifica, de a compara ceva cu altceva similar. Ea asociaza acel vis de fapt cu altceva din viata noastra, tu trebuie sa iti dai seama despre ce este vorba. Asa ca stai calm, daca ai visat-o pe Fecioara Maria si nu stiu ce zei intruchipati, asta nu inseamna ca in vis chiar a aparut ea sau ca doreste sa iti transmita ceva. Cel mai probabil te simti vinovat pentru ca ai renuntat la credinta si inconstient crezi ca vei fi pedepsit pentru asta.

| Andrei_Eduard_1995 a răspuns:

Încearcă să te rogi! Există Dumnezeu! Dar nu te lua dupa predicile celor pocaiti! Sunt înșelați! Du-te la o biserica ortodoxa si nu te gândi la patriarh sau mai stiu eu ce...O sa vezi adevărul! Citeste din vietile Sfintilor! Scriptura! Câte puțin macar si ai sa vezi adevărul! Cercei Lui Dumnezeu Duhul Sfânt! Sper ca te-am ajutat!