| EmanuelaIoana123 a întrebat:

Nu vreau sa fiu in lume! Vreau sa ii slujesc Lui Dunnezdu asa cum consider eu ca e mai bine si nu numai eu! Am pacatuit mult innaintesa pacatuiesc asa am simtit chemarea monahala! Acum nu o simt la fel s-a pierdut daca Dumnezeu ma vrea in lume nu vrea sa ma bucur de trairea monahala de viata mai preseus de fire! sad Am i singura dorinta sa recapat chemarea! Va rog raspundeti serios fara raspunsuri de la atei

Răspuns Câştigător
| IvanMihai a răspuns:

Despre lume si lepadarea de lume:
http://www.crestinortodox.ro/......68695.html
( poate ajuta)

Si care era intrebarea?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Important e sa il iubesti pe Dumnezeu si sa aplici poruncile sale. Urmeaza exemplu lui Cristos, care desi era in lume, a facut vointa Tatalui. 1Petru2:21.Deci,nu e pacat sa fi in lume, ci sa faci ce face lumea. 1Ioan2:15-17

| RAY a răspuns:

Iisus nu era in lume?

| mentholinks a răspuns:

"Cereti si vi se va da, cautati si veti gasi, bateti si vi se va deschide." Eu te sfatuiesc sa citesti tu nitel din Biblie inainte sa te puna toti libidinosii sa le speli picioarele prin manastire.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca te-au indoctrinat de mica, acum culegi roadele.

| Iliotropion a răspuns:

Salut din nou laughing, orice am face nu trebuie sa deznadajduim.
Hristos Dumnezeu a adus lumina pana si-n iad si cu atat mai mult iti va ierta si tie pacatele.
Nici in manastire nu ai putea sa faci exclusiv voia ta, sau sa-l cinstesti pe Dumnezeu doar cum consideri.
Acolo trebuie sa faci ascultare, nevointa fara socoteala aduce primejdia pentru mantuire.

| Iliotropion a răspuns:

Si in viata de familie poti sa simti mangaierea Duhului Sfant in sufletul tau.
Si-n casatorie te jertfesti si duci crucea ta, plus ca ajuti si niste suflete pe care Dumnezeu ti le trimite prin copiii tai si prin rudele sotului.
Casatoria e o taina binecuvantata despre care spune chiar si Biblia: „Taina aceasta mare este."