| WholeWorldTeam a întrebat:

Nu vrei să accepţi că Dumnezeu e de necreat însă accepţi o teorie care spune că pământul ar fi apărut dintr-o explozie şi alte baliverne.Hmm.Îmi sună a înfumurare.

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Le trebuie mai multa credinta ca sa creada ca totul a aparut din nimic in loc sa accepte existenta lui Dumnezeu atotputernic.

| RAY a răspuns:

Da din nimic nu apar zeii care sa creeze universul, de ce nu demonstrezi ca exista dumnezeu?

1 a fost o eliberare de energie intreab-o pe profa ta de chimie, fizica cei aia energie, materie
daca faceai o singura ora de chimie stiai ca hidrogenul este cel mai simplu element deci cum naiba pamantul sa se fi creat atunci daca doar hidrogen era?
telescopul hubble a demonstrat clar ca big bang a fost real
ultimele date oferite demonstreaza clar ca teoria e un fapt
care baliverne?

| nesuferit a răspuns:

Matematic, dumnezeu nu poate exista, probabilitatea e f mica

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Care dumnezeu emas daca iahve a aparut din nimic mai putea aparea alti zeii, de fapt uitasem ca iahve judeca zeii
] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6].

care zeii judeca iahve?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Mie imi suna a necunoastere, dar e de inteles, credinta in zei te impiedica sa cauti raspunsuri logice.
De ce corpurile ceresti au forma aproximativ sferica? De ce stelele se sting sau explodeaza? De ce toate se rotesc?
http://i.imgur.com/b1tjsh3.jpg
E amuzant cum evolueaza credinta in zei. Acum ca multe lucruri au fost explicate, dumnezeu e pus doar la inceputul lumii, pentru ca asta n-o cunoastem exact, deci e adevarat ca dumnezeu e expresia necunoasterii.

| cristi202 a răspuns:

De ce sa nu preferi sa crezi intr-o explozie, si sa faci astfel ce vrei cu viata ta, decit sa crezi intr-un Dumnezeu care se asteapta la un anumit comportament din partea ta, asta insemnind ca nu mai poti face tot ce ti-ai dori? Nu e mai simplu sa traiesti fara sa iti asumi vreo responsabilitate, decit sa te gindesti mereu la ce consecinta pot avea faptele tale?

| Terentee22 a răspuns:

Acea teorie vine din partea oamenilor de stiinta, oameni de stiinta care au fost omorati, maltratati si ignorati de biserica. religia a incetinit evolutia cu sute de ani. tu de ce nu mai crezi ca pamantul este plat cum se credea? a...ca au descoperit oamenii de stiinta ca nu e, ...am inteles.
dupa mintea bisericii si in ziua de azi muream de lepra. deci nu e infumurare, e gandirea logica a creierului cu care ai fost inzestrat sa ti-l folosesti, nu sa urmezi orbeste niste mafioti, hoti cu o carte-n mana.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Deci ateii sunt oamenii rai, dar voi crestini sunteti sfinti?

| RAY a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Ateismul nu are nici o legatura cu teoria evolutiei, asa cum curentul nu are legatura cu ateismul, mass media nu promoveaza stiinta din contra promoveaza pesudo stiinta

| M25M a răspuns (pentru cristi202):

Nu am nevoie de o entitate supra-naturala prin prisma careia sa-mi judec mai bine actiunile astfel incat sa nu aiba consecinte negative asupra mea si asupra altora.

| bond007geims a răspuns (pentru Terentee22):

Mă Terinte, și biblia spune că pămîntul e plat și stă pe elefanți? Nu te fă de rîs măi, ia-te de mînă cu ramzes/ateudefacto, cu energiia din nimic

| M25M a răspuns:

Nu vrei sa accepti evolutia(fapt, evidenta) ca factor al aparitiei rasei umane insa accepti o poveste in care un nene in varsta a luat tarana si apa si apoi a suflat si hop omul?!? - Two can play this game, my friend!

| M25M a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Daca nu intelegi un lucru, un fapt inseamna ca e ratacire a mintii?
Evolutia este fapt, este singurul lucru plauzibil care explica originea speciilor pe pamant fie ca iti place sau nu. Povestile religioase (de orice religie) raman la stadiul de mituri.

| HueyFreeman a răspuns (pentru nesuferit):

Inexistenta chiar. Este un complex de paradoxuri.

| Terentee22 a răspuns (pentru bond007geims):

Nu, nu a spus niciodata asta. ramai in continuare la fel.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

rolling eyes tu crezi ca daca tu ai trait fara sa iti asumi vreo responsabilitate, toti sunt asa, te inseli. Daca as fi dumnezeu, as aprecia doar oamenii care au fost buni fara sa se teama de mine, si crede-ma, exista, dar nu crestini, musulmani sau evrei.

Răspuns utilizator avertizat
| Guildo a răspuns:

Ce s-a intamplat pustiulica? Nu mai esti capabil sa scrii inca 3 propozitii, in care sa contrazici si sa iti sustii mai bine ideea. Eu zic in pararele cu Biblia sa mai citesti si o carte de astronomie sau de fizica, astfel o sa intelegi mult mai bine ce te inconjoara, ca momentan esti proaspat iesit din pantece, in ce priveste gandirea.

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca ateii ar fi rai. Am cunoscut ateii de treaba, dar si crestini pacatosi. Insa noi crestini avem dorinta (cei care chiar suntem crestini) de a ajunge la sfintenie. Avem dorinta, pentru ca sfintenia nu e un lucru usor de atins. Mi-ar fi mult mai usor sa ma pregatesc sa escaladez Everestul, decit sa ajung la sfintenie. Insa ce ma deosebeste de un ateu e tocmai aceasta dorinta de a ajunge acolo, dorinta care ma face sa fiu mai bun decit inainte, dorinta care imi schimba viata in bine.

| Thunderstruck a răspuns:

Ma intreb de ce oare oamenii de stiinta studiaza Teoria Big Bang si nu teoria crestina, copiata, desigur, de la alte religii... Oare de ce? Nici nu i se da importanta teoriei voastre.Un zeu care a creat tot ce se vede si e omnipotent, omniscient, omniprezent nu cred ca pedepseste homosexualii, care tocmai el i-a creat asa, nu cred ca ar fi facut principala sursa de lumina naturala (Soarele) sa provoace cancer, nu cred ca ar fi lasat doar 2% apa potabila pe Pamant etc...Ori zeul tau e extrem de stupid, ori nu exista.

| cristi202 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu incerc sa fiu bun, si nu din teama de Dumnezeu. Eu nu pot face nimic din teama. Daca sunt bun, e pentru ca El a fost bun si iubitor cu mine, si este mereu. Unul din versetele cele mai frumoase din Biblie spune ca "În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvârşită izgoneşte frica; pentru că frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme n-a ajuns desăvârşit în dragoste." Deci si Dumnezeu e ca tine, ii apreciaza pe cei care sunt buni fara a se teme de El. De fapt, nu El e ca tine, ci tu esti ca El, pentru ca stii ca nu poti fii bun doar de teama, asta e ceva foarte real.

| MMihai a răspuns:

Și religiile, și aici nu mă refer la una anume, sunt tot baliverne.

| AliGab a răspuns (pentru nesuferit):

Matematic iti spun ca Dumnezeu exista si ca toate au o logica doar prin si cu ajutorul lui Dumnezeu.

| AliGab a răspuns:

Draga Omi1... si cine ti-a spus tie ca pamantul nu a fost creat printr-o explozie? Doar nu crezi ca Pamantul a fost creat in 2 timpi si 3 miscari? Toata evolutia pamantului este cuprinsa pe mii, zici de mii, poate chiar milioane de ani. Si poate chiar Adam si Eva se trag din maimute. Dinozaurii poate chiar au existat cu mult inainte sa apara omul. Dar toate acestea, fie ca sunt sau nu teorii, sunt facute doar din pronia Dumnezeului nostru, in Treime slavit. Cele 7 zile chiar crezi ca au fost zile ca ale noastre? Sincer eu nu. Ci mai degraba ca au fost perioade de timp in care Dumnezeu a creat tot ce se descrie in biblie, dar acolo au fost numite "zile" pentru perceptia noastra, a oamenilor. Toate bune
P.S: iti recomand sa citesti comentariile la cartea Geneza din Biblia Ortodoxa, Varianta IPS Bartolomeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

Eu incerc sa fiu buna fara el, se poate fara un prieten imaginar la care sa te raportezi mereu, deci ca ateii sunt "de naspa" nu e un argument pro crestinism, anti ateism, sau ce mai scormonesc unii.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Deci 68 la suta din populatia lumii este rea iar restul sfanta, daca nu ai frica de iad faci rele

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Tu probabil ca nu accepti o teorie care spune ca pamantul s-a format in urma unei explozii de proportii imense, dar accepti ca omul a fost facut din tarana si o coasta. Mie asta imi suna a altceva. dar nu pot sa zic a cehee hee