| BlitzkriegJack a întrebat:

Numarul ateilor creste in fiecare luna, de cativa ani buni. Chiar si rata cresterii se mareste. Inevitabil, lumea va deveni plina de atei. Cum va face asta sa va simtiti, crestinilor? Realizati ca, eventual, copii vostrii vor fi atei? La fel si copii copiilor vostrii? Poate chiar si voi?

Răspuns Câştigător
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Am citit niste comentarii "interesante".

E tare amenintarea: Las ca vezi tu la final, cum tu si restul pacatosilor o sa platiti.-nu s-a exprimat chiar asa, dar cam asta reiese.

Sa nu fiu "rau" inteles.
Cred in Dumnezeu, nu cred in Biblie, in biserica.

Sa facem un exercitiu de imaginatie:
-Sa ne imaginam ca exista Dumnezeu (o entitate, care este cat timpul si spatiul, cu o putere nemarginitita)
De ce ar avea nevoie sa ne inchinam si sa ne rugam la el din moment ce deja stie ce vom face si ce gandim.

-Sa ne inchipuim ca exista si un Dumnezeu Biblic (crud, gelos etc.)

Acum vine intrebarea:
Sunt eu tampit sau o entitate atat de complexa nu are cum sa fie cea descrisa in Biblie?
Tie care ti se pare mai logic (alege unul) si mai normal?

| BlitzkriegJack explică (pentru ZambetulNebuniei):

Din partea mea ai premiul "Crestinul Anului"!

30 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Pai e vina noastra ca nu suntem niste exemple bune si ca in biserica au patruns mai multe lucruri lumesti.
dar crestini tot o sa fie si Biblia va ramane pana la sfarsit te asigur.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred asta abia suntem 200 de milioane in toata lumea, lumea are 7 miliarde nu visa cu ochii deschisi, mereu vor exista oamenii saraci si oamenii religiosi, in Romania chiar deloc 21000 de mii de ateii foarte putini, de aia ma si mira ipocrizia unora de a baga un nr asa mic ca fiind raul din tara asta, uita ca ateu de ceausescu a facut blocuri, fabrici etc
inainte de comunism romanii mancau mamaliga si considerau painea cozonac, carnea era o raritate la fel si scoala
casele erau din pai, romanii lucrau ca sclavi la boieri pentru o mamaliga tineri copii
a fost rau ateu de ceausescu asa e

| Mădă0611 a răspuns:

Mi-a placut vorba cuiva, cica preot, nu stiu, "sa speram ca ateii n-o sa se comporte cu noi asa cum noi ne-am comportat cu ei". Si cum presimt ca cineva o sa zica de martiri, care e mai martir, cel care a murit pentru a trai in rai unde e numai "lapte si miere", gandul asta diminuandu-i durerea, sau cel care a murit pentru ceva ce azi toata lumea accepta pentru ca vede ca exista, stiind ca dincolo nu exista nimic, deci n-o sa fie rasplatit in vreun fel?

| BlitzkriegJack explică (pentru Mădă0611):

Heh, si eu am auzit de vorba aia. Tare-mi e ca sperantele preotului sunt desarte, sunt 100% sigur ca o sa ne comportam oribil cu crestinii, ca de, desi atei, tot oameni suntem.

Eh, sa speram ca vom scapa de acei "eroi" aka martiri care se sacrifica pentru a-i pupa picioarele lui dumnezeu mai de aproape.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

La fel nu cred ca o sa ne comportam, suntem oameni, ei nu erau, sa le aratam ce inseamna sa fii om.

| AvalohAlyn a răspuns:

Chiar in Sf.Scriptura spune ca la sfarsitul veacurilor,la Apocalipsa lumea va fi din ce in ce mai destrabalata,desfranta,pacatoasa, rea, batjocoritoare, inselatoare, fara iubire etc.Va mult rau si multa minciuna, multa eroare si multi necredinciosi.Asa ca nu ma mira.

Dar totusi suntem foarte multi crestini pe globul pamantesc asa ca nu vad de ce pui o intrebare eronata.Numarul ateilor creste dar creste si numarul crestinilor.Plus ca ateii sunt de 1000 de ori mai putini decat crestinii.
Intrebarea asta nu face decat sa arate raul,invidia si ura voastra pentru crestini si asta nu o inteleg. Orice om e liber sa creada in ce vrea.
Am o intrebaretonguee voi cum va face sa simtiti faptul ca sunt numeroase Biserici,numerosi crestini,Catedrale,carti duhovnicesti,pelerinaje,filosofi si invatati crestini si majoritatea (da majoritatea fiindca ce ai spus tu e eronat)cred intr-o divinitate?

Oricum Mantuitorul Iisus Hristos ne-a promis ca crestinismul,adica Biserica lui Hristos nu va muri, nu se va risipi, nu va disparea ci va dainui pana la sfarsitul veacurilor. Fapt care se vede ca are dreptate si astazi, sunt foarte multi crestini.
Hristos este Calea, Adevarul si Viata.

| M25M a răspuns:

Nu cred ca va creste numarul ateilor din tara aceasta atat de repede, va trece generatii bune pana cand va fi un numar considerabil de atei.

| Lizzu a răspuns:

E normal ca orice persoana sa-si doreasca o lume in care gandirea colectiva sa fie exact ca a ei.
Realizati ca este vorba de fapt de controlul asupra omenirii?
De o batalie religie - nonreligie?
Si, dpdv al credinciosilor de o batalie Dumnezeu -Diavol?

Eu una ma gandesc ca daca ar exista mai multi oameni realisti totul ar fi mai bine pentru ca s-ar implica mai multe minti in viata de zi cu zi, in societate si poate s-ar schimba ceva.

S-ar elibera multe minti de valul si lanturile care le supun si ar vedea mult mai multe decat le e permis acum.
Numai sa -si doreasca, macar 1% din ei sa-si doreasca sa afle mai multe. M-as bucura.

Dar problema este ca nu poti realiza asta cu forta.--Cunoasterea si schimbarea unei viziuni se face doar cu acordul persoanei respective, doar ea poate hotara ce si cat lasa sa treaca de bariera care o desparte de realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand asta se va intampla iar in lume nu va mai exista crestinism va veni a doua oara Iisus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh asta va mai fii o leaca. Daca stai sa te gandesti noi ateii inca suntem in minoritate.

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara a răspuns:

Din cauza voastra va veni sfarsitul lumii.Mantuitorul o sa se intoarca pe pamant si va birui raul si necredinta.Nedreptii,bogatii si necredinciosii nu vor avea scapare pentru ca mare este puterea Domnului!

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Ma gandeam acelasi lucru pentru voi.

| BlitzkriegJack explică (pentru albaKiara):

Da' ce rai suntem...il facem pe nea' Cristi sa se ridice din scaunelul lui de "fic-su lu dumniezo" si sa vina sa ne traga fiecaruia vreo 3 palme ca sa revenim la credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Nu puteti reveni la credinta.La sfarsitul lumii o sa participe si satan si pentru ca el vrea cate mai multe suflete in iad, o sa-i sperie pe cei ce vor sa treaca de partea binelui si nu o sa aiba curajul sa se intoarca la Dumnezeu.Citeste Apocalipsa din Biblie.Nu e lunga si este foarte interesanta chiar daca nu esti crestin nu cred ca o sa te plictisesti happy.

| albaKiara a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

A creat multumita si indrumarilor ui Dumnezeu cea mai puternica si influentabila religie din lume ce a supravietuit peste doua mii de ai.S-a nascut intr-o lume unde monoteismul exista deja inainte de crestinism dar era inconjurata de civiltati puternice si periculoase ca grecii antici, romanii si egiptenii.Si crede-ma, nu si-a folosit decat o parte minuscula din puteri.

| Krokodil a răspuns (pentru albaKiara):

rolling on the floor)))))))))nu creed.tu chiar crezi tot ce'ai zis?

| albaKiara a răspuns (pentru Krokodil):

E istorie dar la IQ-ul tau nu cred ca ai cum sa stii.

| BlitzkriegJack explică (pentru albaKiara):

Am citit toata Biblia, iar Apocalipsa am citit-o de vreo 3 ori. Nu m-a schimbat cu nimic/

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Mdeah, sa vina cu alda' Mihail si Gavril. Ca cica sunt cei mai cei. Sa-i vad in fata bombelor atomice. Ah, am uitat. Ei folosesc "MAGIC".

| Polonic1 a răspuns (pentru albaKiara):

Si cand te-ai trezit era dimineata, nu?

| Krokodil a răspuns:

Sa speram ca n'o sa devina la moda sa fii ateu.

| AnyAnA99 a răspuns:

Eu nu voi fi atee, nici copiii mei ( sper din tot sufletul)pentru ca voi avea grija de ei(mai e pana atunci laughing ).Pai faptul ca numarul ateilor creste arata ca ne apropiem si mai mult de sfarsitul lumii sad

| Al99 a răspuns:

Unul din motive ar fi ca Biblia nu are poze si ca in biserica nu se canta manele.

| rosini a răspuns:

Pai nu se mai poate, ca vine sfarsitul lumii, vine Jesus si ii rapeste dupa cum e profetit :)).
http://www.youtube.com/watch?v=f9KlMWzKj4s

| BlitzkriegJack explică (pentru rosini):

Genial videoclipul!

Răspuns utilizator avertizat