| CinevaAnonimă a întrebat:

Numiti ostile ingeresti dupa ordinea lor sau spuneti-mi unde le-as putea gasi scrise, va rog!

Răspuns Câştigător
| Nitroblast a răspuns:

Primele, cele mai apropiate de Dumnezeu sunt Serafimii, Heruvimii si Tronurile. Urmatoarele sunt Puteriile, Stapanirile si Domniile. Ultimele cete sunt cele mai apropiate de oameni, sunt Incepatoriile, Arhanghelii si Ingerii (astia din urma fiind aia pazitori).

Si nu. Mihail nu e nascut dim Dumnezeu sub nici o forma. E o creatie a Sa, ca toti ceilalti ingeri, dar nu, nu e sub nici o forma nascut din Tata. E o erezie.

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este un arhanghel, Isus. Sunt heruvimi, serafimi și îngeri. 1Tesaloniceni4:16,Geneza 3:24, Isaia6:2,Psalmi103:20

| T0T a răspuns:

Vrei să te înscrii într-una?

| CinevaAnonimă explică (pentru T0T):

Nu. Pur si simplu nu cunosc ordinea lor.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Lucifer e cel mai tare.

| CinevaAnonimă explică (pentru T0T):

Lucifer nu e,, tare". Si raspunsul tau nu are legatura cu intrebarea mea. Eu am intrebat de ordinea lor, in care se numara.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ba e tare. De ce nu e tare? E primul ce s-a răzvrătit și a reușit să îi răzvrătească și pe alții. De la el a apărut diferențierea dintre bine și rău și de asemenea lumea în care trăim azi. Poate și ăsta e un scop al creației.

| CinevaAnonimă explică (pentru T0T):

Diferenta dintre bine si rau a existat intotdeauna, dar s-a facut cunoscuta omului dupa caderea in pacat.

| T0T a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, mă refeream pentru perspectiva umană.

| Danilau3 a răspuns (pentru T0T):

Tu ești satanist

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Primul inger creat este Arhanghelul Mihail numit fiul lui Dumnezeu, intai nascut din toata creatia ( mester la lucrarea de creatie alaturi de Dumnezeu, Proverbe 8:22-30)!
Dupa aceea sunt trei categorii de ingeri : Serafimi, Heruvimi si ingeri mesageri.

| CinevaAnonimă explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu te supara dar sau eu nu inteleg raspunsul, sau tu nu ai inteles intrebarea. Eu stiu ca au fost 10 cete de ingeri la inceput si una a cazut, ramanand astfel 9( heruvimii, serafimii, puterile, arhanghelii, ingerii, etc), numai ca acestea 9 au o ordine anumita pe care eu nu o stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Frate cu isus?

| Danilau3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bă deșteptule Mihail=Isus

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai daca nu studiezi aprofundat Biblia, nu ai cum s'o intelegi.STII,aceste creaturi spirituale puternice, inteligente, au fost create cu un scop.

| CinevaAnonimă explică (pentru PorumbRodica1965):

Cu ce scop? Unde scrie asta in biblie? Esti crestina ortodoxa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danilau3):

Dovezi?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mihail este capetenie ingereasca, fiind intaiul nascut din toata creatia te rog citeste Proverbele 8:22-30,el sa prezentat inaintea tronului lui Dumnezeupentru al trimite pe pamant pentru salvarea omenirii din pacat si din moarte. S-ANASCUT PRIN INTERMEDIUL SPIRITULUI SFANT SI AL FECIOAREI MARIA si i-us numeleISUS. citestedaca doresti in Biblia ta in Matei 1:18.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

DACA vrei citeste ( iov 38:7; 1 regi 22:19; iov 1:6; psalmul 104:4)

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In bibla pe care o am eu scrie Emanuel, nu Mihail.
Si m-am uitat la niste nume derivate din "Emanuel" si Mihail nu se gasea printre ele.

| CinevaAnonimă explică (pentru Danilau3):

Ce tot spui acolo? Iisus- persoana a Sfintei treimi; Mihail- capetenie a ostilor ingeresti impreuna cu Gavriil.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pentru secta numită Martorii lui Iehova Iisus și Arhanghelul Mihail sunt una și aceeași persoană.

| CinevaAnonimă explică (pentru Florin9Florin9):

Cum sa fie aceeasi? Asta deja e culmea. Intai aud ca pentru satanisti crucile ortodoxe sunt,, blasfemie'', apoi si asta. Ei isi bat joc de tot!

| minrest a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si mai sunt ingerii cazuti, zisi si martori ai lui Yehova, care pot concepe ca pe Dumnezeu il poate ajuta cineva la creatie. Nu trebuia sa bagi oamenilor pliante pe gat la ora asta?

| Danilau3 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ești tu prost

| Danilau3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre?