| anonim_4396 a întrebat:

O afirmatie destul de "interesanta" facuta recent de cineva pe TPU :

"bla bla bla Fiul lui Dumnezeu primul creat in cer ca inger, ca inceput al creatiei lui IEHOVA Dumnezeu a avut numele MIHAIL bla bla bla si astfel si-a trimis fiul intai creat de catre El bla bla bla sa se nasca ca persoana fizica punandu-i numele ISUS"

1 - Nu era vorba ca personajul numit Mihail era un arhanghel? Sau e vorba de un alt Mihail?

2 - Daca sunteti fani ai acestei variante, puteti sa prezentati pasajele din biblie unde scrie ca ingerul / arhanghelul Mihail si Isus sunt de fapt acelasi personaj?

* dovezile prezentate sa NU fie pasaje interpretabile.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este Isus arhanghelul Mihael?
▪ Da, este. În prezent, în diferite regiuni ale pământului oamenii au mai multe nume. La fel stăteau lucrurile şi în timpurile biblice. De exemplu, patriarhului Iacob i se mai spunea Israel, iar apostolului Petru i se spunea şi Simeon, Simon, Chifa şi Simon Petru (Geneza 35:10; Matei 10:2; 16:16; Ioan 1:42; Faptele 15:7, 14). De unde ştim că Isus are şi numele Mihael? Să analizăm următoarele dovezi biblice.
Numele Mihael apare de cinci ori în Biblie cu referire la o fiinţă spirituală puternică. De exemplu, în cartea Daniel apare de trei ori. În Daniel 10:13, 21 citim că un înger trimis într-o misiune este ajutat de Mihael, descris drept „unul dintre prinţii cei mai de seamă" şi „prinţul vostru". Apoi, din Daniel 12:1 aflăm că, în timpul sfârşitului, „se va ridica Mihael, marele prinţ care stă în favoarea fiilor poporului tău".
Mihael mai este menţionat în Apocalipsa 12:7, unde se spune că „Mihael şi îngerii lui" luptă într-un război decisiv cu Satan Diavolul şi demonii lui, care sunt expulzaţi din cer.
Să observăm că, în fiecare din cazurile de mai sus, Mihael este prezentat drept un înger războinic ce luptă pentru a ocroti poporul lui Dumnezeu, înfruntându-l chiar şi pe cel mai mare duşman al lui Iehova, Satan.
În Iuda, versetul 9, Mihael este numit „arhanghelul". Prefixul „arh" înseamnă „principal" sau „căpetenie", iar cuvântul „arhanghel" nu este niciodată folosit în Biblie la plural. Singurul verset în afară de cel din Iuda în care mai apare cuvântul „arhanghel" este cel din 1 Tesaloniceni 4:16, unde Pavel îl descrie pe înviatul Isus astfel: „Însuşi Domnul [Isus] va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu". Prin urmare, arhanghelul, sau căpetenia îngerilor, despre care se vorbeşte în acest verset este Isus Cristos.
La ce concluzie ajungem în urma celor analizate până acum? Isus Cristos este arhanghelul Mihael. Ambele nume — Mihael, care înseamnă „Cine este ca Dumnezeu?", şi Isus, care înseamnă „Iehova este Salvare" — îndreaptă atenţia asupra rolului său de susţinător principal al suveranităţii lui Dumnezeu. În Filipeni 2:9 se spune: „Dumnezeu l-a ridicat [pe Isus aflat în glorie cerească] într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume".
Demn de remarcat este că naşterea lui Isus ca om n-a însemnat începutul vieţii sale. Înainte de naşterea sa, un înger a venit la Maria şi i-a spus că avea să conceapă un copil prin intermediul spiritului sfânt şi că trebuia să-i pună numele Isus (Luca 1:31). În timpul serviciului său pe pământ, Isus a vorbit deseori despre existenţa sa preumană (Ioan 3:13; 8:23, 58).
Aşadar, arhanghelul Mihael este Isus în existenţa sa preumană. După învierea şi întoarcerea sa la cer, Isus şi-a reluat numele de Mihael şi activitatea în calitate de căpetenie a îngerilor, „spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl" (Filipeni 2:11).

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

"La ce concluzie ajungem în urma celor analizate până acum? Isus Cristos este arhanghelul Mihael."

Vedeti, daca refuzati serviciul militar, habar n-aveti cum e treaba cu ierarhia militara. De fapt, din tot ce ai insirat tu acolo, deductia logica e ca putem vorbi foarte bine de doua functii "militare" superioare in armata Domnului. Dar, pentru o gloata nefamiliarizata cu asemenea functii, descrierile unui general si ale unui colonel se vor amesteca una cu alta pentru a forma o singura persoana. La astea se adauga erorile structurale de logica: "„Însuşi Domnul [Isus] va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu"." Concluzia fireasca nu este ca Hristos este arhanghel, ci ca avem de-a face cu o figura de stil, care ne ajuta sa intelegem ca Hristos imprumuta din postura martiala a arhanghelilor. La fel, daca spun: "Martorii lui Iehova bat la usa, cu texte de patefon si expresii de papagal", nu inseamna ca voi sunteti aparate acustice sau pasari exotice, ci ca pur si simplu veniti cu replici invatate pe de rost, pe care le reproduceti mecanic.

| milan9 a răspuns:

Biblia este PLINA DE METAFORE, si in consecinta, foarte usor este pentru anumite secte sa scoata ABERATII CRUNTE, interpretari stranii ce arata ca au trecut prin scoala ca gasca prin apa si nu au inteles vreodata in viata lor ce inseamna "valoare metaforica" a cuvintelor.

Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L discutam pe Mantuitorul Hristos din punct de vedere astronomic... thinking

Este doar o metafora...

| milan9 a răspuns:

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

| milan9 a răspuns:

Ce fel de FIRE sau NATURA
poate avea Cel numit a fi CREATORUL TUTUROR (Fiul lui Dumnezeu)? thinking

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

No dezbate asta cu rodica si cu dany. Vreau sa vad rezultatul final.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Te miri ca iepurele altoit cand vede lupul! Se vede cata credinta nu ai. PAI stii ce inseamna ARHANGHEL? este CAPETENIE! Si este unul singur MIHAIL. TI-AM DAT ADINEAURI VERSETELE! Asa sa stii ca nicaieri in Biblie nu se vorbeste de TRINITATE, numai la voi cei carora nu va trebuie adevar, ci preferati indulcitele minciuni.

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

In primul rand "mucoasa si nesabuita ce esti", eu sunt ateu. Ai facut o greseala uriasa cand ai inceput sa ma ataci zicand chestii naspa de religia mea care culmea, este inexistenta. In al 2-lea rand, am vrut sa va fac pe voi crestinii sa purtati o dezbatere intre voi.

Uite, deja ai 2 useri care nu considera ca afirmatiile tale sunt corecte. Nu ma ataca pe mine, ataca-i pe ei. Nu iti sugerez sa ma ataci pe mine deoarece (si da, acum ma laud) eu te distrug prin niste simple intrebari.

" TI-AM DAT ADINEAURI VERSETELE!"... uite ce mi-ai dat tu:

1 - Sa nu dati cainilor lucrurile sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si sa se intoarca sa va rupa.

Practic aici m-ai insultat. Sa iti fie rusine. Dupa cum ti-am zis, daca ai fi fost langa mine, pentru tupeismul si nesimtirea de care ai dat dovada in toate discutiile noastre ti-ai fi luat o palma (sau mai multe). Ai noroc ca esti in spatele unui monitor si te ascunzi ca un las oferind insulte.

2 - Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei, bla bla bla

Nu scrie ca isus ar fi Mihail.

3 - "Dar capetenia imparatiei Persiei mi-a stat impotriva douazeci si una de zile; insa iata ca Mihail, una din capeteniile cele mai de seama, mi-a venit in ajutor si am iesit biruitor acolo, langa imparatii Persiei. "

La fel, nu scrie ca isus ar fi Mihail.

4 - "In vremea aceea se va scula marele voievod Mihail, ocrotitorul copiilor poporului tau; caci aceasta va fi o vreme de stramtorare cum n-a mai fost de cand sunt neamurile si pana la vremea aceasta. Dar in vremea aceea, poporul tau va fi mantuit, si anume oricine va fi gasit scris in carte. "

Nici aici nu scrie cum ca mihail si isus sunt acelasi personaj.

5 - "Arhanghelul Mihail, cand se impotrivea diavolului si se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a indraznit sa rosteasca impotriva lui o judecata de ocara, ci doar a zis: "Domnul sa te mustre!" "

Nici aici nu scrie ca mihail si isus sunt acelasi personaj.

Iti mai cer o ultima data... poti sau nu sa prezinti dovezi concrete cum ca isus si mihail sunt acelasi personaj? DA sau NU? Daca da, PREZINTA DOVEZILE. Daca nu, atunci stai in banca ta si nu o mai arde tupeista si nesimtita si nu te mai victimiza fara rost.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii, sare si piper este bine pus la nasul mucosilor, si stranuta, s-au iritat, saracutii. De-acu te ignor. vezi-ti de nasul tau, ca si gaia esti potrivit.

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Ti-am demonstrat atat aici cat si in postarea cealalta ca pasajele date de tine NU au nici cea mai mica legatura cu afirmatia facuta de tine gen "isus si mihail sunt acelasi personaj".

Imi place tupeismul si nesimtirea ta. Asa sunt toti martorii lui iehova? Aruncati cu insulte in stanga si in dreapta dupa care va victimizati singuri? Jalnic.

"De-acu te ignor"... felicitari, ai demonstrat ca am avut dreptate si ca esti incapabila sa prezinti niste dovezi care sa iti confirme punctul de vedere.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, imi cer scuze pentru furnicile de nervi ce ti le-am facut, oricum nu mai are rost, astea sunt abureli nu dialog sanatos. scuze.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Doar MUCOSII SI NESABUITII, CEI SLAB PREGATITI, recurg la violenta, ca mintea slaba nu-i ajuta sa se conformeze cu raspunsuri civilizate. De unde nu-i, nu poti lua.