| costis a întrebat:

O cicatrice postoperatorie "se prinde" dupa 2-3 saptamani si este vindecata dupa 4-6 luni. La martirajul Sf Mc Gheorghe s-a petrecut vindecarea instantanee in cel putin doua randuri, motiv pentru care multi din care asistau, inclusiv sotia imparatului Diocletian, s-au declarat crestini, si au suferit la randul lor mucenicia. Cum a fost posibil ca ranile necusute si arse ale mucenicului sa se vindece instantaneu?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

A fost una dintre multele minuni Dumnezeieşti. Biblia este plină de asemenea exemple dintre care îţi aduc aminte doar de : ", minunea se întâmplă când Moise îşi întinde mâna (v. 21). Marea este despicată în două, iar Israelul păşeşte "prin mijlocul mării, mergând ca pe uscat, iar apele le erau perete, la dreapta şi la stânga lor" (v. 22). Când Moise este îndemnat iarăşi să-şi întindă mâna, apele se revarsă şi-i înghit pe egipteni (v. 28). "
" Hristos a hranit peste cinci mii de oameni numai cu cinci paini si doi pesti... Aceasta mare minune a inmultirii painilor, s-a savarsit in Galileea, aproape de lacul Tiberiadei. " sunt foarte multe. Ai aici mai multe exemple :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Minunile_lui_Iisus
Minunile nu pot fi explicate prin legile omeneşti, putem doar lua act de existenţa lor.

14 răspunsuri:
| Terentee22 a răspuns:

Tu ai timp sa crezi prostiile astea de acum 2000 ani...propaganda bisericeasca.
astia erau un fel de "wow biz" din evul mediu

| WholeWorldTeam a răspuns:

Nu are rost sa postezi in seranta ca ateii vor crede pentru ca ei nu vor sa creada.Sunt mult prea orbi sufleteste.

| Inferno a răspuns:

Evident, o minune.

| drhotzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Man tu cat de mult esti cu capul sub sutana preotului? adica pe bune oricine poate sa spuna: am fost acolo cand un om fara picioare a primit din nou picioare, ESTE O MINUNE! sau cum mai este treaba asta cu candela de la centrul pentru discriminarea femeii, sau centrul homosexualitatii europene MUNTELE ATHOS, unde o candela se misca in semn de cruce, dar in afara de cativa preoti sau cum se numesc ei, nu a vazut nimeni treaba asta...dar este pe bune ca au spus asta 2 preoti. nu? doar pentru ca un "prea fericit" spune ca a fost o minune nu inseamna ca s-a si intamplat!

| costis explică (pentru Terentee22):

Eu unul am timp. Daca nu ai gandi la lumina sticlei de vodka, ti-ai da seama ca, si daca ar fi numai jumatate din ele adevarate, numarul lor ar fi de ordinul sutelor de mii, suficiente ca sa iti pui intrebari.

| trolololo a răspuns:

Evident ca nu e adevarat. Vrem scrieri ale învățaților de atunci, cercetători care sa confirme cele văzute. Altfel pot sa zic sa fac și eu o carte în care sa zic ca am văzut nu știu ce minuni.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Hai ba lasane cu vrajeala asta ieftina, minunile flocului

| Terentee22 a răspuns (pentru costis):

Dragut raspuns, apreciez si respect judecata ta.

| costis explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Poza de la ID ne arata clar ca nu ti-ai pierdut de tot pantalonii si ca controlezi situatia. Scopul meu nu era sa polemizez cu un burduf de bere, ci sa amintesc ceva de Sf Mc Gheorghe, pentru cei care au o minima pretuire pentru el. Noroace...

| HueyFreeman a răspuns:

Cicatricile se vindeca mai nou? Eu stiam ca cicatricile raman in urma vindecarii unei rani mai mari/adanci. Tesutul cicatricei este sanatos.

| costis explică (pentru HueyFreeman):

Nenea doctoru, eu am scris si in urma unor experiente personale, am avut cateva excizii in piele. Dupa patru luni cicatricea era inca rosie. N-am scris sa ma dau mare cu cunostinte medicale. Sa traiesti...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru costis):

Nu stiu cum ai tras tu concluzia ca eu sunt consumator de bere, eu nu inteleg cum vedeti voi minuni si miracole, de la niste oameni morti

| AliGab a răspuns:

Doar Hristos stie

| Mikhtarian a răspuns:

Cum adica cum este posibila?
Tu, nu stii, caci tot ce vrea Tatal, se implineste?!?!
La inceput au fost nevoie de semne, ca oamenii sa creada cu adevarat.