| Idris a întrebat:

O, crestinilor! Voi va intelegeti pe voi insiva, si sunteti corecti si drepti cu voi insiva? Sau intelegeti ceea ce scrie in Cartea voastra? Iata ce scrie in Scriptura voastra:

Geneza 17:13-14:

"13. Va trebui taiat imprejur atat robul nascut in casa, cat si cel cumparat cu bani; si astfel legamantul Meu sa fie intarit in carnea voastra ca un legamant vesnic.

14. Un copil de parte barbateasca netaiat imprejur in carnea preputului lui sa fie nimicit din mijlocul neamului sau: a calcat legamantul Meu." "

Voi de ce nu respectati aceasta? Ori nu va supuneti poruncilor lui Dumnezeu, ori Cartea in care voi credeti nu e aplicabila pentru toate timpurile. Isus (alayhi salam), a fost circumcis fara indoiala, insa voi nu sunteti. Deci pe cine urmati pana la urma? Sunt foarte curios de raspunsuri! Le astept cu nerabdare. Insha'Allah

25 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mulsumanule...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Fiecare respecta din Biblie doar ce ii convine.Si musulmanii au copiat din religia evreilor ce le-a convenit.
Doar ca totul este o legenda, si nu au inteles asta nici crestinii si nici musulmanii.
Evreii sunt mult mai isteti.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Raspunsul il cauti daca citesti citesti citesti! Daca te documentezi temeinic vei stii.
Dar cum tu cauti nod in papura sau esti prea lenes sa cauti un raspuns iti spun eu:
Prin jertfa lui Iisus am fost rascumparati de legile Vechiului Testament.

" Galateni 3:13" Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi – fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn"
Galateni 3:8" Scriptura, de asemenea, fiindcă prevedea că Dumnezeu va socoti neprihănite pe Neamuri, prin credinţă, a vestit mai dinainte lui Avraam această veste bună: „Toate neamurile vor fi binecuvântate în tine."
Romani 2:28" Iudeu nu este acela care se arată pe din afară că este iudeu; şi tăiere împrejur nu este aceea care este pe din afară, în carne.
29" Ci iudeu este acela care este iudeu înăuntru; şi tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de iudeu îşi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu".

http://www.resursecrestine.ro/......emul-legii

Dumnezeul Cerurilor sa aiba mila de sufletele celor ce ucid in numele lui "Allah'".

| Idris explică (pentru BogdantheDreamer):

Acesti Galateni si Romani nu sunt Isus draga Bogdane. Acestia sunt Pavel. Isus (Pacea fie asupra sa!) a spus ca nu a venit sa strice legea ci sa o implineasca, si e stiut ca el a fost circumcis. De ce Dumnezeu a fost atat de vehement si ferm cand a spus ca orice barbat sa fie circumcis, iar peste un timp ar fi spus la fel de vehement si ferm ca circumcizia nu i-ar fi de nici un folos si sa nu se mai circumcida decat in suflet. Nu crezi ca ar fi confuz pentru unul ce a fost circumcis pentru Dumnezeu sa auda apoi ca acea circumcizie a facut-o degeaba? Allah, in urma cu ceva timp aparea si in Biblia voastra, Eloh, Elah mai apare inca, ceea ce in ebraica inseamna Allah, insa Shaytaaan a avut grija de asta si va imboldit pe voi si mintile si ochii vostrii.

| SuNaM a răspuns:

@BogdantheDreamer a dat un raspuns foarte bun. Apoi,noi, crestinii, prin insusi faptul ca ne numim pe noi crestini, nu ne luam dupa legea cea veche, legea mozaica ci dupa cea hristologica.In fine,Hristos,pe cruce a facut noul legamant cu noi,legamantul iubirii,El fiind ultimul om netaiat imprejur, astfel aratand ca unu la mana, s-a supus legii vechi si doi la mana, a desavarsit-o, aratand ca nu este necesara mantuirii.

| Idris explică (pentru SuNaM):

"nu ne luam dupa legea cea veche" - Deci ceea ce Dumnezeu a revelat in Torah, lui Moise nu mai este de actualitate si nu mai este aplicabil astazi. Voi cel putin asta considerati, nu? Ca Vechiul Testament nu este aplicabil pentru zilele noastre?

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Nu,nu consideram ca ea nu este aplicabila.Doar ca legea noua(Noul Testament) este data de insusi Mantuitorul si orice crestin, care il considera pe Hristos ca Mantuitor se i-a dupa legea Sa

| Idris explică (pentru SuNaM):

Pai atunci arata-mi unde Isus (alayhi salam) a abolit legea circumciziei. Legea lui Isus (AS) a fost aceasta, s-a circumcis, s-a prosternat in rugaciuni, se spala inainte de rugaciunea la fel cum facem noi musulmanii. Voi faceti la fel? Despre consumul carnii de porc ce imi poti spune, este permis sau interzis? In legea veche este interzis, dupa legea cea noua cum e? A permis Isus (AS) consumul carnii de porc?

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Legat de circumcizie(taiere imprejur):
"Căci, în Isus Hristos, nici tăierea împrejur, nici netăierea împrejur n-au vreun preţ, ci credinţa care lucrează prin dragoste."(Galatenti 5:6)
" Căci, în Hristos Isus, nici tăierea împrejur, nici netăierea împrejur nu sunt nimic, ci a fi o făptură nouă."(Galateni 6:15).Cu placere!

Legat de carnea de porc:

Fapte, 11:6-9

| Idris explică (pentru SuNaM):

Am intrebat unde a abolit Isus (AS) circumcizia? Sa inteleg ca acest verset „Porcul are copita despicată şi despărţită în două, dar nu rumegă; acesta este necurat pentru voi. ~ Din carnea acestora să nu mâncaţi şi de stârvurile lor să nu vă atingeţi, că acestea sunt necurate pentru voi." (Biblia, Exodul, 11:7-8) nu mai este valabil, porcul fiind curatat, iar pe langa asta, acum este permisa si consumarea carnii fiarelor si ale taratoarelor? Sau conform Fapte, 11:6-9este permis consumul carnii de caine, pisica, lup si alte asemenea?

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Se vorbea de animalele interzise in legea veche.Ce e asa de greu de inteles ca legea veche era pentru evrei si pregatea venirea Mantuitorului...si versetele acelea arata ca circumcizia nu mai este mantuitoare.Prin insusi faptul ca Sf.Ap.Pavel,a fost inspirat de Duhul Sfant scriind asta, Iisus a vorbit prin El.

| Idris explică (pentru SuNaM):

Care sunt animalele interzise in legea veche?

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Acele animale necurate, spurcate pe care si tu le stii.

| Idris explică (pentru SuNaM):

Le poti arata (mentiona) cu versete?

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Nu pot, deoarece este un capitol intreg laughing, anume capitolul 11!

| Idris explică (pentru SuNaM):

Capitolul 11 de unde? Da-mi referinta intreaga si citesc eu. Sau ai fost sarcastic si nu imi dau eu seama?

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Am uitat cartea, my fault, sunt destul de obosit.din levitic.Capitolul 11 din levitic

| ExprimareLibera a răspuns:

Poate că nu sunt atât de fanatici precum musulmanii si nu urmează toate bazaconiile.
Poate că de asta nu mai omoară în numele religiei.
Dacă intenția ta este aceea de a răspândi propaganda cu Allahu Snackbar, te invit inapoi în Asia.
Începusem să scăpăm încet-încet de religie si vin muslimii cu dogmele lor.

| Idris explică (pentru ExprimareLibera):

Daca a tine la igiena personala inseamna a fi fanatic si daca a fi igienic este o bazaconie, asta spune multe despre felul in care gandesti. Pana la urma, circumcizia asta implica, curatenie si purificare. Esti barbat si ar fi trebuit sa stii ceea ce se intampla cu barbatia ta, insa nu o recunosti. Sincer sa fiu, nu stiu cum femeile voastre se impreuneaza cu voi, pentru ca eu unul de as fi fost femeie nici nu as fi putut sa ating un astfel de barbat. Nu stiu cum puteti iubi murdaria in locul curateniei. Asta e confirmata si de placerea ce o aratati fata de porci si carnea lor, in conditiile in care porcul este unul din cele mai murdare animale de pe fata pamantului. Astfel de oameni ca tine, care ofera astfel de raspunsuri, ma fac sa cred ca murdaria va reprezinta.

Nu stiu ce iti da dreptul sa ma inviti in Asia, si nu stiu de ce iti permiti sa raspunzi la aceasta intrebare din moment ce este adresata crestinilor. Cand va sunt adresate voua intrebari ignorati utilizatorul dar asta nu inseamna ca daca evitati adevarul el nu exista. Si apropo, de ce ai ales Asia? Musulmani sunt in toate colturile lumii, de la Asia pana in Afria si inclusiv in Europa. Un exemplu bun este acela ca romani, nascuti in Romania, din familii de romani care sunt de religie islamica, nu vin din Asia. Incepusesi sa scapi incet-incet de religie? HA HA. Lasa-ma sa te contrazic. Incepusesi sa scapi de necredinta, asta poti sa spui. Prin faptul ca un ateu ca tine considera igiena o bazaconie si un fanatism, acesta este un motiv bun care arata nevoia pe care ateii o au de religia. In mintea lor, acestia considera igiena o bazaconie, in timp ce religia impune curatenia atat trupeasca cat si sufleteasca. Cat de bun este exemplul. Raspunsul tau nu ma duce cu gandul decat la Imam Shafi'i care spune: "(...)De cate ori intalnesc un oponent intr-o dezbatere ma rog in liniste - O, Allah, fa ca adevarul sa curga pe gura lui, de pe limba lui si din inima lui pentru ca acesta sa fie de partea mea, si sa ma urmeze(...)" Prin acest raspuns al tau, ai oferit singur unul din motivele pentru care ateii si umanitatea are nevoie de religia. SUBHANALLAH (GLORIE LUI ALLAH)

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Idris):

De ce se "împreunează" femeile noastre cu noi?
Pentru că sunt egale cu noi, nu sunt sclave si nu le forțăm să poarta mizerii care le acoperă trupul.
Femeia este sexul frumos, nu trebuie ascunsa.
Pariu că dacă o să gusti carnea de porc o să mai ceri? (Asta dacă nu ești vegan).
Am mai întâlnit musulmani cu această concepție, iar acum sunt fanii cărnii de porc.
Dacă refuzul poruncilor unui gunoi dogmatic si abrahamitic ti se pare mizerie, asta spune multe despre mentalitatea ta.
Nu uita ca trăiești printre "mizerabili" si nu cred că ești în stare să le spui asta în față, ipocritule.
Faci afirmații nefondate, eu nu am spus că sunt ateu.
Dacă tu consideri că există doar teisti si atei pe lume, asta spune multe despre cultura ta generala.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Idris):

Acum eu sunt oponentul tău.
Ia roaga-te la allah, să vedem ce se întâmplă.

| Idris explică (pentru ExprimareLibera):

Cine a spus ca esti oponentul meu? Eu nu te consider a imi fi un oponent, ci dimpotriva.

| Idris explică (pentru ExprimareLibera):

Da, egale cu voi, de aceea le expuneti si le deteriorati onoarea. Este strict problema ta si a acelor musulmani care sunt fanii carnii de porc, eu nu pot fi fanul a ceva murdar. Nu e vorba de refuzul poruncilor abrahamice, ci e vorba de refuzul a ceea ce aceste porunci pretind. Cine a spus ca traiesc printre "mizerabili"? Consider mizerabil acela care are ceva contra igienei si o spune fara a se abtine, insa pana acum nu am intalnit pana acum, si nu sunt ipocrit pentru ca deja ti-am spus-o in fata. Eu nu consider ca exista doar teisti si atei pe lume, eu categorisesc altfel. Tu de ce faci afirmatii nefondate? Am spus eu ca, consider ca sunt doar teisti sau atei?

| qVoichita a răspuns:

Pentru că Isus a lăsat misiunea asta musulmanilor, ei trebuie să-i circumcidă pe toți creștinii. Isus a spus să nu ne împotrivim!

| Idris explică (pentru qVoichita):

Faptul ca nu il urmati pe Isus (alayhi salam) desi sustineti asta, nu mai e o noutate pentru mine. Daca tu crezi ca prin astfel de raspunsuri ii faci cinste lui Isus, sau crezi ca astfel ar fi reactionat el, atunci asta imi spune multe despre tine ca om.