| man0gg a întrebat:

O cunostinta de-a mea s-a sinucis si asta m-a facut sa pun aceste intrebari.
1. Credeti ca ajungerea in iad este o poveste inventata sa ne sperie, pentru ca o persoana sa nu se sinucida sau sa nu comita crime?
2. O simpla slujba, sau orice traditie de inmormantare este de ajuns pentru ca acea persoana sa nu ajunga in iad? si aici, indiferent de gradul de bunatate pe care l-a avut acea persoana de-a lungul vietii.(daca a fost o persoana buna, si merita sa ajunga in iad doar pentru suicid).

38 răspunsuri:
| Bumbuu a răspuns:

1.NU,in nici un caz nu este o poveste inventata. Daca exista Dumnezeu, automat exista si Diavolul. Chiar este adevarat. Nimeni nu are dreptul sa isi ia viata.

2. Daca s-a sinucis nu are voie sa intre in Biserica, se tine doar o slujba afara. Indiferent de cate fapte bune faci pe parcursul vietii, nimnei nu are dreptul sa-si ia viata. e cel mai mare pacat.

| EmaS a răspuns:

Viata este darul lui Dumnezeu numai El are voie sa o ia.Cine se sinucide si-a dat sufletul celui rau.

| RAY a răspuns:

1 da iadul=hades apare in mitologia greaca, in alte mitologi e lumea de jos unde spiritele rele locuiesc, iadul a fost creat de oamenii, gandeste logic cum ar putea arde miliarde de pers vesnic, de unde atata gaz? petrol? lemne?

2 nu cred ca exista a doua viata ai murit asta e

| RAY a răspuns:

Imi pare rau pentru prietena ta

| man0gg explică (pentru EmaS):

Nu prea e logic raspunsul tau, am impresia ca citati din biblie, in loc sa ganditi logic...fiecare cu parerea lui.
tu de exemplu daca te-ai sinucide pentru a face un fapta nobila sa salvezi de exemplu pe cineva drag,, te iei dupa o biblie? adica fapta ta (eroica, de altfel) nu ar fi rasplatita cu ajungerea ta in rai?

| man0gg explică (pentru RAY):

Mersi, dar sincer nu am inteles nimic din raspunsul tau,, mai degraba m-ai amuzat.

| Mădă0611 a răspuns:

1. NU exista iad, asa cum nu exista nici rai, si nici un zeu care sa iti promita una dintre cele doua.
2. 1.

Daca ar exista, ar exista dumnezeu. Cat de bun si corect sa fii sa pedepsesti pe cineva caruia i-ai dat ceva fara sa iti ceara? Mai ales ca unii cred ca destinul exista, deci il faci sa mearga direct in iad.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Bumbuu):

Toata lumea are dreptul sa isi ia viata, ca nu e un drept legal e "multumita" oamenilor religiosi, despre care... no comment oh go on

| doctorandus a răspuns (pentru Mădă0611):

Persoanele sanatoase la cap nu-si iau viata, asta nu tine de religie, ci de instinctul de supravietuire. La televiziunea olandeza l-am vazut pe unul care a ramas fara picioare pentru ca s-a aruncat in fata trenului, iar acum i-a trecut depresia si tine conferinte ca lumea sa nu se arunce in fata trenului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru unii persoanele sanatoase nu isi iau viata, pentru altii e o chestie de onoare, cand viata devine nedemna sa iesi cu fruntea sus de pe scena, insa la cum e mentalitatea prin zona, acea frunte sus pare capul plecat (perceptie).
Eu am vazut Mar adentro, chiar ti-l recomand, cand nu mai poti, fizic sau psihic, nu mai poti, tot ce faci e sa te afunzi si mai tare, eventual, ajungi la un psihiatru care incearca sa "iti dea mancare desi tu nu vrei, nu ti-e pofta, nu ti-e foame". happy Sunt oameni si oameni, unii ar alege onoarea, insa recurg la gesturi ca cel din exemplul tau, pentru ca nu au dreptul la moarte si ajung cum ajung.

| M25M a răspuns:

1. Nu cred in iad deci da e o poveste.
2. Superstitii tampe parerea mea. Vorba ta daca acel om a fost bun, generos etc, atunci de ce sa nu aiba parte de o ceremonie religioasa.
Problema este ca ni se testesteaza credinta, constant, fie prin liber arbitru, fie prin planul lui Dumnezeu, iar aceste incercari consta in necazuri, nenorociri, dezamagiri, ingaduite de Almighty One, ca sa vada daca ne lepadam de El ori ba, cu toate ca este omniscient, iar cand din cauza deceptiilor, depresiilor, durerii, suferintei, decidem sa ne luam viata, tot noi il suparam pe El, fiindca nu-i asa El ne-a facut, El ne omoara.

Condoleante pentru cunostinta ta.

| doctorandus a răspuns (pentru Mădă0611):

Bun, aici oamenii au dreptul la eutanasie, daca au probleme medicale grave si nevindecabile care produc suferinta ingrozitoare. Asta inteleg. Dar sa-ti iei viata cand esti intreg la trup si nu te doare ca pe cancerosii de la Fundeni este nebunie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru unii. Nimeni nu te intreaba daca vrei sa vii aici, asa ca nu inteleg de ce toata lumea iti interzice sa pleci cand vrei, chiar te judeca daca spui ca ai de gand. Oameni si oameni.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

— Efeseni 2:8

Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

— Iacov 2:19

Credinta fara fapte e moarta!

14 Fraţii mei, ce-i foloseşte cuiva să spună că are credinţă, dacă n-are fapte? Poate oare credinţa aceasta să-l mântuiască?

15 Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana de toate zilele,

16 şi unul dintre voi le zice: „Duceţi-vă în pace, încălziţi-vă şi săturaţi-vă!", fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?

17 Tot aşa şi credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.

18 Dar va zice cineva: „Tu ai credinţa, şi eu am faptele. Arată-mi credinţa ta fără fapte, şi eu îţi voi arăta credinţa mea din faptele mele."

19 Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

20 Vrei, dar, să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?

21 Avraam, părintele nostru, n-a fost el socotit neprihănit prin fapte, când a adus pe fiul său Isaac jertfă pe altar?

22 Vezi că credinţa lucra împreună cu faptele lui, şi, prin fapte, credinţa a ajuns desăvârşită.

23 Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: „Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi i s-a socotit ca neprihănire"; şi el a fost numit „prietenul lui Dumnezeu."

24 Vedeţi, dar, că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.

5 Tot aşa, curva Rahav: n-a fost socotită şi ea neprihănită prin fapte, când a găzduit pe soli şi i-a scos afară pe altă cale?

6 După cum trupul fără duh este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă.

— Iacov 2:14-26

Si daca rupi vreun comandament le rupi pe toate:

10 Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

— Iacov 2:10

4 Cine zice: „Îl cunosc", şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este în el.

— 1 Ioan 2:4

4 Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

— Ioan 8:44

Fiindcă plata păcatului este moartea

— Romani 6:23

Isus spune ca fara sfintenie nimeni nu va intra in imparatia lui Dumnezeu.

14 Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţirea, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul.

— Evrei 12:14

16 Căci este scris: „Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt".

— 1 Peter 1:16

NU V-AM CUNOSCUD NICIODATA:

Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege."

— Matei 7:23

Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

42 Căci am fost flămând, şi nu Mi-aţi dat să mănânc; Mi-a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;

43 am fost străin, şi nu M-aţi primit; am fost gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n-aţi venit pe la Mine."

44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând, sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?"

45 Şi El, drept răspuns, le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintre aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut."

46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

Matei 25:41-46

4 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu."

— Matei 4:4

Decat sa ne punem atatea intrebari despre salvare, nu e mai simplu, daca ascultam de Tatal nostru sa fim siguri caci El nu ne va lasa, niciodata;
pentru ca:

28 Căci Domnul iubeşte dreptatea şi nu părăseşte pe credincioşii Lui. Totdeauna ei sunt sub paza Lui, dar sămânţa celor răi este nimicită.

— Psalm 37:28

O viata pura pe pamant si o viata cu Iisus in ceruri, nu e un fair-trade? sa lasam pacatul pentru Iisus? El a murit pentru noi, noi de ce sa nu traim pentru El?
E timpul sa ne punem serios intrebarea cui vrem sa slujim. Nu putem sluji la 2 stapani.
Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.

— Matei 24:13

se leaga cu ASTA:

1Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Isus."
— Apocalipsa 14:12

— Ioan 3:17-19

JUDECATA (TOTI VOM FI JUDECATI 2 Corinteni 5:10)
MARTURII ale unor oameni carora Iisus le-a aratat Iadul

Ieremia 33:3

„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

— Eclesiastul 11:9

ASA VA JUDECA DUMNEZEU PAMANTUL:

Question: "What does the Bible say about when God will judge us?"
http://www.gotquestions.org/judgment.html

HAR SI LEGE

http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Grace_AND_The_Law

Intelligent Design vs. Evolution: All Things Were Created… Designed in Perfect Intelligence

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gYGOoaYkxiw

THE CUP OF THE WRATH OF MY FURY IS COME TO THE FULL ~ TrumpetCallofGodOnline.com

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3qlkmWSK9qg

Captive Children (A Lamentation from The Lord Our God and Savior) - TrumpetCallofGod

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QZm01UaSj8Q

Degeaba se roaga popa pentru tine, ce ai facut pentru Iisus conteaza.

| liliacALB a răspuns:

Sinuciderea cu intentia clara de abandon este o mare mare greseala. Pentru ca viata o avem sa o traim, sa rezolvam aici cat mai multe probleme si cat mai bine. E mult mai rau decat daca de exemplu ai primi o anumita suma de bani pentru a supravietui 1 an si tu ii arunci la gunoi cu hotarare. In dimensiunea Astrala (sau pe lumea cealalta daca vrei) nu e o delimitare stricta intre "rai" si "iad", sunt doar multe, multe nivele de frecventa. Ca si aici dealtfel. exista mediul boschetarilor, al lucratorilor de la Rebu, al muncitorilor in constructii, al vanzatorilor, al functionarilor la banca, etc, etc. Dupa "moarte" fiecare isi gaseste nivelul sau vibrational, in functie de rezultanta faptelor sale in Planul Fizic (adica aici). E deja tarziu sa mai schimbi ceva. aceste ceremonii sunt inutile, desi au origine pur spirituala, de ghidare a spiritului celui care ne-a parasit, pana are loc trecerea definitiva dincolo (vezi ultimile minute din filmul Gladiator. acea poarta simbolica - ma rog, acolo nu era cazul de ghidwinking )

| Thunderstruck a răspuns (pentru Bumbuu):

Problema e ca nu poti dovedi ca exista doamne doamne...

| Zenicide a răspuns (pentru doctorandus):

Fa cunostinta cu seppuku :))
http://en.wikipedia.org/wiki/Seppuku

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu, inventarea iadului sau ale altor metode sunt doar pentru a convinge unii oameni să nu se sinucidă.
Acestea sunt niște principii pentru care religia mai este echilibrată.
Sunt doar speculații.

| EmaS a răspuns (pentru man0gg):

Ei,dragul meu doresti sa afli adevarul sau o minciunica frumoasa?

| AtateaConditii a răspuns:

1.Nu este inventata, profesorul de religie care este si preot a zis : Dupa ce te sinucizi nu mai ai timp sa regreti si de aceea ajungi in iad. Dumnezeu ti-a dat viata si El ti-o va lua. Este un pacat mare pe care Dumnezeu probabil nu il va ierta.
2. Slujbele sunt doar pentru decor nu au nici-o importanta nu ajuta cu nimic, este doar o chestie de despartire de luat ramas bun.

| man0gg explică (pentru EmaS):

Adevarul, draga doamna/domnisoara.

| RAY a răspuns (pentru man0gg):

Am vrut sa spun ca nu exista iadul e inspirat din alte mitologi

| Qinz a răspuns:

Nu are rost sa pui o asemenea intrebare pe TPU, ca o sa primesti raspunsuri (iadul nu exista) sau o sa ajungahappy
Eu zic ca ramane la mila lui Dumnezeu, dar te poti ruga pentru el, ca Dumnezeu zice sa te rogi pentru cei care au gresit.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Eu stiu ca in Biblie scrie sa nu ne gandim noi la unde merge sufletul altuia.
Nu mai stiu versetul.
O zi buna!

| Urzi23 a răspuns:

Pai pe undeva prin Sf Scriptura scrie, ca vom avea parte de Dreapta Judecata.
Omul nu are voie sa dezerteze din fata vietii si trintit jos trebuie sa faca de bine si sa se ridice, deoarece este om.Nu are voie sa puna jbiltul de git sau sa ia furadan omul este obligat sa lupte cu viata ca de aceea este om Ia ex din natura de la animale, cite se sinucid?

| s3v3n7 a răspuns (pentru RAY):

Sa iti spun ceva.
Acel iad de care se spune ii un foc in suflet, vei arde pe interior in nici un caz pe exterior deoarece nu duci trupul, ci doar sufletul.

| danay72 a răspuns:

Nimeni cand moare nu ajunge in iad ci in pamant, nu merge in alt loc. Ezechiel18:20,Eclesiastul9:5,6,10.Cat despre acea persoana, Dumnezeu stie mai bine daca era lucida in acel moment sau a fost o clipa de,, nebunie'', el decide daca o astfel de persoana are vreo sansa la inviere pe un pamant paradiziac, care va fi dupa sfarsitul acestei lumi. Ioan5:28,29

| EmaS a răspuns (pentru man0gg):

Adevarul este dureros. Exista iad si multi se indreapta cu pasi repezi spre el.

| abcabcabc a răspuns:

Chiar nu stiu, roaga-te mereu la Dumnezeu sa-ti dea un raspuns.
DAR nu va veni raspunsul imediat, mai intai trebuie sa-i demonstrezi ca asta vrei cu adevarat rugandute seara de seara si intr-un final vei primi un raspuns
P.S. : NU TE OPRI DIN RUGACIUNI PANA NU AFLI, POATE DURA CATEVA SAPTAMANI SAU CATIVA ANI, depinde te tine

| alexandru02 a răspuns:

Viata este cel mai mare dar al omului.Acest dar il primesti de la Dumnezeu atunci in burta mamei.Sinuciderea este poate cea mai mare greseala pe care o poate face o persoana pentru ca atunci iti opresti dreptul la mantuire.Si animalele sufera da veizi pe una sinucigandu-se? Sinuciderea este pacat impotriva Duhului Sfant si nu se iarta nici in viata nici dupa moarte. Daca te sinucizi ajungi in cele mai intunecate parti ale iadului