| Henrypericolpublic a întrebat:

O dovada ca Dumnezeu exista/e adevărat:ați văzut ca uneori unele chestii nu ne ies deloc. Orice am face și pe orice cale am lua-o mereu ne sta ceva în cale (doar când e malefic gândul sau în unele situatii).DE CE? O teorie ar fi ca dumnezeu știe ca nu e bine și nu ne lasă să facem acel ceva spre binele nostru.V-ați gândit la asta? Sau chiar simplele mici coincidente sunt semne de la Domnul.Ce părere aveți?

16 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Atunci de ce te-a lasat sa pui asa intrebare? Un semn cu ceva caramida cand iti face?

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns:

Nu ne ies deloc? Suntem 7 miliarde de oameni pe Terra si vrei sa iti iasa numai tie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti ies lucrurile alea pentru ca nu le faci cum trebuie sau nu exti bun la ele. Nu cauta scuze divine.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Deci nu lasa un copil din Africa sa manance pentru ca stie ca mancarea nu e buna pentru el? Retardat rau zeul asta.

| Octavian199 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Lasa man, aia mor cu cate un milion pe an.De, asa vrea zeul evreu sau in ce zeu se mai crede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bubi, de ce vorbesti despre mine fara sa ma cunosti? de ce ii intrebi pe ceilalti despre mine? intreaba-ma direct!

| EvilMayDie64 a răspuns:

N-are nici o legatura existenta unui dumnezeu cu micile esecuri cu care te confrunti in viata de zi cu zi, acum incerci sa te consolezi spunand ca nu ar fi fost bine daca o apucai pe un drum pe care nu ai putut s-o apuci? In fine, nu e treaba mea, dar daca e asa cum spui tu, atunci zeul asta daca exista (un mare daca), nu e asa bun cum il fac crestinii si evreii, dovada fiind muritorii de foame din Africa, pentru un exemplu concret.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Binele sau raul il alegem singuri. Faptul ca la un moment dat vom suporta consecintele bune/rele, este de fapt ceea ce meritam prin juedecata Divinitati.

Faptul ca esuam este ceva personal si trebuie sa ni-l insusim.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

"Luati aminte sa nu va amageasca cineva. Ca multi vor veni in numele Meu zicand: Eu sunt Hristos (in evreieste Mesia) si pe multi ii vor amagi" (Matei 4-5).

Poate de asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Bun. Tocmai ai zis-o. Sper ca vei trece peste subiectivitatea ta si iti vei da seama ca esti foarte ipocrit pentru ceea ce gandesti. Tocmai ai spus ca un copil din Africa MERIT sa moara prin infometare pentru ca asa a decis acest zeu retardat.
Hai sa te vad cum iesi din c*cat. (in cazul in care nu ma ignori, desigur)

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu am de gand sa te ignor. Nu inteleg de ce vorbesti despre ipocrizie, cand Dumnezeul nostru in viziunea ta, cand exista cand nu..bipolaritate banuiesc.

Nu am spus ca un copil din Africa merita sa moara pentru ca asa a decis Dumnezeu.

Indiferent ce decide Dumnezeu nu este nimeni in masura sa zica daca este drept sau nu si la urma urmei nici nu ar conta, suntem prea mici sa cerem socoteala Divinitati.

Imi pare rau pentru foametea din Africa, pentru razboiale ce ne macina, dar eu nu ma simt in masura sa cerc socoteala lui Dumnezeu.
Poate in viata de apoi vei lamuri cu EL treaba cu "zeu retardat"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Bubi, basmele astea au fost publicate?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Tu, om sanatos, eventual cu probleme minore pe alte planuri: "Nu putem contesta vointa divina."

Probabil tot tu, in cazul in care ceva grav ti se intampla: "De ce eu? Ce am facut sa merit sa fiu atat de aspru pedepsit? De ce nu ma apara Dumnezeu?"

| RAY a răspuns:

Deci Hitler cum a reusit? in toata istoria cei slabi au fost bataia de joc a celor mai puternici ca ei, deci nu e nici un dumnezeu in joc, e doar nevoia de a crede atat

| Steregoi a răspuns:

Exista bine aparent si rau aparent.