| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

O explozie lasa in urma numai haos?

Răspuns Câştigător
| liceu a răspuns:

Da! Si cat despre 'big bang', mie imi e imposibil sa inteleg cum dintr-o explozie, a aparut tot universul si cu tot ce e pe el. Si daca ma uit la o simpla floare imi e imposibil sa fiu de acord cu aceasta teorie. E totul prea perfect ca sa fie doar un rezultat a unei explozii.(munti, ape, copaci, flori, omul, ADN-ul)

| doctorandus a răspuns (pentru liceu):

Noi nu-ti putem explica pe trei randuri asa incat sa scrii o teza de doctorat in fizica bazat pe explicatiile noastre. A intelege asta ia cel putin opt ani de studiu universitar si tot nu ai aflat tot.

| RAY a răspuns (pentru liceu):

E clar ca la ora de fizica, biologie ai lipsit, omul nu este perfect de asta exista bolii, munti sunt perfecti serios? apa e perfecta? copaci? ce e asa perfect la ele ca sunt curios, adn nu e perfect de asta exista mutati si boli genetice, adn ul este rezultatul a 3, 8 de miliarde de ani logic ca e complex

| Mclaren12 a răspuns (pentru liceu):

Stai linistit ca big-bangul este la fel de fals ca si bazaconiile crestinilor.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

8 ani irositi degeaba=0

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Da, da, dupa tine profesorii de fizica isi irosesc timpul degeaba... ce face religia din om...

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, ei doar predau ce au fost invatati sa predea.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

"Nicaieri si niciodata nu ne-a cerut Hristos sa fim prosti. Ne cheama sa fim buni, blanzi si cinstiti, smeriti cu inima, dar nu tampiti." Nicolae Steinhardt.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Voi nu sunteti reprezentativi pentru crestini: voi ati fost botezati in numele lui Ken Ham, creationismului Pamantului tanar si inerantismului biblic.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Bun, in primul rand nu asa zisul Ken Han a nascut ideea de Pamant tanar ci aceasta ne este prezentata in biblie dinainte de a se fi nascut el. Daca dupa tine esti facut de maimuta bravo tie, te apropii de inelectul uneia.

| Inferno a răspuns (pentru liceu):

O explozie poate crea dintr-un oras (haosul suprem) un desert plat invariabil (ordine)
Deci raspunsul tau e fals.

Big Bangul nu a fost o explozie.
Vezi:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Explozie

Perfectiunea e un concept relativ.

60 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu se poate raspunde la intrebare deoarece ideea de haos nu are o definitie riguroasa.
Ce e haosul? Daca arunci o bomba atomica intr-un oras creezi ordine sau haos?
Poti sa consideri ca ordine daca identifici constructiile si diversitatea initiala cu dezordinea, iar pustiul ce va urmat cu ordinea. Un oras e mai haotic decat un desert nesfarsit.

| RAY a răspuns:

Bogdan intrebarea ta nu are legatura cu categoria religie,si iar dovedesti ca habar nu ai de stiinta,serios habar nu ai,ce naiba a explodat? big bang a fost o singularitate care sa extins in timp si spatiu si care nu a creat nimic, trebuie sa fi redardat mintal sa crezi ca stiinta sutine ca acel big bang a creat pamantul, soarele sau mai stiu ce naiba, big bang nu a creat nimic, ce a urmat dupa el a fost multa energie eliberata care sa convertit in materie, voi la fizica nu ati trecut in viata asta? E=mc2, aflam ca sa a existat o cantitate enorma de hidrogen din care supuse unor temperaturi mari, hindrogenul fiind ceva foarte inflamabil a dat nastere unor stele care a fusionat hidrogen in heliu si restul elementelor prin explozie numita supernova, hindrogenul este cel mai raspandit element in univers si heliu, desi ce haos e in ce am scris eu? daca te gandesti rational nu e nici un haos e cauza si efect atat

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai habar nu au si fac propaganda mincinoasa dar se folosesc de tehnologie, medicina, inca nu am cunoscut un om care sa se indoiasca de evolutie, big bang si care sa aiba habar de ele

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Intrebarea o pun unde vreau eu explicatii. bigbang se spune ca a fost o explozie, in urma unei explozii se creeaza dezastru.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Toti avem defecte. Eu daca as fi un ateu adevarat si as cunoaste ca nu exista nimic, nu mai mi-as pierde timpul pe acest site. Sunt intrebari la care cauti adevarul. Adevarul este in constiinta ta.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Aloooo TPU nu inseamna doar categoria relogie stii? de ce sa nu ma exprim liber? categoria religie nu inseamna secancti si propaganda lor, apropo esti ateu pentru mii de zei deci de ce intri aici? voi sectancti chiar va credeti in evul mediu unde doar voi aveti dreptul de va exprima.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Omule nu a fost o explozie nu a explodat nimic dar tu faci propaganda asa ce conteaza daca minti sau nu

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Constiinta rezulta din interactiunea dintre neuroni nu din basme cu zeii evreesti, acum o sa imi spui dar creierul nu il vezi dar crezi ca ai creier, numa intrebari geniale stiti sa puneti, zau ca ma cred la gradinita cand va citesc, cum niste oamenii maturi se pot comporta atat de copilareste

| sierra1 a răspuns:

Excepție - explozia de bucurie, aplauze, culori

Ei, ți-a plăcut?

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nu si daca spatiu e vid.

| Steregoi a răspuns:

In explozia big bang nu era legi fizice si evident ca a rezultat haos. Si oricum din haos nu avea nici macar cum sa apara singularitatea big bang. Insa in exploziile supernovelor nu se creeaza nicidecum haos. Nu exista nicaieri haos in univers dpdv fizic. Nu exista libertate de alegere in materia anorganica nicaieri in univers si nici pe Pamant.

| Steregoi a răspuns:

Întrebarea e incompleta si greșită. Sunt doua tipuri de explozie. Explozie guvernata de legi fizice ca cea din supernove si bombe nucleare, si explozie închipuită de oamenii de știință adică explozia big bang ce nu era guvernata de nici o lege fizica.

| Steregoi a răspuns:

In explozia numita big bang nu erau legi fizice si evident ca ar fi rezultat haos după spusele eronate ale oamenilor de știință. Si oricum din haos nu avea nici macar cum sa apara singularitatea big bang. Insa in exploziile supernovelor nu se creeaza nicidecum haos. Nu exista nicaieri haos in univers dpdv fizic. Nu exista libertate de alegere in materia anorganica nicaieri in univers si nici pe Pamant. Am revizuit răspunsul anterior ca sa poată fi înțeles mai ușor.

Un deget din orice unghi l-ai privi tot deget e. Ăștia se învârt in jurul degetului si vad mai multe degete din mai multe unghiuri. rolling on the floor Pentru ei nu exista adevăr. Pentru ei nu exista adevăr universal valabil. Dar când ii întrebi cat face 1+1 spun întotdeauna 2 privind dintr-un singur unghi sau din mai multe unghiuri acest calcul matematic simplu.

De ce a creat Dumnezeu doar pe Pamant viață? Nu putea? Sa nu uitam ca scopul lui Dumnezeu se îndeplinește treptat. Pământul e începutul. E posibil ca de pe Pamantul curățat de răutate si nedreptate societatea credincioasa si dreapta sa se extindă in viitor si pe alte planete daca va dori Dumnezeu. Daca eu as fi Dumnezeu si as face un bibelou cine ma poate judeca pentru ca am vrut sa fac doar unul desi puteam sa fac mai multe? Dumnezeu a prevăzut posibilitatea ca din libertate de alegere sa apara rebeliunea si de aceea a creat un singur Pamant. rolling on the floor A făcut mai multi îngeri pentru ca ei nu mor decât daca sunt omorâți. Dar oamenii ca sa fie multi s-au înmulțit. Cu cat mai multe probe cu atât mai multa dovada ca suveranitatea lui Dumnezeu are justificare. De ce nu a făcut mai multe Pământuri ca sa fie mai multe probe? Pentru ca distrugerile provocate de rebeliune ar fi fost mai multe. Demonii nu se pot ucide intre ei desi se bat intre ei din cauza ca ei sunt duhuri. Necredincioșii doresc ca guvernarea umana sa fie justificata si de aceea guvernele tind sa conteste existenta lui Dumnezeu pentru ca ele să-și dea mai multa importanta din mândrie desi sunt neputincioase in a elimina îmbătrânirea si moartea, toate bolile, războaiele si nedreptatea. Vor sa fie aleși așa cum si Dumnezeu vrea sa fie ales sau votat.

Haosul ar fi destructurare, dezorganizare, variație mai putina sau nici o variație sau nici o diversificare. Organizarea este varietate ordonata si functionala si varietate armonioasa. Nu exista haos. Libertatea de alegere nu e haos pentru ca rezultatele oricare ar fi bune sau rele, dpdv moral, sunt guvernate de legi fizice. Rezultatele rele ale rebeliunii nu ar putea fi evaluate daca ar fi instabile sau neguvernate de legi fizice stabile si uniforme si in deplina armonie intre ele. Haosul daca ar exista nu ar face nimic si ar fi nefuncțional. Singura lui direcție si sens ar fi omogenitatea absoluta sau ne funcționalitatea absoluta sau nemișcare absoluta. rolling on the floor

Ca e explozie de energie sau de materie, tot explozie se numește. Explozia este o extindere rapida sau o împrăștiere brusca a ceea ce a constituit inițial lucrul ce a explodat. rolling on the floor E o diferență mare intre o explozie controlata si guvernată de legi fizice si una închipuită neguvernata de legi fizice. De ce crezi ca cercetatorii acestei lumi nu au putut face nici o centrala cu fuziune nucleara? Pentru ca ei au plecat de la premisa ca fuziunea are loc pocnind din degete si fara nici un fel de control inteligent din exterior sau din interior pe parcursul procesului de fuziune nucleara. Acum s-au apucat sa construiască unul dintre cele mai puternice calculatoare ca sa controleze pe parcurs fuziunea nucleara. Doar Dumnezeu poate controla perfect exploziile. Aia care aranjează explozibilii ca sa construiască un tunel daca ar aranja haotic explozibilii s-ar dărâma tot si nu ar mai construi nici un tunel. A construi doar un zid in jurul unui reactor nu e o treaba suficienta sau suficient de deșteaptă si e nevoie de mult mai multa deșteptăciune sau inteligenta si de multa putere. Putere nu înseamnă doar a arunca o minge ci de a arunca controlat miliarde de astfel de mingi sau particule elementare si ar fi nevoie de miliarde de mâini pe când acolo la acele încercări de a face centrale nucleare funcționale prin fuziune nucleara sunt doar câteva mâini si câteva intrări si ieșiri digitale si analogice de la un calculator.

| ziftode a răspuns:

Depinde de explozie
se folosesc explozii pentru demolari, si foarte, foarte rar dau gres
universul a inceput cu Big Bang, cea mai mare explozie din istorie si uite unde am ajuns acum tongue
noi suntem facuti din pulbere de stele, adica din stele care au explodat si resturile au format alte sisteme solare, inclusiv al nostru
orgasmul la femei e ca un vulcan care da pe dinafara, la barbati e ca o... EXPLOZIE big grin

motoarele cu combustie interna PRACTIC FUNCTIONEAZA PE BAZA DE EXPLOZIE, amestecul vapori de benzina si aer e aprins de bujie si practic... explodeaza

sper ca am demonstrat cu mult varf si indesat ca NU, NU "numai" haos

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru ziftode):

Noi suntem facuti din mana lui Dumnezeu, nu suntem pulbere de stele tongue

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Esti facut din pamant galben )))))))))))

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru ziftode):

Nu sti ce-i aia explozie asa-i?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar Big-Bangul de cine a fost creat?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tot cu intrebarea asta? Nu intelegi ca spatiul si timpul a fost creat pentru oameni? Daca Dumnezeu ar avea un creator, nu ar mai fi Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ce argument cica dumnezeu asta numai era dumnezeu daca avea creator dar cand votbim de zeus numai se aplica regula a? tu negi miii de zei ca un ateu si sigur ai rade la un argument de asta pentru zeus

Răspuns utilizator avertizat
| ziftode a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nuuuuu, deloc, am dat 10 exemple de explozii dar nu stiu deloc, deloc
sa nu uiti sa iti iei medicamentele azi, iar data viitoare cere-i voie lui mami inainte sa vrobesti cu adultii pe internet

| ziftode a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Sigur ca da, orice te face sa dormi linistit noaptea, DUDE

| Inferno a răspuns (pentru ziftode):

Big Bangul nu a fost o explozie.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Explozie

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru ziftode):

Asculta, nu poti compara o explozie Big-Bang cu o explozie de fericire.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Exista un singur Dumnezeuwinking

| ziftode a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

De ce nu?!? in intrebare a fost specificat ceva?
si chiar asta poate fi considerat raspunsul: NU, nu este "intotdeauna haos", pentru ca...

daca nu esti in stare sa vezi o problema decat dintr-un singur unghi, atunci... naspa de tine!

| ziftode a răspuns (pentru Inferno):

Lol, acum cauti nod in papura, iar explicatiile cum ca big-bang-ul nu a fost explozie tin de faptul ca... aaaaa... EXPLOZIA s-a expandat in primele secunde cu o viteza mai mare ca a luminii, lucru considerat "imposibil"

ca sa nu mai vorbim ca raspunsul considerat castigator este despre Big Bang, asa ca ar trebui sa te legi de ala nu de mine
eu sunt nevinovat big grin

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdane dovedeste asta apoi mai vorbim, exista un singur spiridus, o singura fantoma, o singura zana maseluta

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Dovada este constiinta ta.

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Are si dumnezeau asta limita lui face 8 planete dar doar pe una face viata restul sunt de decor, in fapt daca privesti universul si planeta noastra vezi cat de indiot ar fi un creator pe bune sa faca asemenea univers

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Big Bang-ul este compatibil cu crearea lumii din nimic[3], idee susținută de creștinism începând cu secolul al II-lea d.Hr. și adoptată de iudaism.[4] Fizicienii atei s-au opus inițial din acest motiv adoptării teoriei.[5]

Big Bang-ul a fost propus ca ipoteză de preotul catolic Georges Lemaître. În 1951, Papa Pius al XII-lea a declarat că teoria lui Lemaître's validează științific catolicismul. Totuși, Lemaître s-a opus acestei proclamații, afirmând că teoria este neutră și că nu este nici legătură și nici contradicție între religie și teoria sa.[6][7] Când Lemaître și Daniel O'Connell, consilierul științific al Papei, l-au sfătuit pe Papă să nu mai menționeze cosmogonia în public, el a fost de acord.[8] Deși era catolic convins, autorul teoriei era contra amestecării științei cu religia,[9] deși și el credea că cele două domenii ale experienței umane nu se aflau în conflict.[10]

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Te inseli, nu cunosti nimic si esti un nimeni fara Dumnezeu in viata asta trecatoare.
"8 Căci* gândurile Mele nu sunt gândurile voastre şi căile voastre nu sunt căile Mele, zice Domnul.
9 Ci cât* sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre."
"3. Cat despre mine, prea putin imi pasa daca sunt judecat de voi sau de un scaun omenesc de judecata. Ba inca, nici eu insumi nu ma mai judec pe mine."

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdy nu il mai baga pe dumnezeu in discutie, dumnezeu nu te vrea prost, religia catolica accepta big bang, vorbesc de o religie nu de o imitatie de religie cum e secta ta da, da ma suntem cu toti un nimic care nu platim cotizatia de 10% la secta ta ))))))))) tu nu reprezinti crestini nici pe dumnezeu

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru ziftode):

Dar ce copil ziceai ca sunt? Care gandeste ca un copil? Nu sti sa faci diferenta dintre sensul figurat si sensul propriu al cuvantului explozie. Eu vorbeam de explozia Big-Bang care cu siguranta nu s-a referit la sentimente. Tu compari Big-Bangul cu o gramada de spermatozoizi si ovule care au explodat si au creat viata iar stiinta voastra spune clar ca materia din Big-Bang era moarta insa miraculos a prins viata. Cica doua elemente moarte s-au combinat si au format o bacterie vie din care s-a dezvoltat viata. Va mai credeti si destepti, pai de cand 0+0=1? In toti anii mei de scoala am invatat ca viata nu poate veni decat din alta viata: parintii dau viata copilului pornind de la doua celule VI, un copac VIU de nastere la un lastar, o samanta VIE da nastere la o floare, dar o piatra care este un corp mort nu poate da viata la nimic. Asa ca oricat de credibila ar fi aceasta teorie e un fals si o minciuna frumoasa pentru ca nu stiti sa judecati singuri iar daca va spune cineva ca v-ati inselat ziceti: vai, eu? M-am inselat? Nu se poate, in visele tale, tu te-ai inselat eu sunt intelept si n-aveam cum sa ma insel dar tu esti prost ca nu crezi ca mine - si chiar cand e destul de logic ca v-ati inselat tot intariti acea idee ca sa nu zica lumea "ca te-ai inselat" si ca n-ai judecat bine. Asta e prostia voastra, sustineti un lucru fals ca sa nu va faceti de ras.

| ziftode a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Asa, asa, nu te lasa, am citit pana la spermatozoizi, acolo m-ai pierdut, spermatozoizii nu produc explozia la orgazm (z intentionat, bot-ul TPU nu ma lasa sa postez aici altfel), CREIERUL O FACE, iar in creier nu e "figurat" ca este echivalentul unei explozii
esti fixat serios pe o idee care nu numai ca e nesemnificativa, dar e contestabil serios daca e gresita sau nu, poate ca ai dreptate, poate ca eu am, insa deja, nu prea merita sa te conving
asa ca eu personal te sfatuiesc sa te lasi de sportul asta, e prea mult pentru tine!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ce altceva ar putea lasa? Cat despre Big - Bang ma mir ca multi mai cred minciuna asta. O explozie nu creeaza ordine si viata ci o distruge.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce vrei sa spui cu asta. Crezi ca nu stiu asta? Daca ar fi fost solid ca Pamantul nu s-ar mai vorbi de o asa zisa explozie care a creat universul ci s-ar vori de o implozie. In ambele cazuri rezultatul e acelasi.

| Inferno a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Big Bangul nu a fost o explozie.
Mai multe informatii pe:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Explozie

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Inferno):

Big Bang-ul (engl. Big Bang, marea explozie)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Asa, si? Ce legatura are denumirea unei teorii cu teoria in sine?
Si cuvantul atom vine din grecescul athomos care inseamna indivizibil. Dar asa nu inseamna ca nu poate fi diviziat. Poate doar pentru tine si logica ta defecta.
Esti penibil.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Inferno):

Exact, a fost o eruptie nu o explozie, foarte credibil.

| Inferno a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu stiu ce intelegi tu prin eruptie.
Pot spune sihur xa nici una din definitiile dex-ului pentru "eruptie" nu au legatura cu Big Bangul.https://dexonline.ro/definitie/erup%C8%9Bie