| Broadband a întrebat:

O fata care a murit necasatorita, o inmormanteaza in rochie de mireasa?

Răspuns Câştigător
| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajuta.

Tinerii care mor necăsătoriţi se înmormântează în costume de mire şi mireasă şi li se pune doliu la porta, pe stâlpu casei sau la uşă doliu în negru şi alb.

O zi binecvuvântată

5 răspunsuri:
| AndreeaRox a răspuns:

Conform traditiei populare fetele nemăritate sunt imbracate la moarte in rochie de mireasa, inmormantarea fiindu-le in acelasi timp si nunta. Dar nu toti respecta traditia...

| elena445 a răspuns:

Da dar de ce intrebi?

| Broadband explică (pentru elena445):

Am vazut o inmormantare 2 copii le-as putea spune de 21 si 24 ani au murit intr-un accident de masina si i-au imbracat el in ginere, ea in mireasa sad

| mariaalessandra a răspuns:

Dar daca sunt cine stie unde si n-au rochie oamenii? Sau o batrana necasatorita?

Este doar o traditie atat.

| dogee92 a răspuns:

Oare conteaza? intreb tongue