| usuk a întrebat:

[o intrebare cretina]
Personajele biblice, chiar au existat?
(daca mai sunt si alte scrieri care sa ateste existenta acestora(in afara de biblie), care sunt acelea?)

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O parte au existat, o alta parte nu, spre exemplu existenta lui Moise nu este confirmata si de alte scrieri decat Biblia, probabilitatea ca Moise sa nu fi existat este destul de mare.

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca au existat sau nu mi se pare mai putin relevant. actiunile lor sunt mai importante.

Alt ex nu-mi vine dar gandeste-te la shakespear. Personajele din operele lui au o baza reala; au existat. Dar trasaturile/actiunile acelor personaje sunt pur fictive, exagerate. Caz asemanator si cu (multe) personaje biblice. Probabil o parte au existat ca personaje istorice.

| Lizzu a răspuns:

Nu cred... nu toate personajele.
Crezi ca cei 40 si ceva de scribi care au continuat istorisirea bibliei dupa ani si ani au stiut ei ce a mai spus sau infaptuit Moise sau apostolii dupa atata timp trecut?

Poate doar Iisus e cel care a existat.
Dar nici el nu asa cum este descris, ca si fiul unui dzeu ..ci poate un om simplu care a predicat pacea si iubirea intre oameni. si nimic mai mult sau, dimpotriva, un om considerat nebun de ceilalti din cauza ca era prea fanatic si prea adancit in credintele proprii. Cu toate astea e posibil sa fi avut adepti, pe apostoli.

E doar parerea mea.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Existent lui isus este atestata, se vorbeste despre un sclav executat pe cruce. datele sunt putine, pentru ca sa fim seriosi cine ar da inportanta unui sclav executat

| Maxim96 a răspuns:

Da,sunt unele dovezi istorice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personaje precum David si Solomon le regasim si in istoria evreiilor nu doar in mitologia lor, pe cand pe Isus nu. Deci e 50/50.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Consensul istoricilor este ca Isus a existat in mod real. Despre David ei sunt mai putin siguri, in orice caz n-a fost conducatorul unui imperiu, ci sef al unei benzi locale. Cat despre Solomon nu exista nicio dovada ca ar fi existat. Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/David_(Iuda)#David_cel_istoric si http://ro.wikipedia.org/wiki/Solomon#Solomon_ca_personaj_istoric

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Acest clip te cotrazice la faza cu Isus:http://www.youtube.com/watch?v=QapRAFm_RV4

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Un documentar extrem de interesant. Il voi viziona si eu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria conspiratiei? E o dovada ca ateii pot fi la fel de prosti ca si crestinii. Vezi pentru detalii http://en.wikipedia.org/wiki/Christ_myth_theory

| andreea9701 a răspuns:

Da au existat