| mentholinks a întrebat:

O intrebare mai mult pentru crestini. Cum l-ati privi pe Dumnezeu daca maine v-ati imbolnavi de cancer?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Care aspect crezi ca ar fi sau face diferenta?

| anonimg a răspuns:

Primul lucru cred că ar fi să mă învinovățesc, pentru că nu întotdeauna am avut grijă să am un stil de viață sănătos.
În momentul de față nu L-aș acuza pe Dumnezeu. Ba încă m-aș gândi că aș fi mai aproape de venirea Lui. Dar aș lupta pentru supraviețuire. Mai ales că am auzit de un caz când o familie de adventiști au luat in grija lor o rudă bolnavă de cancer, pentru ca să trăiască sănătos. Și boala a dat înapoi. Și cred că există mai multe cazuri de felul acesta- când boala regresează atunci când bolnavul adoptă un stil de viață sănătos cum niciodată nu a mai făcut asta.

| lpavel a răspuns:

Crezi ca daca te imbolnavesti gata il poti vedea? laughing unii nu-L vor vedea nici dupa moarte...

| SG1995 a răspuns (pentru lpavel):

Se referă la concepție bro.

| SilentRain a răspuns:

La fel, tipul asta barbos nu prea se baga in vietile oamenilor, deci degeaba te rogi de el daca nu are chef, no sa faca nimic

| Donsavas a răspuns:

Cred ca as privi viata cu alți ochi dar ea tot aceeasi ramane.

| SG1995 a răspuns:

Eu creștin-liberal orientat mai mult spre panteism cred că nu l-aș blama, asta e circuitul naturi. Dacă Deus voia o lume perfectă o creea în schimb ne-a creat pe noi.

| 6684464 a răspuns:

De mai aproapehee hee

| SandraEve a răspuns:

Cu mult mai multa credinta ca pana acum. Dumnezeu da doar celor care pot duce si da cu un scop. Poate prin aceasta boala ma spal de pacatele mele, este calea spre mantuire. Cu siguranta daca suferi aici pe pamant, in ceruri vei avea fericire vesnica.
L-as ruga sa ma ierte pentru tot si sa ma aiba in paza, L-as ruga sa ma astepte in ceruri cu bratele deschise caci abia astept sa-L intalnesc!

| CVane a răspuns:

*Ahem* Dumnezeu stie ce e mai bine! Asa vrea Domnu! E UN TEST de la Dumnezeu! Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce! E VOINTA lui Dumnezeu!

*drops the mic*

| xerxes1 a răspuns (pentru CVane):

Testul este altul.Acela de a incepe sa gandesti cu propriul creier.
Zeul biblic a fost un psihopat.

| CVane a răspuns (pentru xerxes1):

Nici tu nu prea l-ai folosit cand ai scris asta nu? thatsthejoke.jpg

| xerxes1 a răspuns (pentru CVane):

Nu esti in masura sa intelegi.
Esti abia un mucos care se lupta cu problemele pubertatii.
Ironia tine-o pentru familia ta.

| CVane a răspuns (pentru xerxes1):

Ma amuz enorm la cat de idioti sunt unii laughing) poti sa te simti, sincer. E vina mea ca nu ai 5 neuroni sa intelegi ironia?

| xerxes1 a răspuns (pentru CVane):

Adica razi ca prostul?
Razi ca este gratis.

| Rux2000 a răspuns:

La fel!

| Cosminaaaa1 a răspuns:

E voia Lui. El îmi va pregăti o cale de ieșire. Dacă e sa mor nu îmi e frica.
Îți spun ceva personal. Mie mi se pare mai bine sa ai cancer sau ceva. Pentru ca noi oamenii credeam ca mai avem timp. Timp de pocăință, de îndreptare.
Dacă te calcă mașina, faci infarct.
Gândește-te.Chiar dacă toți știm ca o sa murim credem ca asta se va întâmpla la bătrânețe dar e fals. Bebelușii mor, copii mor, tinerii mor. Oamenii mor la toate vârstele.
♥️
Important e sa fii împăcat cu Dumnezeu.
In concluzie dacă Dumnezeu vrea o sa accept.

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

De ce mergeti la doctor daca e bine?

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Pai mergi pentru ca leacurile tot Dumnezeu le-a lăsat.
Poți muri și de la febra nu musai cancer deci. Cum vrea El. Poți sa te tratezi și sa mori. Poți sa nu și sa trăiești. Sau invers

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

De ce o intorci acum, ai spus ca e un lucru bun sa ai cancer, de ce sa il vrei sa il vindeci?

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca e un lucru bun. Am zis cum o sa reacționez.
Dacă ai ceva impotriva mea sau a lui Dumnezeu e treaba ta.

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Acum 2 ore | Cosminaaaa1 a răspuns:
E voia Lui. El îmi va pregăti o cale de ieșire. Dacă e sa mor nu îmi e frica.
Îți spun ceva personal. Mie mi se pare mai bine sa ai cancer sau ceva