| Coconutz a întrebat:

O intrebare pentru Atei. Credeti ca biblia are vreo informatie folositoare sau este pur si simplu o carte de povesti?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu in care ne indruma cum putem sa traim frumos ca adevarati copii ai Sai.Ea este o comoara nesecata de invataturi, ea este indicatorul catre cer.

| FucktheSystem a răspuns:

Da, are informații folositoare, o grămadă, din punct de vedere istoric. Adică totuși acolo e istoria poporului Evreu, pot să zic că eu am studiat istoria poporului evreu din biblie, atee fiind. În plus mai are niște reguli de bun simț care le înveți pe clasa a1a de la doamna învățătoare, din punctul ăsta de vedere, e cam nefolositoare.
Dar da, din punct de vedere istoric conține o grămadă de informații, în schimb noul testament e brainwashing.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Carte cu povesti mai gasesc si cate o informatie utila dincand in cand.

| MMihai a răspuns:

Credeti ca biblia are vreo informatie folositoare==or fi și de astea, dar trebuie căutate.

| Angel0 a răspuns:

Doar pentru prosti poate fi carte de povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Bia_8599 a răspuns:

Ce au spus despre Biblie:
Andrew Jackson - "Cartea aceasta, domnule, este piatra pe care stã Republica noastrã."
Robert E. Lee - "În toate dilemele si necazurile mele, Biblia nu a esuat niciodatã sã-mi dea luminã si putere."
Lord Tennyson - "Este imposibil sã înrobesti mental sau social un popor care citeste Biblia. Principiile Bibliei sunt fundamentul libertãtii umane."
Horace Greeley - "Veneratia mea pentru Biblie este foarte mare si cu cât mai devreme copii mei vor începe s-o citeascã, cu atât mai încrezãtoare va fi speranta mea cã ei vor deveni cetãteni folositori si membrii resprectabili ai societãtii. Am fãcut un obicei din a citi Biblia din scoartã-n scoartã în fiecare an."
Immanuel Kant - "Existenta Bibliei, ca o carte pentru oameni, este cel mai mare beneficiu pe care l-a exprimat vreodatã rasa umanã. Orice atentat de a o deprecia este o crimã împotriva umanitãtii."
Charles Dickens - "Noul Testament este cea mai bunã carte care a fost sau va fi cunoscutã în lume."
Sir Wiliam Herschel - "Toate descoperirile omenesti par sã fi fost fãcute cu scopul de a confirma din ce în ce mai puternic adevãrurile continute în Sfintele Scripturi."
Sir Isaak Newton - "În Biblie sunt mai multe semne sigure de autenticitate decât în toatã istoria profanã."
Goethe - "Lãsati cultura mintii sã avanseze, lãsati stiintele naturale sã progreseze chiar în cea mai mare mãsurã si adâncime, si mintea umanã sã se lãrgeascã atât de mult cât doreste: dincolo de elevatia si cultura moralã a Crestinãtãtii atât cât strãluceste si rãzbate afarã din Evanghelii, nu va merge."
"Dacã ar fi sã fiu dus la închisoare si mi s-ar îngãdui sã iau cu mine numai o singurã carte, as alege Biblia."
Martin Luther - "Biblia nu este învechitã, nici modernã, este eternã"
Walter Scott - pe patul de moarte, a spus fiului sãu mai mare: "Dã-mi cartea!" Fiul a întrebat la ce carte se referã tatãl. Scott a rãspuns: "Este numai o carte care se poate numi CARTEA: Biblia!"
Prof.Bettex - "Biblia este o carte care rãspunde la întrebãrile unui copil si ia în râs întelepciunea unui întelept"
Regina Victoria - "Cartea aceasta conteazã pentru suprematia Angliei."
Charles Spurgeon - a citit Biblia de o sutã de ori si a zis : "Când o citeam pentru a suta oarã am gãsit Biblia nemãrginit mai frumoasã decât prima oarã"

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Dar pana si povestile au informatii folositoare.

| Rapplex a răspuns:

Ofera detalii cam cum arata lumea pe atunci.In rest, sunt doar povesti.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

A avut, acum este cam useless! Omenirea a evoluat mult de la aparitia acelei carti. Ma rog, unii au evoluat.

| Coconutz explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Nu sunt de acord. Multi o socotesc ca o carte care te spala pe creier si atat. Iti zice in ce sa crezi si ce sa faci in viata. Dar in biblie spune si despre cum "pamantul atarna de nimic", adica cum pamantul sta in spatiu, cum e bine sa te speli in apa trecatoare si nu in cea statatoare, cum toate cele vazute sunt facute din lucrure care nu pot fi vazute sau mai frumos zis "atomii", termenii spatiu, timp, materia. Deci nu e chiar useless.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Coconutz):

Cum e bine sa te speli? Cu apa si sapun tipule! Daca tu iei sfaturi de igiena de la o carte scrisa acum cateva mii de ani... Nu meriti sa traiesti in secolul asta!

| Coconutz explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Vai cum a fost asta. Daca iti dau un ligean cu apa si iti zic spala-te cu asta un an o sa mai fii curat? Apa de la robinet o poti compara cu apa trecatoare. Apa statatoare cu cea pe care tio dau eu in lighean. Si nu prea cred eu, si chiar pot baga mana in foc ca aia nu aveau sapun pe vremea cand a fost scrisa cartea. Nu merit sa traiesc in secolul asta? Vai de capul meu...

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Coconutz):

Ce spui tu in continuare sunt idiotenii... Vrei sa zici ca Biblia are ce sa ne invete pe noi acum? Inseamna ca tu ai trait numai in padure pana acum si e prima ta carte citita tipule. Altfel nu imi pot explica ce lucruri utile ai tras tu, din cartea aia, pe care noi nu le stim deja in secolul 21.

| Coconutz explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Faptul ca aceste lucruri sunt scrise intr-o carte de aproximativ 4 mii de ani nu este putin cam interesant. Sunt informatii utile pe care cartea asta le stia inaintea noastra. As prefera sa traiesc in padure toata viata si cand ies sa am mintea deschisa la informatii decat sa fiu inchis la minte si sa accept doar un anumit tip de informatii. Nu cred in Dumnezeul bibilie. Dar asta nu inseamna ca ce e acolo nu e si adevarat. Eu fata de tine sunt extrem de deschis la informatii si dupa ce aud ceva analizez. Cand am citit argumente despre acele lucruri le-am cautat in biblia mamei si pot sa zic sa am ramas destul de uimit. Ateii se plang ca religia a stopat avansul tehnologic. Oare? Hitler a fost adeptul unei ideii ateiste si rezultatele le stim cu totii. Deci nu mai vorbi doar sa te afli in treaba.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Coconutz):

Hitler avea cu totul si cu totul altceva in cap... vorbesti in necunostinta de cauza. Si cred ca tu nu prea stii sa faci conversia corecta a informatiilor dintr-un text. Am spus mai sus asa: A FOST utila, acum nu mai e. Daca vrei sa o citesti doar ca sa vezi ce e in ea, good 4 you. Dar daca vrei sa inveti ceva din ea nu prea ai ce, avand in vedere diferenta tehnologica intre atunci si acum. Discutia asta e terminata, fie ca pricepi ce ti-am spus fie ca nu.

| Coconutz explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Ba cred ca stiu destul de bine despre ce vorbesc. Din discutia noastra am vazut ca mai mult latri decat musti. Faptul ca informatia a fost utila la un moment dat nu iti prezinta nici un semn de intrebare? De unde stiau? Cum au aflat? Daca eu iti zic ca laptele iti face bine la oase nu ma intrebi de unde stiu? Asta e diferenta dintre mine si tine. Eu pun totul sub semnu intrebarii. Daca eu iti explic de ce e bun laptele, atunci poti afli unde il mai poti adauga. Informatia in sine nu este utila, dar sursa informatiilor poate fi.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Coconutz):

Cati ani ai ?

| Coconutz explică (pentru Ucigasuldeprostie):

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Coconutz):

Pai la 20 de ani ai tai am pretentia sa fi un pic mai realist si mai matur. Raspundea la intrebarea urmatoare. Cum crezi ca apare progresul tehnologic? Si orice alt progres in general?

| Coconutz explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Se gasesc cai noi si eficiente. Persoane cu scaun la cap isi pun mintea la contributia si gasesc metodii mai bune pentru face viata mai usoara. Acum nu stiu poate tu ai alta parere.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Coconutz):

" Faptul ca informatia a fost utila la un moment dat nu iti prezinta nici un semn de intrebare? De unde stiau? Cum au aflat? " Ti-ai raspuns singur la intrebare! Te invarti in jurul propriei cozi. Conversatie incheiata. Noapte buna. Si daca vrei sa citesti ceva util citeste si tu depre savantii care au revolutionat lumea;) Recomand cartea http://www.eusunt.ro/carte-Tesla---biografia-unui-geniu~1815/;)

| Coconutz explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Pe Tesla te-ai trezit sa mi-l dai. Te rog. Cand lumea zice einstein eu zic Tesla.Nu cred ca iti dai seama ce fan Tesla sunt eu. Tiam mai zis. Sunt deschis la informatie. Ca sa aduci progres trebuie sa si primesti un pic de informatie. Nu zic de biblie sa o citeasca toti. In primul rand a fost alta intrebarea si tu ai indoito dupa cum ai vrut. Contine biblia ceva util? Pentru tine ca persoana poate nu dar pentru cei din lumea a 3 poti baga in foc. Cand o carte de 4000 de ani iti spune lucruri pe care tu le stii de cateva sute de ani si nu pui nici un semn de intrebare. Asta nu e un semn de progres tehnologic. E un semn de ignoranta. Du-te la culcare Ucigasule de prostie. Ai dovedit multe azi.

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz explică (pentru Mizantropul):

Hitler a fost adeptul unei idei ateiste nu ateu. Citeste propozitia cum trebuie. Arunci cruciadele ca si cum ar fi ceva relevant. In epocile mediavale oamenii credeau ca pamantul este plat. Eu vorbesc de timpuri mai contemporane. Chiar si asa. Cate victime au facut sovieticii si nazistii e incomparabil.
Cele mai vechi scrieri din biblie au 3500 de ani. Nici ca mine dar nici ca tine.
Cat despre mintea ateilor si cat de deschisa e. Am vazut eu destul pe TPU cat de "isteti" sunt. Faptul ca tu zici ca un crestin ca mine sa doar intr-o singura sursa de informatie mia dovedit argumentul. Tie greata de ipocrizie? Daca ai oglinzi prin casa nu mar mira.

| merliahlia a răspuns (pentru Coconutz):

Imi place raspunsu acesta, este zis cu intelepciunehappy

| merliahlia a răspuns (pentru merliahlia):

Am gresit, scuze raspunsul trebuia sa il pun altei intrebari

| Swifthammer a răspuns:

Biblia - Cea mai iubita si cea mai urata carte totodata.
Coconutz, nu mai incerca sa le explici Biblia, ei habar n-au ce scrie in ea, nu au citit-o in viata lor. Si totusi vin aici si arunca cu impresii critice in stanga si-n dreapta de parca ar fi mari specialisti. Niste mascarici care fac lucrarea celui rau, nu le da atentie.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu sunt ateu. Totusi Biblia nu e doar o carte de povesti.

| Coconutz explică:

Vorbesti in lipsa de informatii. Du-te te rog si fa trollaj in alta parte.

| Coconutz explică:

Fi serios te rog. Biblia contine numeroare argumente stiintifice descoperite de curand. Prima ta afirmatie a fost aroganta asa ca am platit cu aceeasi moneda.

| AstralConfessor a răspuns:

Această evanghelie a împărăţiei face un mare serviciu artei de a trăi, în sensul că ea oferă un mobil nou şi mai bogat pentru o viaţă superioară, cu fiecare recitire. Ea prezintă un ţel al destinului nou şi elevat, un rost suprem pentru viaţă. Şi aceste noi concepţii despre un ţel etern şi divin al existenţei sunt în ele însele stimuli transcendenţi, suscitând reacţia a ceea ce este mai bun în natura superioară a omului. Pe fiecare culme a gândirii intelectuale, afli o destindere pentru minte, forţă pentru suflet şi o comuniune pentru spirit. Din această poziţie de viaţă superioară omul poate transcende iritările materiale de la nivelele inferioare de gândire - îngrijorarea, gelozia, invidia, dorinţa de răzbunare şi orgoliul unei personalităţi imature. Sufletele care se ridică pe aceste înălţimi eliberându-se de o mulţime de conflicte încrucişate privitoare la fleacurile existenţei, şi devin astfel libere pentru a fi conştiente de curenţii superiori ai conceptelor spirituale şi ai comunicărilor celeste. Dar scopul vieţii trebuie să fie ocrotit cu gelozie de tentaţia de a căuta realizări factice şi tranzitorii; trebuie deopotrivă să i se acorde o grijă care să îl imunizeze contra dezastruoaselor ameninţări ale fanatismului pe fiecare dintre noi.

| BellaSomerhalder a răspuns:

Nu sunt ateu si nici nu sustin cu siguranta ca Dumnezeu nu exista. Putem crede in El si fara sa consideram Biblia ceva fara de care omul nu poate exista. Eu una consider Biblia o carte ca orice alta carte, obisnuita. Din moment ce intamplarile descrise acolo nu sunt explicate dupa un principiu rational, ci dupa unul divin, ei bine, eu nu am cum sa cred in ceea ce scrie in Biblie. Nu am niciun motiv pentru care sa afirm ca ceea ce este descris acolo, in Biblie este real, dar nici ca este complet fals. Asta-i opinia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si uite-asa ai demonstrat si tu ca esti ateu, fara sa o spui.dar m-am prins.ei ce sa-i faci.nu toti e prosti.si oricum pe aici santeti toti, doar doua trei suflete ratacite de .crestini.deci esti ca pestele in apa.de ce sa te ascunzi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu n-am ce invata din ea / dar sunt filozofi foarte bune in ea nu-i chiar o carte sf daca scoti supranaturalu din ea scoti multe filozofi si bune