| dop34555 a întrebat:

O intrebare pentru cei ce nu cred in Dumnezeu:
Cum va explicati faptul ca atunci cand visez urat incep sa-mi fac rugaciunea/zic Doamne Doamne, ma trezesc? Chiar azi dimineata la 02:00-03:00 am visat urat si am spus " Doamne Doamne", si imediat m-am trezit.Am mai patit intr-un vis sa visez urat, dar am inceput sa zic Tatal Nostru si m-am trezit.
Cum puteti spune ca Dumnezeu nu exista? Asta e dovada destul de clara!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca aici se aplica afirmatia "Credinta nu cere dovezi"?
Chiar si considerand ca este adevarat ce ai zis, este o diferenta destul de mare intre a spune ca ceva exista si a spune ca acel ceva *se arata* oricui.

Nu trebuie ca un om sa ti se arate ca sa stii ca exista dar asta nu inseamna ca daca nu ti se arata nu exista. Adica cam ce ai zis si tu, doar ca, cum am zis, una este sa spui ca ceva exista, in cazul de fata Yehova, si alta este sa spui ca daca tot exista se arata oricui, lucru care, din nou zic, nu este adevarat. Daca i s-ar fi aratat cuiva vreodata Yehova probabil ca toti crestinii de pe planeta ar fi stiut cum arata. Dar nu stie nimeni cum arata Yehova si existenta sa doar in biblie ar trebui sa-ti dea de gandit.

10 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Tu faci rugăciuni în somn? Interesant. Şi eu dacă visez şi îmi dau seama că visez mă pot trezi, chiar şi fară rugăciuni. Nu e valabil argumentul tau, din păcate.

| danay72 a răspuns:

Faptul ca si când visezi, te rogi, arata ca în gândurile tale este mereu Dumnezeu. Felicitări pentru ca ești credincios.

| RAY a răspuns:

Si copii se roaga la zana maseluta cand le doare dinti si cateodata le trece sau se roaga de mos craciun si primesc ceea ce vor astea nu sunt dovezi?

| Clockwork a răspuns (pentru RAY):

Nice one m8

| T0T a răspuns:

Vorbești de vise și de dovezi clare? Nu cred că știi ce e aia dovadă clară.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Tu te rogi si in somn, si unii dintre noi (inclusiv eu, nu chiar mereu dar mno, la probleme mici aparent asa fac) nu ne rugam nici treji cand dam de greu, in loc sa apelam la Dumnezeu prima data, ne punem mai intai bazele in noi insine, nesocotind ajutorul Celui de Sus.

Dumnezeu se arata fiecaruia dintre noi, e alegerea personala daca il primesti sau nu, daca deschizi ochii sau dormi in continuare.

Poa' sa vina si in fata lor in format fizic fiindca tot n-o sa-l vada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Yehova nu se arata nimanui nici fizic nici mental nici nimic.
Ca sa ti se arate o astfel de entitate ar trebui s-o vezi sau sa auzi cand iti vorbeste. Si cum Yehova nu se arata si nu se adreseaza nimanui cam greu sa crezi pe cineva ca a vorbit cu Yehova.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca nu ai aprins lumina in camera, asta e strict problema ta. Nu inseamna ca daca tu nu Il vezi/nu vrei sa Il vezi, El nu exista. Ti-am mai raspuns de vreo 2 ori aceeasi chestie. E alegerea fiecaruia daca ii deschizi lui Dumnezeu sau nu, dar nu inseamna ca daca il lasi pe dupa usa nu exista. Ca ai vrea tu sa nu existe, partea a doua, nici eu nu as vrea sa ma bata la cap sectantii cu bocanituri in usa, dar nu pot sa spun ca nu exista. Pot doar sa ma prefac in privinta acestui lucru.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

In Biblie si in vietile la n oameni. Culmea, ma numar printre aia n oameni. Nu trebuie sa imi apara neaparat in vis sau sa imi lase crengi din rai in mana, pur si simplu faptul ca m-a ajutat de x ori imi arata mie clar ca el exista. E o revelatie personala, nu se descopera Dumnezeu la toti asa, printr-un show de efecte speciale si aparitii pe cer. Ti-am spus, ca il negi pe Dumnezeu e strict treaba ta, dar asta nu inseamna ca el nu exista. Sunt unele lucruri peste nivelul nostru de intelegere, doar cu interventia lui Dumnezeu acestea pot fi dezlegate. Daca am cunoaste noi totul, unde ar mai fi sensul nostru, ca si oameni?
Si l-au vazut oameni pe Dumnezeu, exemplele care imi vin acum sunt ori sub forma unei lumini orbitoare, ori sub forma lui Iisus Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Sa inteleg ca aici se aplica afirmatia "Credinta nu cere dovezi"?
Chiar si considerand ca este adevarat ce ai zis, este o diferenta destul de mare intre a spune ca ceva exista si a spune ca acel ceva *se arata* oricui.

Nu trebuie ca un om sa ti se arate ca sa stii ca exista dar asta nu inseamna ca daca nu ti se arata nu exista. Adica cam ce ai zis si tu, doar ca, cum am zis, una este sa spui ca ceva exista, in cazul de fata Yehova, si alta este sa spui ca daca tot exista se arata oricui, lucru care, din nou zic, nu este adevarat. Daca i s-ar fi aratat cuiva vreodata Yehova probabil ca toti crestinii de pe planeta ar fi stiut cum arata. Dar nu stie nimeni cum arata Yehova si existenta sa doar in biblie ar trebui sa-ti dea de gandit.