| LazyKatZ a întrebat:

O întrebare pentru creştini că tot vă credeţi aşa deştepţi (dar şi ateii pot răspunde că m-am nimic împotrivă):
După moarte sufletul se duce în Rai sau în Iad, corect? Bun, dar unde e sufletul înainte de a ne naşte?

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul inainte de nastere este inexistent in credinta multora, Domnul zeu iehova cica este cel care genereaza materia din propria sa fiinta infinita. Infinit pana la urma poate insemna si ca nu se stie numarul finit de timp de cand exista. Dar oricum nu exista. Doar filozofam degeaba despre cineva care nu exista.
Sufletul inainte de a se naste se afla in scrot. laughing

| Elisa512 a răspuns:

Asta este o intrebare foarte buna. Am citit o carte in care spunea ca exista rai si iad atata timp cat exista si reincarnare. Sufletul se duce in rai sau dincolo doar pentru a-si alege o noua viata de unde sa reinceapa. Doar ca din rai poti pleca mai repede decat din... doar pentru ca barieraeste mai puternica. Eu doar ti-am spus ce am citit nu si ca o sa cred asta. Pe mine, sincera sa fiu nu ma intereseaza unde o sa ma duc, de unde am venit, sau altele. Ma intereseaza doar viata mea, din prezenta viata. Si apropo de asta: o sa pierzi mult timp cu intrebari de genu'. O sa devina un obicei. Dar te asigur... o sa afli la momentul potrivit. Bafta!:-) :-).

| usuk a răspuns:

Dumnieazau iti da sufletu; stii tu, el e facatoru' de ditatii...cateodata cred ca dumniezau asta e chinez.lol
[chill crestinilor, vorbeam de allah]

| Mădă0611 a răspuns:

Cica (pentru ca e basm), sufletul se creaza in momentul in care apare persoana, unii spun ca embrionul, altii ca fatul/fetusul.

| ROvarsator a răspuns:

Sufletul dupa mine e trimis in a doua sau a treia luna de sarna cand incape sa respire pruncu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ROvarsator):

Si tu crezi in astrologie? Grav

| Rock10 a răspuns:

Inainte de a ne naste (medical vorbind), sufletul este de fapt embrionul, deci poti spune ca sufletul se afla in interiorul purtatoarei viitorului om.

| Mikhtarian a răspuns:

Nicaieri,sufletul se naste odata cu trupul. ( cred eu )

| RaduMD a răspuns:

Crestinii nu cred ca sufletul precede trupului, dupa cum credea Platon (vezi dialogul "Menes") si neoplatonicienii (vezi Eneadele). Ci ei cred ca sufletul este format de novo (suflet nou) in fiecare trup. Cand anume, nu cunoastem exact, dar probabil ca in chiar momentul zamislirii (conceptiei).

In sfarsit, crestinii nu se cred mai destepti decat restul popoarelor. Poate mai dumiriti, asta da. In fapt, dupa cum putem constata, inteligenta nu are legatura nici asa, nici invers cu crestinismul. Sau, mai bine spus, a fi crestin e o optiune fundamentala. Inteligenta nu e o conditie nici necesara, nici suficienta pentru a-L primi pe Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Sufletul este dat de Dumnezeu încă din momentul concepţiei, dar nu precede acel moment al concepţiei, al combinărilor genetice ale celor două celule reproducătoare...

| Musique a răspuns:

În mama, unde altundeva?

| EmaS a răspuns:

La Dumnezeu.

| HueyFreeman a răspuns:

Acel "suflet" se formeaza pe o perioada indefinita de timp de la nastere. Ateii insa il denumesc altfel, constiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite acilisea; caci trupul va merge in tarana, ca din tarana e luat, iar sufletul va merge la Dumnezeu caci de la el a venit.deci sufletul este la Dumnezeu.pe adam l-a facuut din pamant si i-a suflat in nari suflare de viata, si a devenit un suflet viu.

| Dumniezău a răspuns:

Interesanta intrebare.Pai dupa conceptia cre(s)tinilor cica sufletul se naste atunci cand te nasti tu sau cam asa ceva. Poate te lamureste tanti EmaS, am zis poate.

| EmaS a răspuns (pentru Dumniezău):

Dumnezeu a suflat peste om suflare de viata. Deci vine de la Dumnezeu si la El se duce.

| Dumniezău a răspuns (pentru EmaS):

Crezi in basme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Suflare de viata, in nari sau in cur. Unde doresti.
Trebuie sa te plictisesti rau ca sa inventezi roboti cu care sa ai o relatie, iar daca astia is inteligenti si nu accepta in iad cu ei. Eu nu am prieteni, am roboti ca Iisus.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai relatii cu fimiu ma?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu, am citit intr-o carte despre el si asta inseamna ca este adevarata toata fictiunea de acolo.
Acum ma duc in laborator sa testez teoria, inventez 2 fiinte inteligente de sexe opuse si ii pun pe o planeta indepartata ca sa se dezvolte. Le las o carte ca sa stie ca eu exist si eu i-am facut. Ii mai pun sa se jure pe organele sexuale din cand in cand si sa unga usile lor cu sange de miel ca sa stie alte rase de pe acea planeta ca ei sunt poporul meu.
Suntem niste goyim pentru evrei si acum toata lumea este la picioarele lor, chiar ne si inchinam zeului lor care uraste pe oricine altcineva dinafara poporului evreu. cata stupiditate din partea intregii lumi.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Da asa e, n-ai ca sa faci.

| crinaellacriss a răspuns (pentru anonim_4396):

Geneza 2:7 "Dumnezeu l-a facut pe om din tarana pamantului, i-a SUFLAT in nari suflare de viata si omul a devenit un suflet viu".(Sa observam ca in acest nu se spune ca omului i-a fost dat un suflet, ci se spune ca el a devenit un suflet, o fiinta vie. )

| HDeNiSaR a răspuns:

Sufletul nu se duce nici în Rai nici în Iad!
Sufletul se refera la persoana însăşi!

odată ce ai murit eşti bun murit. împachetat în patru scânduri nu mai continui existenţa pe nu ştiu mai unde!

| crinaellacriss a răspuns:

Cum ai spus si tu "unde e sufletul inainte de a se naste?" Inainte de nastere sufletul(bebele sau fatu, sau cum vreti sa ii spuneti) se afla in burta mamei.Si inainte de conceperea fatului, bebelusului....acel suflet (viata) nu exista, deoarece sufletu este viata in sine a fatului.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Omul nu e doar suflet! Sufletul nu încetează niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Scriptura NU LASĂ POSIBILITATE de interpretare haotică şi confuză! Nu există nici o dispariţie a sufletului!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Scriptura NU FACE CONFUZIE între SUFLET şi TRUP, aşa cum preferă să facă unii…

Scriptura nu face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor:
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;

- "SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."

- Ecclesiast 12, 7; Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Ce ne făceam fără interpretăriile tale cu nici un picuţ de logică?
mai mult ca sigur eram morţii! oh go on

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Răspunsurile mele pot avea logică şi pentru tine doar dacă vei lăsa aroganţa şi le vei citi...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Uite acum ceva timp mă gândeam că este o problemă la mine de nu te pot înţelege dar faptul că mulţi utilizatori spun ceea ce spun şi eu mă face să cred că de fapt problema e la tine...interpretezi un verset ca să sune bine pentru tine!

dacă sufletul îşi continuă existenţa ce mai înseamnă faptul de a muri sau pentru ce rost mai are învierea?

PS:nu-mi mai da odată tot răspunsuriile alea care mi le-ai dat că înnebunesc laughing ai un picut de mila şi pentru mine.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Învierea se referă la trupul biologic, pentru că sufletul nu moare niciodată!

- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."

"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie.