| Inferno a întrebat:

O intrebare pentru crestini: Cum explicati apritia noi specii de animale si insecte?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu s-a observat niciodata ca selectia naturala ar crea tipuri noi.

| MMihai a răspuns:

Ce specii de animale și insecte noi au apărut și nu existaseră anterior?

| Inferno explică (pentru MMihai):

De exemplu o bacterie din clasa Flavobacterium capabila sa digere nailon.

| MMihai a răspuns (pentru Inferno):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Nylon-eating_bacteria
Nylon-eating bacteria are a strain of Flavobacterium that is capable of digesting certain byproducts of nylon 6 manufacture. This strain of Flavobacterium, Sp. K172, became popularly known as nylon-eating bacteria, and the enzymes used to digest the man-made molecules became collectively known as nylonase.

Nylon-mananca bacteriile sunt o tulpina de Flavobacterium, care este capabil de a digera produse secundare ale anumitor nailon 6 fabricație. Aceasta tulpina de Flavobacterium, Sp. K172, a devenit cunoscut sub numele de nailon-mananca bacterii, precum și enzimele utilizate pentru a digera moleculele de om au devenit colectiv cunoscut sub numele de nylonase.

| MMihai a răspuns (pentru Inferno):

Deci bacteria în sine, nu „mănâncă" nailon, ci degradează niște sub-produși secundari de la fabricația nailonului 6, poate exista și anterior această bacterie și datorită unor mutații ș-a extins gama de produse „consumate"!

| Inferno explică (pentru MMihai):

"...datorită unor mutații ș-a extins gama de produse „consumate"!" Exact, dar crestinii spun ca mutatiile nu pot sa imbunatateasca cu absolut nimic o specie si deci exclud posibilitatea aceasta.

| MMihai a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu nici ateu, dar nu sunt nici creștin.
Eu am ideile mele, filozofico-religioase.

| kabaleon a răspuns:

Cred ca este destul de evident ca aceste specii nu sunt nici pe departe noi, ci ele au existat dintotdeauna. Ideea asta de "nou" in stiinta este, dupa parerea mea, una de-a dreptul idioata. Oamenii de stiinta sunt atat de plini de ei isisi, incat, ceea ce nu au descoperit este ca si inexistent. Este clar ca nu avem cunostinta de toate speciile care traiesc pe planeta asta! Si ca sa leg raspunsul si de intrebarea ta, desi stiu unde bati, nu inteleg ce legatura are intrebarea cu crestinii. In Biblie scrie ca Noe a luat cate o pereche din fiecare, insa nu se mentioneaza denumirea tuturor animalelor sau a locului spre care au migrat fiecare in parte. Noi oamenii avem o parere atat de buna despre noi, incat, daca apar specii nedescoperite, preferam sa dam explicatii complicate, cum ca ar veni cumva de pe pe alte planete, in loc sa acceptam ca, cu tot cu tehnologia asta asa-zisa moderna, pur si simplu nu reusim sa cunoastem planeta pe de-a-ntregul. Ne place sau nu, trebuie sa acceptam ca universul nostru (mental) este unul limitat. O simpla intoarcere in timp, prin intermediul internetului si al informatiilor ce se pot gasi cu ajutorul sau, ne poate evidentia cum ca popoarele antice posedau tehnologie mult mai dezvoltata decat ceea ce numim noi astazi "apogeul tehnologiei". Asa ca...sa mai reflectam...

| Inferno explică (pentru kabaleon):

Da-mi o singura perioada de timp in care TOATE animalele au convietuit impreuna. Ai asa ceva? Desigur ca nu, pentru ca au disparut anumite specii si au parut altele noi, fosilele o dovedesc.

| kabaleon a răspuns (pentru Inferno):

Tu vrei sa-ti dau ce nimeni nu are. O informatie ca asta nu ti-o poate da nimeni. E ca si cum ai intreba cand a aparut viata pe Pamant? E adevarat ca fosilele dovedesc disparitia unor animale, ceea ce e de necontestat, insa nu se poate aduce o dovada certa cum ca, de exemplu, in Groapa Marianelor nu exista fiinte nedescoperite de om. Sa fim seriosi! Te uiti la prea multe documentare. Nu e rau sa o faci, dar ar fi bine sa mai rumegi putin informatia, si sa o mai treci si prin filtru propriu, si nu sa iei totul ca pe o certitudine. S-a dovedit de atatea ori ca oamenii de stiinta se inseala. Crezi ca nu este loc de greseala si in cazul asta al animalelor noi descoperite? Eu cred ca este! Problema noastra sti care e? Culegem informatii si, fara sa le intelegem in esenta, ne grabim sa le aratam celorlalti ca le detinem. Nimic nu apare din haos. O simpla gandire logica ar trebui sa ne faca sa intelegem ca este mult mai posibil ca aceste animale/insecte sa nu fii fost descoperite pana acum, decat sa credem in aparitia lor din nimic. Chiar si mutatiile astea genetice, se stie foarte bine ca nu pot modifica structura oraganismelor cu mai mult de 30%. Hai sa renuntam la instinctul de turma, si sa incercam sa constientizam putin lucrurile!

| Inferno explică (pentru kabaleon):

Eu nu spun ca animalele care au fost descoperite recent au aparut acum, evident ele existau si inainte sa fie descoperite. Eu vorbesc de animalele care au aparut si disparut pe parcursul a milioane de ani si a caror aparitie este incontestabila. De exemplu Avem in cretacic un tip de animale, in mezozoic avem si animale care nu exista i ncretacic, iar in jurasic iar avem animale care nu exista in mezozoic. Cum au aparut aceste specii noi? Eu stiu raspunsul, evolutie. Dar crestinii neaga acest fapt, deci ce aduc ei i nschimb, cum explica aparitia a noi specii daca nu prin evolutie?

| comandamente a răspuns:

Prin ancrucisare