| jmarley a întrebat:

O întrebare pentru crestinibig grinaca ati afla azi ca Iisus a fost homosexual l-ati putea "privi" la fel?

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Destul de ciudata intrebarea. E ca si cum ai intreba ce ai face daca cerul ar fi verde. Cerul e albastru, si atita tot, nu poate fi altfel. La fel e si cu Isus, nu te poti gindi decit la ceea ce a fost.

| HueyFreeman a răspuns (pentru cristi202):

Cerul nu este albastru. Doar pare albastru datorita luminii care se loveste de moleculele de aer.

| cristi202 a răspuns (pentru HueyFreeman):

OK, asa e, dar noi il percepem ca fiind albastru, nu verde, si asta a contat in ce ziceam eu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Crestinul obisnuit nu va ceda niciodata noilor legi/descoperiri/impliniri(etc), avand frica de a lasa in urma implinirile vechi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu exista. DUMNEZEU nu se schimba nciodata.

| Silviuloan a răspuns:

El este Perfectiunea.

| kira30 a răspuns:

O intrebare impertinenta!

| jmarley explică (pentru kira30):

De ce?

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Si tu ai destule intrebari impertinente, prietene.

| kira30 a răspuns (pentru jmarley):

Pentru ca Iisus nu este gay si oricat ai spune tu "daca ar fi fost" tot nu poate fi gay.Acest lucru este si blasfemie. Iisus nu e om ci Creatorul nostru.El nu are o anumita varsta sau sex etc.El este perfect.Este absurd sa spui ca ar putea fi gay caci daca ar fi atunci nu ar mai Dumnezeu ci doar un simplu om.

| jmarley explică (pentru kira30):

LOL.NU.Iisus a fost un predicator caruia niste oameni i-au atribuit puteri supranaturale. Faza cu el este perfect si este creatorul nostru tine de domeniul absurdului.Acum sa fim seriosi cine mai crede in dumnezeu?

| C0nstantin a răspuns (pentru jmarley):

Imediat te ameninta cu Iadul, ca te-o acuzat de impertinenta si blasfemie deja laughing mai urmeaza Iadul si apoi o propunere sa te arda pe rug si ai modelul crestinului perfect in fata ochilor laughing

| HouseHouse a răspuns (pentru jmarley):

EU ma!

| Papillon09 a răspuns (pentru jmarley):

"Acum sa fim seriosi cine mai crede in dumnezeu?"
Oamenii au crezut inca de la inceput in Dumnezeu si te asigur ca vor crede pana la sfarsit. Intotdeauna vor exista oameni care sa creada in Dumnezeu. Omul este incurabil religios. Daca sunt mai multi oameni care nu cred in Dumnezeu asta nu inseamna ca nu mai sunt oameni care cred in Dumnezeu. Majoritatea nu insamna adevarul!
Cat despre intrebarea de mai sus, chiar nu-i inteleg scopul. In caz ca te-ai gandit la faptul ca Dumnezeu iubeste toti oamenii si femei si barbati, da-mi voie sa te informez ca termenul pentru dragoste din greaca are 4 sensuri si anume eros ( reprezinta dragostea dintre sexe), philia( are sensul de a mangaia, a saruta), storge ( dragostea dintre membrii unei familii), iar agape( reprezinta dragostea rationala, dragostea pe care o are Dumnezeu fata de oameni si oamenii fata de Dumnezeu sau fata de alti oameni.)
Termenul folosit pentru dragostea lui Dumnezeu fata de oameni este agape, o dragoste rationala, trebuie sa fi atent la sensurile cuvintelor altfel pot produce confuzie. happy

| jmarley explică (pentru Papillon09):

Ce treaba are dragostea lui dumnezeu cu ce am intrebat eu?

| Papillon09 a răspuns (pentru jmarley):

Pai homosexualitatea pe ce se bazeaza?

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Da.

| Făgăraş a răspuns:

Nu, eu L-as privi tot ca pe Dumnezeu Intrupat pentru mantuirea noastra! cum puteti scoate asemenea aberatii? Tu stii macar cine este Iisus si ce menire a avut El pe pamant? Vorbiti in necunostit de cauza.

| JASMYNA88 a răspuns:

Tu ai probleme baiete? El nu a avut nici o relatie de nici un fel cu nimeni, asta in primul rand. in al doilea rand asta e o intrebare la batjocura, iar aici sunt oameni credinciosi! iesi de pe subiectul Religie! e ca si cum te-as intreba: daca maica-ta ar fi fost prostituata inainte, ai fi putut sa o privesti la fel?

Răspuns utilizator avertizat