| proorocul a întrebat:

O intrebare simpla dumnezeu exista? Nu credeti ca e o creatie a evreilor pentru a ne tine pe noi neamurile sub control? dupa cum bine stiti ca biblia a furat multe de la sumerieni etchappy

26 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Daca vrei sa crezi in Dumnezeu doar ca intr-o teorie...atunci pentru tine niciodata nu va exista!
Insa daca il vei cauta cu o inima sincera si curata, cu siguranta vei gasi singur raspuns la intrebarea daca exista sau nu.

| MMihai a răspuns:

O intrebare simpla dumnezeu exista? ==nu știu
Nu credeti ca e o creatie a evreilor pentru a ne tine pe noi neamurile sub control?=evreii aveau religia mozaică și cărțile lor religioase

După cum bine știți ca biblia a furat multe de la sumerieni etc==biblia creștină, că despre ea vorbești, este o carte creștină!

Creștinismul nu a fost o religie naturală cu o evoluție normală în timp, ci una „ fabricată", în principal de gașca lui Constantin Cel Mare.
Împăratul trac Constantin, și ai lui, neputând impune religia tracă în tot imperiul Roman, au fabricat ei o religie la repezeală.

Au folosit texte proto-creștine,

(PROTO- Element prim de compunere savantă cu semnificația: 1. „primul (din punct de vedere spațial)", „primul, cel dintâi (în ordinea importanței, a demnității)". 2. „Preistoric". 3. (Lingv.) „Foarte vechi", „anterior (unui grup etnic)". 4. (Biol.) „primitiv", „simplu", „de început")

( aici proto-creștinism ar fi creștinismul primar sau de la început, dar nefinalizat, neterminat )

la care au lipit cu scuipat, deci aiurea, cam jumătate din religia evreilor, și pe care au și modificat-o, ca să încerce, să facă „ din petice ", „ceva unitar".

Greșeala a fost că au păstrat toate prostile din religia evreilor, dar și toate prostiile din proto-creștinism.

Prin modul de apariție, religia creștină, este incoerentă, și nedemnă de a fi crezută= că au preluat toate prostiile din cele 2 elemente constitutive=.

Un exemplu elocvent este sfârșitul cărții Geneza / Facerea și începutul cărții Exodului din Biblie. Un evreu Iosif devine mare dregător în Egipt și își aduce frații și rudele acolo.
Toți ăștia erau mai puțini de 70-80, dar sigur sub 100.
După 330 de ani de locuit în Egipt, de astă dată zice că erau robi în Egipt și că erau 800.de mii de adulți plus copii, deci între 1 milion și un milion și jumătate, de oameni, dacă nu mai mulți, că nu zice câți copii erau.
Cine care este zdravăn la cap, poate să creadă că de la 80 s-au făcut 800 de mii fără copii în numai 330 de ani.
Deci de la 80 s-au făcut 800.000., că așa zice biblia.
Dacă erau 800.000 de adulți erau 200.000-300.000 de bărbați din care făceau o armată de peste 100.000 de războinici, cu care ar fi putut ocupa Egiptul.
Cu 100.000 de războinici, nu făceau kaka pe ei de frică la vederea celor 600 de care de luptă a lui faraon.
Carul de luptă era o cutie pe 2 roți care avea un vizitiu, și unul sau 2 războinici, care foloseau arcul cu săgeți și sulițele.
Dacă s-au speriat de cele 600 de care de luptă egiptene ei nu erau 800.000 de adulți, ci foarte puțini. Dar biblia este o înșiruire de prostii.

| 7Dany a răspuns (pentru MMihai):

MMihai nu vreau sa fiu nepoliticos deoarece dupa poza ( daca e a ta) mi-ai putea fi tata, dar mai ai de studiat. Crestinii existau dinaintea lui Constantin, aveau deja aproape 3 secole. Constantin doar a amestecat crestinismul cu lumea pagana de atunci prin faptul a facut crestinismul legal. Adica a facut din crestinism religie. Mai apoi a fost impusa tuturor si oamenii au devenit "crestini" asa peste noapte toti si mai apoi chiar prin nastere. Apoi in al doilea rand : Sederea in Egipt a evreilor a fost de 430 de ani! La inceput au fost 70, adica atunci cand au venit in Egipt, pe vremea lui Iosif. Nu stiu unde ai citit tu ca au fost 800.000 de evrei. Nu scrie asa ceva in Biblie. Scrie ca din Egipt au plecat un numar de 800.000 de barbati in afara de femei si copii SI ca impreuna cu evreii au plecat foarte multi alti oameni de toate neamurile. In aia 800.000 sunt inclusi toti oamenii ce au plecat din Egipt inclusiv evrei, inclusiv ne-evrei. Apoi Biblia spune ca erau 600 de care cu oamenii alesi apoi spune si toate celalalte care ale Egiptului. Nu erau numai 600. Nu avea Egiptul in vremea aceea numai 600 de care. Era perioada de aur a Egiptului, asta dupa istorie. Incearca sa te documentezi mai bine data viitoare cand negi o carte atat de valoroasa. Cateodata ma intreb cum cineva de 15, 20, 30, 40, 80 de ani poate sa faca acuzatii unei carti care a rezistat in timp cel putin 20 de ori cat varsta lui. Credeti ca degeaba o rezistat? Nu o intervenit nimic supranatural? Imi veti spune ca si mumiile o rezistat. Da. Dar pentru ele nu si-o dat nimeni viata. Daca Biblia sau Cuvantul lui Dumnezeu nu ar insemna cu adevarat ceva, atunci nu si-ar fi dat atatia viata pentru Ea/El. Cat cu privire la intrebarea de la care o pornit totul. Da, Dumnezeu exista. Si e Unul singur. Nu-i nici o inventie. Daca ar fi mai multi nu ar mai fi dumnezei. De ce am avea nevoie de mai multi?

| MMihai a răspuns (pentru 7Dany):

Ai dreptate am scris din amintiri și am greșit eu cifrele
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/12/
nu sunt 330 de ani, ci 430 de ani și sunt 600.000 de israeliți fără copii, am greșit eu cifrele, că nu am mai citit fragmentele respective de ani de zile.

Nu se poate vorbii de asemenea explozie demografică, la sfârșitul mileniului 3 sau la începutul mileniului 2 sau în mileniul 2 î.e.n., că nu este localizat în timp exodul!
În epocă mortalitatea și mortalitatea infantilă erau cumplite, iar când ai o mortalitate cumplită sunt excluse asemenea explozii demografice.
Numai în biblia creștinilor pot fi găsite asemenea inepții!

Dacă vrei o dispută pe teme religioase, putem avea și o asemenea dispută, dar o prefer față în față, că nu am exces de timp, să stau, să îți scriu.

De la Geneză, până la Apocalipsa după Ioan, toată biblia creștinilor, este numai o înșiruire de prostii, și minciuni, și îți pot proba asta, cu textul bibliei în față.

| 7Dany a răspuns (pentru MMihai):

Nu imi plac disputele. Imi plac discutile libere, in care fiecare ramane calm si spune ceea ce crede cu privire la un anumit subiect. Deci cum spuneam in cei 600.000 de mii de oameni sunt inclusi si cei care sunt numiti "de tot soiul". Nu stiu cat de exclusa este o explozie demografica avand in vedere ca nu am trait pe vremea aia si pe langa asta Biblia spune ca au fost binecuvantati de Dumnezeu. Si daca chiar nu au fost atatia, e ciudat ca cu un numar atat de mic au reusit sa cucereasca o tara. Dovezi arheologice ale exodului exista. Nu poti proba nimic din Biblie si sa spui ca e o minciuna, prostie pentru ca nu ai trait in nici una din perioadele descrise in ea ca sa spui ca o fost altfel. Nu ai fost martor la nimic ca sa negi anumite lucruri. Nici eu nu am timp mult ca sa stau sa scriu, scriu si eu rar, cand apuc. O zi buna!

| costis a răspuns:

Iar sumerienii de la cine le-au mai furat?

| RAY a răspuns:

Nu trebuie sa dam vina pe evrei,pavel a creat o secta care s-a inspirat clar din mitologia egipteana cu tenta budista,suntem manipulati de religie in mod clar ce institutie manipuleaza omul mai mult ca biserica nici una,ce institutie e mai bogata ca biserica?

nici una,biserica are ca scop manipularea si imbogatirea,mentinerea omului prin frica pe loc, cunoastere e pedepsita cu iadul vesnic la crestini, nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu in scimb lumea trebuie controlata de smecheri planetei,suntem sclavi banilor, religilor, pastorilor, preotilor, mass media, net etc
tot ce faci undeva e memorat intr-un server

| Zenit313 a răspuns:

Doar acum ti-ai dat seama?!

Buna dimineata! happy

| proorocul explică (pentru Zenit313):

Cam da (vb de yahve cel evreiesc) dar tind sa cred spre vechiile zeitati uitate din cauza evreilor

| Zenit313 a răspuns (pentru proorocul):

Toate sunt la fel, imaginare pentru ca nu este nici un motiv, dovada, ipoteaza sau argument care sa le sustina existenta!
De ce sa favorizezi anumiti prieteni imaginari iar pe restul nu...
Sunt peste 2700! happy

| proorocul explică (pentru Zenit313):

Singuru lucru imaginar care spun eu ca e este yahvehappy restul cred ca exista.

| Zenit313 a răspuns (pentru proorocul):

De ce saracutul Yahweh nu este real si Zeus,Baal,Kali,Thor,Odin,Zalmoxe,Osiris,Set,Amon-Ra,Isis, Poseidon, Bendis, Frig sunt reali?!
Este discriminare! sad
Mos Craciun, Iepusarul de Paste ei ce rau ti-au facut ca sa nu crezi in ei?! sad

| proorocul explică (pentru Zenit313):

Pana la urma erau zeitatile neamurilor ale noastra erau o forma extraterestra cum sunt evreii

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Asa e zenit, din pacate nu exista nici unul, e imposibil ca din nimic sa apara zeii, ce naiba asta chiar e prea imposibil sa cred

| MrAnderson a răspuns:

Dumnezeu exista.
Clar ca reprezentarea biblica a acestuia, e doar o serie de plagiaturi dupa religia egipteana, dar asta nu anuleaza posibila existenta a unei entitati creatoare.
In universul asta haotic e prea multa ordine, ca sa nu fi fost mana unei fiinte inteligente la mijloc.

| Miranda29 a răspuns:

Eu consider ca Dumnezeu reprezinta Valorile morale ale omului si binele pur, nu stiu daca exista sau nu dar daca tu crezi ca exista si ca te ajuta, in mod indirect fara sa-ti dai seama tu iti comanzi subconstientului sa-ti dea putere, cu alte cuvinte mai ai o speranta, Dumnezeu si religia nu au nici o legatura.Este inutila cearta asta intre stiinta si religie

| proorocul explică (pentru Miranda29):

Chestia e de ce numai un zeu? popoarele antice credeau in mai multi. frica de dumnezeu e necunoastere

| Miranda29 a răspuns (pentru proorocul):

Tot timpului omenirii i-a fost frica de necunoastere

| proorocul explică (pentru Miranda29):

Nu chiar tot timpul uitete la popoarele antice egipteni, mayasi, sumerieni. eu tind sa cred ca asta e treaba evreilor de a crea un zeu pentru a ne tine departe de cunoastere

| Miranda29 a răspuns (pentru proorocul):

Este posibil, nu uita ca trebuiau potolite razboialele din acea vremea si aveau nevoie de o solutie
Dar personal nu cred in zeitati.

| Guildo a răspuns:

De ce crezi ca l-au creat oamenii pe Dumnezeu? Oameniilor le este frica sa de intrebarile fara raspuns si le este frica de moarte, atunci se mint pe ei insine cu povesti, care de care mai sf, dar in realitate nimeni nu cunoaste adevarul, poate exista un Dumnezeu, dar nu stim sub ce forma.

| proorocul explică (pentru Guildo):

Dumnezeul biblic e o inventie

| Guildo a răspuns (pentru proorocul):

Pai asta spun si eu. Tu cunosti toate secretele Universului? poti sa imi spui ce a fost inainte de Big Bang? universul asta e unul singur, sau sunt mai multe? Daca stai si te gandesti la toate chestiile astea, realizezi cat esti de marunt si neinsemnat. Dar o poveste frumoasa si simpla e intotdeauna scaparea.

| marinelpop a răspuns:

*** w11 1/2 pag. 16 Cine este Dumnezeu? ***
Nimeni nu l-a văzut vreodată pe Dumnezeu pentru că Dumnezeu este Spirit, o formă de viaţă superioară creaturilor de pe pământ (Ioan 1:18; 4:24). Dar îi putem cunoaşte personalitatea prin lucrurile pe care le-a făcut. De exemplu, când privim forma şi varietatea florilor şi fructelor, ne dăm seama cât de iubitor şi de înţelept este Dumnezeu. Imensitatea universului ne vorbeşte despre puterea sa. (Citiţi Romani 1:20.)
Dar putem învăţa şi mai multe lucruri despre personalitatea lui Dumnezeu din Biblie. De pildă, ea ne spune ce îi place şi ce îi displace lui Dumnezeu, cum îi tratează pe oameni şi cum reacţionează în diferite situaţii. (Citiţi Psalmul 103:7–10.)

| Cosmin_Banu_1997 a răspuns:

O sa iti formulez raspunsul sub forma de intrebare: Crezi in stiinta?