| ludwig a întrebat:

"... o problema absurdă a ieşit la suprafaţă: «CUM de a permis Dumnezeu aşa ceva (crucificarea lui Isus Hristos)?!»raţiunea tulbure a micii comunităţi a găsit un răspuns înspăimântător de absurd: Dumnezeu şi-a dat Fiul pentru iertare, ca un SACRIFICIU... SACRIFICIUL PENTRU VINĂ, în cea mai respingătoare şi barbară formă a sacrificiul celui inocent pentru păcatele celui vinovat! Ce păgânism oripilant!"
Friedrich Nietzsche
Sunteti de acord nu nenea?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,,

| ludwig explică (pentru EmaS):

Cam copilaros si foarte barbar acest sacrificiu avand in vedere ca vorbim de Dumnezeu si nu de nenea gigi betivul de la coltul stazii...

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Ce-i cu balaria asta?

| EmaS a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Este un raspuns pertinent care cuprinde adevarul lui Dumnezeu.Deschide-ti si tu mintea si incearca sa intelegi.

| lovejesus28 a răspuns (pentru EmaS):

Nu e nimic de inteles de aici laughing. Nu stiu daca observati, dar dumnezeu parca ar fi un copil mic.

| Silviuloan a răspuns (pentru EmaS):

Sarpele de arama a prefigurat Jertfa Mantuitorului Iisus Hristos pe Sfanta Cruce.

| EmaS a răspuns (pentru lovejesus28):

Tu sa dispari la fel si postarile tale!

| EmaS a răspuns (pentru Silviuloan):

Da,asta spuneam si eu.

| lovejesus28 a răspuns (pentru EmaS):

Dar ce rea sunteti doamna Ema, dumnezeu spune sa ne iertam 'dusmanii'. Cum puteti vorbi asa de urat cu mine? Sunteti posedata de diavol?

| EmaS a răspuns (pentru lovejesus28):

Vin influente de la tine!laughing

| ludwig explică:

*cu nenea*