| Nuvăsufăr a întrebat:

O profesoară de religie mi-a spus că "drepturile femeii" contravin Bibliei şi că sunt o blasfemie adusă lui Dumnezeu.
Să înţeleg că femeile trebuie să se supună ( să fie sclavele) bărbaţilor?
Dacă e aşa, mă reîntorc la creştinism.

Dar nu înţeleg cum o femeie poate susţine sclavia femeilor.

Răspuns Câştigător
| CandyTetris a răspuns:

Lol! Cum sa nu iubesti ortodoximul.rolling on the floor

41 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Să se supună creștinele... îmi place să cred că am suficient creier să n-am nevoie de un bărbat să ia decizii pentru mine.

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ptiu,daca aude Wooden asta, iti da foc la bandana!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Wooden? Îl gâdil până își dă seama că am dreptate!
Oricum nu o să ardă bandana pentru că i-am zis că i-o las lui.

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu cred ca merge asa, cu gadilat, prea...old-school.Mai bine ii dai cu o chitara in cap, si il ametesti.Pare logic.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Neah, de ce i-aș da cu chitara în cap când el chiar dacă e mare e inofensiv?batting eyelashes

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Pentru ca asa grait-a Dumnezău, iar tu trebuie sa ii respecti voia, ca o necredincioasa cuviincioasa ce presupun ca esti.Il poti face sa faca ce vrei tu, dupa ce il ametesti cu chitara.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Amețește-l tu că nu-mi stric chitara pe capul lui.hee hee

| Dumnezău a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nici eu nu vreau sa-mi fac chitara terci de capul lui Joker-lookalike.Mai bine ii dai niste meth, si dupa il faci sa joace dupa cum ii canti.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce? Să dau eu bani pe metamfetamină să-i dau lui? M-am prostit de tot, cred că mi-ar mulțumi toată viața pentru asta!

| Dumnezău a răspuns:

Uitati,dragii mei fii,unde duc cele trei religii monoteiste,care se vor a fi credinte adevarate si demne de urmat! Femeie nu e inferioara barbatului,barbatul nu e superior femeii,dpdv al modelului pe care il ia halca de carne numita om,suntem egali,doar ca idioti,ca profesoara ta,exista in ambele sexe,si trebuie extirpati,tinand cont doar de superioritate intelectuala.Dar,in cretino-ortoxosim, ne putem astepta la asa ceva, de vreme ce vorbim despre un Dumnezeu imoral si misogin.Cat timp vorbim de niste oi cre(s)tine,ei ar face orice pentru religia lor,daca nu ar exista inchisoare, sunt sigur ca multi crestini ar omori atei sau non-religiosi, in "numele lui Dumnezeu". Rasa inferioaravreo 70-80% dintre ei, si-ar da si viata pentru o dogmatica idioata si niste personaje inexistente.

| Nuvăsufăr explică (pentru Dumnezău):

Dacă era profa mea de religie îi dădeam cu toporul în gură, iar după băgam faza cu "totally worth it".

| Dumnezău a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Ce face 9GAG-ul din om! Eu am un prof retard,cu care m-as lua in gat,ca zice mereu ca ateismul e o prostie,si ca trebuie sa crezi in Dumnezeu,dar nu uit ca exista si o olimipiada la religie primavara,si rezulta ca in cantecelul ABBA: money, money, money!

| Nuvăsufăr explică (pentru Dumnezău):

Nu serios, ar fi meritat s-o ucid.
happy

| negru30 a răspuns:

" femeia este facuta din coasta barbatului " - adica barbatul este Cruce intreaga si femeia este jumatate de Cruce ( nu uita de coasta de drac pe care femeia o are ) - acum intelege tu ce vrei

| iRaul a răspuns:

Prietenul meu, crede-ma, nu exista profesor de religie intreg la minte, uite ce am patit eu la finele casei a 10-a(anul trecut):
Ora de religie, profesoara spune: "Dragii mei, biserica este cel mai bun, frumos lucru creat de om", clasa mea, fiind o clasa de oi, toti: "da, da, doamna profesoara", iar profesoara spune ca nu exista argumente impotriva bisericii, eu, probabil de plictiseala si satul de atata rahat intins in clasa, raspund:"ba da, sunt argumente impotriva biserici", doamna profesoara, ma intreaba care sunt, raspunzandca biserica a dus cruciadele si omorand intre 15.000 si 25.000 de persoane, iar inchizitia, care a ucis genii si oameni cu carte, si ce sa zic de motivele absurde ca practicand vrajitoria sau ce bazaconii.", iar raspunsul scumpei doamne, a fost, adu carnetu, ai nota 2.
Deci, religia, este un mare ****.

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns (pentru iRaul):

Sunt multi nebuni pe lumea asta,, trebuie sa avem personalitate puternica sa luptam cu nebunii care sustin cu tarie ca au dreptate,

| doctorandus a răspuns:

In Biblie femeia este proprietatea barbatului: a tatalui ei cat e necasatorita si a sotului ei dupa casatorie. Dovada: in Cele zece porunci femeile sunt mentionate in urma proprietatilor imobiliare, deci in optica Bibliei casele sunt mai valoroase ca muierile. Sursa: Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Seuxal Relationships in the Bible." God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 102.

Casatoria inseamna in Biblie transfer de proprietate (Coogan, p. 103).

| alabalaportocala2011 a răspuns:

am înțeles că în mozaism și în islamism femeile, nici nu sunt botezate.

| SMarius a răspuns:

A fi supusa barbatului nu inseamna a fi sclava.dar Biblia, respectiv Dumnezeu a creat o ordine in familie:prin faptul ca barbatul este capul, el avand ultimul cuvant in a lua o decizie; femeia este supusa in sensul ca accepta si sustine decizia luata(atata timp cat nu e aberanta)

| Nuvăsufăr explică (pentru SMarius):

Adică femeia n-are nimic de spus, că bărbatul poate face ce-i tună fără să ceară socoteală.

| soimos a răspuns (pentru SMarius):

De unde naiba scoti chestia aia cu "Dumnezeu" cand Biblia este scrisa de niste oameni?

| SMarius a răspuns:

Nu,am spus ca barbatul are ultimul cuvant, nu k ia decizia de unu singur... unde e intelegere si iubire, nu exista nici o problema de genul asta...

| Nuvăsufăr explică (pentru SMarius):

Da, unde "e înţelegere şi iubire", adică unde femeia tace şi înghite orice bătaie şi înjurături i-ar trage soţul, că doar bărbatul decide, iar femeia trebuie să fie sclavă cuminte şi să ia bătaie, trebuie să fie supusă judecăţii bărbatului.

| SMarius a răspuns:

"Religia - o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar muncirăți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?"
fragment din Imparat si proletar-M Eminescu

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns (pentru SMarius):

Foarte interesante aceste versuri, chiar era un geniu eminescu

| ileanaadrianastan a răspuns:

Asta este inca una dintre erorile crestinilor, erori copiate de la judeii clasici. Evreii Reformei sustin de peste doua secole egalitatea deplina a femeilor cu barbatii. Eroarea aceasta cu inferioritatea femeii in fata barbatului dovedeste faptul ca Biblia nu este o opera divina. Adica exact ceea ce a spus Rabinul Abraham Geiger la Conferinta rabinica din Wiesbaden in anul 1837.

| 220V a răspuns:

45 de ani de comunism real + 20 de ani de democratie socialista, ne-au transformat in zombii perfecti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a inventat idiotenia asta?

| Nuvăsufăr explică (pentru anonim_4396):

Oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Imi dau seama ce fel de oameni, niste comunisti inchisi la minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nefiind cunoscator al rolului femeii ortodoxe,in biserica,in societate,si in casnicie si rolul barbatului,si mai ales indatorireile lor unul catre celalalt nu pot crede decat ca esti de o ignoranta crasa, de o superficialitate ordinara, si de o proasta intelegere a omului ca fiinta sociala si spirituala.adica prost dea binelea.acum ti-as explica eu ce si cum, da nu ai cum sa pricepi. daca esti redus?

| Nuvăsufăr explică (pentru anonim_4396):

Eşti frustrat că la tine în casă nu cântă cocoşul?

Nu se putea fără comentariul tău, prieten drag.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre dragoste si respect in casnicie ce pot a-ti spune? ca tu habar nu ai.parinti ai? care e sluga si care rob? in curtea unui gospodar care are animale, cine e stapanul si cine sluga? cine pe cine slujeste? raspunde-mi macar la chestia asta, si poate te voi lamuri cum e cu barbatul si femeia.

| Nuvăsufăr explică (pentru anonim_4396):

N-ai înţeles. Faci confuzie.
Eu vorbeam de ce zice profesoara de religie şi Biblia, nu de cum e realitatea.
Dacă în lumea reală nu e normal, în religia ta de ce e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capul tau.nu stiu cate casnicii sunt ca ale mele probabil nu ai vazut si no sa vezi prea des.ti-as dori sa ai tu asa ceva dar la cate prostii postezi despre subiect ma indoiesc.si apoi te pot lamuri si religios si laic putin stiutorule fiindca daca te intreb care e stalpul casei si de ce, pun pariu ca habar nu ai.cat despre cucos si gaina, sunt bune rasol, tipule.gaina batrana face zeama buna, dar cu morcov tanar.si de ce se impiedeca gaina,sau de ce se scutura gaina dupa ce o lucreazaocosul,sau de ce canta cocosul,dupa ce f.e gaina, dar de ce stau eu de vorba cu alde neica nimeni? du-te si lasa prostiile, punete la punct cu treburi importante fiindca daca te prinde viata descoprit esti mancat.

| Nuvăsufăr explică (pentru anonim_4396):

Deocamdată sunt cu o fiinţă minunată care o iubesc şi mă iubeşte, să-ţi stea unghia în gât de ciudă.
Îmi vobeşti mie de moralitate şi căsnicii perfecte, dar când colo, pariu că eşti în prag de divorţ, da tu de ruşinea lumii, te abţii.
Hai du-te şi fă 3 ture, după dă-mi ignore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocamai asta ma deranjeaza; puneti intrebari, aruncand cu prejudecatile voastre in ortodoxie fara sa intelegeti nimic si mai ales cu lectiile nefacute.helios? am obosit sa tot raspund la aceleasi provocari ale ateilor sau unora care fac fronda, din nestiinta sau frica de acestia.afla dreguta ca frica de Dumnezeu e mult mai dulce decat groaza ca cineva necredincios te-ar putea crede credincios.fiindca frica de Dumnezeu inseamna intelepciune dar cine sa priceapa? incuiatii? cei cu ochii sanatosi dar totusi orbi? cei cu urechile sanatoase dar totusi surzi? cei intelepti dar prosti gramada? sau nebuni in intelepciunea lor? sincer nu prea am ce discuta cu voi aici. doar doua trei persoane.in rest... pustiu.

| Nuvăsufăr explică (pentru anonim_4396):

Eşti ca nebunul din închisoare care zice că cei de afară sunt prizonieri şi el el iber.
Ai dat cărţile pe faţă, eşti un frustrat şi jumătate, care isngura lui apărare contra argumentelor logice, care distrug lumile imaginare în care trăiesc cei ca tine e minciuna. Eu-s cel încuiat, zise cel cu ochelari de cal.
Tu o iubeşti pe mă-ta şi tac-tu de frică? Tu-ţi iubeşti nevasta, că ţi-e fricîă că de nu, cine ştie ce se întâmplă?
Iubirea şi frica n-au nimic în comun, iubirea nu se manifestă ca într-un sistem "faptă-răsplată".

Crezi că nu m-am săturat de atâtea întrebări retardate puse la nesfârşit de creştini?
Ia uită-te la ultima întrebare" pe Religie şi ai să vezi la ce mă refer.

Când îţi vei scoate unghia din gât, atzunci să mă chemi.
Pa.

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Sunt de acord cu ce a spus profesoara, asa mi se pare normal

| TheLittleReaper a răspuns (pentru Viorel_Gabriel_1993):

De ce ti se pare normal? e corect ca femeia sa taca, cu toate ca barbatul e prost si nu are dreptate? e corect ca o femeie sa fie batuta de barbat(cum se intampla pe vremuri si chiar si in vremurile acestea), doar pentru ca el are chef?

| Diaste a răspuns:

Referitor la intrebarea ta...depinde ce inteleg oamenii din ziua de azi prin supunere. Se pare ca, din pacate, foarte multi confunda supunerea cu sclavia. Nu cred ca drepturile femeilor precum dreptul de a lucra, dreptul la vot, etc contravin Bibliei. Religia crestina, ca si altele, probabil sustine supunerea femeii in sensul ca acestea trebuie sa isi sustina sotul, sa il respecte si sa il asculte. Normal, e datoria lor.Dar si barbatii la randul lor trebuie sa isi respecte sotiile in aceeasi masura. In ceea ce priveste sclavia... Dumnezeule, lumea a evoluat.Nu suntem animale care sa fie dresate sau mai stiu eu ce. Probabil profesoara ta nu intelege termenul de sclavie sau nu s-a exprimat corect big grin