| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

O să ajung în iad dacă am părinţi păgâni care nu m-au botezat?
Pot trăi în puţine păcate şi iubire pentru Dumnezeu dar nefiind botezată ajung să mă înţepe unu' cu furca?

28 răspunsuri:
| 1Mihai1 a răspuns:

Parcă nu credeai in Dumnezeu.

| mixxjim a răspuns:

laughing

te poti boteza oricand, la orice varsta, daca vrei sa scapi de asa o grija. nu trebuie sa te boteze parintii, iti trebuie un nas pentru botez happy

| Skeez a răspuns:

-A dovedi credinta in Isus nu inseamna doar vorbe ci fapte - cu alte cuvinte botezul era cumva fapta prin care tu te dedici Lui... dar desigur nu conteaza in opinia mea ce au fost parintii ( daca ai tai au fost contabili tu poti sa ajungi presedinte - un exemplu total detasat dar te-ai prins )... nici eu nu sunt cine stie ce Mare credincios, adica cred in Dumnezeu si toate cele dar probabil ca fac parte din generatia care nu isi petrece foate mult timp in biserica.
Ideea e ca am fost si eu odata intr-un impas de genul asta si am un prieten care m-a dus la o adunare de tineret, unde te invata si te indruma catre El intr-un mod mult mai frumos. Daca esti din Bucuresti te pot indruma si eu la randul meu, nu te speria ca acolo absolut nimeni nu te judeca in vreun fel, dar asta trebuie sa decizi doar Tu

E decizia tawinking

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru 1Mihai1):

Am pus intrebarea cu presupunerea ca exista Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Skeez):

Eu nu cred in Dumnezeu, la cate pacate am nici Sfantul Sfintilor nu s-ar abtine sa ma judece.

| Skeez a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Daca nu crezi in dumnezeu atunci de ce intrebi de iubirea fata de el si -indirect- cum sa ajungi in rai?
cum am mai zis nu conteaza ce au fost parintii daca decizia ta e sa schimbi cine esti dai inainte metode sunt cu gramada...

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Skeez):

Am intrebat daca un om este crestin adevarat dar nu a fost botezat, dc ar ajunge in iad?
Eu una prefer la carbuni cu Satan...

| Skeez a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Atunci banuiesc ca nu are rost sa continuam discutia pentru ca nu te pot intelege... no offense, dar nu pot sa vorbesc despre ceva care in opinia mea este... pff nici nu mai conteaza

Bafta Bye Bye

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Skeez):

De ce nu ma poti intelege? vrei sa vorbesc alta limba?batting eyelashes

| EmaS a răspuns:

Stii ce a zis famenul etiopian?
,, Iată apă. Ce mă împiedică să fiu botezat?,,

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Sa inteleg ca doar prin apa se boteaza?
Azi am facut dus, m-am botezat?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Eh, ala il faci in fiecare zi, dar botezul o singura data.

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Il fac inainte de moarte, o sa fiu sfanta.

| Skeez a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu te pot intelege pe tine nu ceea ce spui... nu iti inteleg opinia si nu o voi intelege

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca ai fii crestiin nebotezat, pur si simplu te-ai boteza pana la urma...

Dar dupa crestinism botezul este Important, asta dupa spusele noului testament din cate imi amintesc.

| FlyAgaric a răspuns:

Inainte de botez sa pregatesti plicul, ca nu e gratis.

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Daca tu stii ceasul si ziua, este OK.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Skeez):

Care opinie nu o poti intelege?

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Ceasul il stiu, e 22 si 7 minute in momentul in care scriu asta, ziua e vineri.
Daca va referiti la momentul mortii, ei bine, o sa ajung la carbuni...

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

FlyAgaric vorbeste in necunostinta de cauza. Mie imi spunea ca primesc o excursie in Grecia, iar pe tine te minte ca trebuie sa platesti pentru botez. Unii oameni mint de ingheata apele.

| EmaS a răspuns:

Daca citeai raspunsul meu anterior, ai fi inteles.
,, EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):
Eh, ala il faci in fiecare zi, dar botezul o singura data.,,

| EmaS a răspuns:

Da, la biserica din care fac parte, serviciile de cult sunt gratuite.

| Silviuloan a răspuns:

Poti orcand sa trebuie botezi, dar sa fii pregatit.

| Skeez a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Alegerea ta de a fi la carbuni asa cum spui tu mi se pare si chiar este greu de inteles dar poate pentru ca noi doi credem in lucruri diferite...

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Din ce biserica faceti parte?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Din biserica Domnului Isus.happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI