| Prunela a întrebat:

O sa va invatati copii sa fie homofobi/xenofobi?

8 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Xenofobi și homofobi doar cu ungurii și țiganii.

| NewWorldOrder a răspuns:

Homofobi - nu, xenofobi - nu.
"Acum dar rămân aceste trei: credinta, nădejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea!" [1 Corinteni 13:13]
Sa ne iubim unii pe altii.

| usuk a răspuns:

Homofobi da, xenofobi nu

| Prunela explică (pentru usuk):

De ce mai exact?

| usuk a răspuns (pentru Prunela):

Xenofob nu deoarece cu totii suntem la fel si nu avem nici un drept (pe langa ca, ar fi imoral sa generalizam aceasta conceptie cum ca toti oamenii de o nationalitate ar fi la fel) sa purtam pica cuiva doar pentru ca vorbeste alta limba sau eu mai stiu
homofobi da deoarece mi se pare un gest extrem de injositor sa faci astfel de lucruri; ma dezgusta aceste lucruri ca "de la pamant la cer" si chiar nu mi-ar place sa cunosc astfel de oameni care, neprimind o educatie normala, devin niste "orori"
miscatoare(asta e ceea ce cred eu)

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Mizantropia,apatia fata de umanitate nu se invata neaparat,cu ea te nasti,iti dai seama singur de prostia omeneasca,iti formezi dezgustul intr-un mod spontan,fara baza anumitor principii, astfel devi automat si noncomformist. Mizantropia nu se invata, parintii mei au incercat sa ma invete sa fiu sociabil, un om "normal" in zilele noastre, cum s-ar spune.Am vrut sa omor oameni, sa le dau foc.M-am linistit, in singuratate.
Strain sunt de lume, strain sunt de tot.Nu eu fug de straini, eu ma instrainez de ei.
Consider ca a invata un copil sa traiasca e o mare pierdere, el singur decide, in functie de mediul inconjurator, ce e bine si ce e rau.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Voi încerca să-i învăţ Regula de Aur: "Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel" - Matei 7:12.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Xenofobi in nici un caz. Eu sunt românofob, deci va dati seama. Homofobi de asemenea, nu as avea de ce sa fac asta.