| sorinL1 a întrebat:

O serie de intrebari care ma macina:
1. De ce avem nevoie de atatea biserici?
2. De ce enoriasii lasa mereu bani pentru cutia milei dar nimeni nu da 2 lei pe spitale?
3. De ce apeleaza enoriasii la spitale cand sunt bolnavi (operatii, transplanturi) si nu la biserica?

Raspunsuri serioase va rog!

44 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asta e Romania!

| Angel0 a răspuns:

Esti doar manipulat de cutiuta magica numita televizor.
1. Legea cererii si a ofertei.
2.Eu cred ca daca dai doar 2lei la portarul spitalului te scuipa in ochi.De la 5 lei in sus. Asistentele se multumesc cu 50 de lei, iar medicul cam 200 sa nu se simtă jignit.
3. Daca tot platesc saracii de ei asigurari de sanatate, unde sa se duca? Biserica vindeca sufletul mai intai de toate.

| KlaraWeiss a răspuns:

1. N-am idee de cate biserici avem nevoie, ca nu am facut nicio statistica. Cert e ca duminica multe sunt atat de pline de nu mai ai unde sa arunci un ac.
2. Dar cine ti-a zis ca nu da nimeni nimic la spitale? Cum sa nu dam, dam cu totii din toate veniturile pe care le avem 5, 5% si angajatorul da si el 5, 2%... si dam chiar si din veniturile pe care NU le avem, daca nu suntem angajati (se aplica la salariul minim pe economie)! Ti-ai dat seama, cred, ca vorbesc de contributia de asigurari de sanatate, care se plateste de aproape TOATA lumea si sunt sume imense la nivelul intregii tari. Si totusi, in spitale nu sunt bani. Anul trecut am avut entorsa si a trebuit sa imi cumpar eu si fese si ghips si tot! Si platesc contributii, nu?
3. Cati oameni nu s-au vindecat numai prin biserica! Dar trebuie sa ai credinta si uite ca asta lipseste in ziua de azi. Cei mai multi merg si la biserica si la spital (Ca doar doctorii i-a lasat tot Dumnezeu. Sunt medici/studenti la medicina si printre enoriasii bisericii la care merg eu). Exista Sfinti care au fost doctori, o multime! Asa ca, daca iti inchipui ca medicina-Dumnezeu se exclud, te inseli. Citeste viata Sfantului Luca al Crimeei, medic in timpul regimului comunist din Rusia, nu intra in sala de operatie fara sa se roage si fara sa fie icoana Maicii Domnului pe perete. Si el este acela caruia ii datoram inceputurile anesteziei, el e cel care a facut primele cercetari in domeniul acesta (printre altele). Alt raspuns la fel de serios: anul asta am fost operata de cancer. Faptul ca traiesc, ca s-a descoperit ce am, ca toate s-au aranjat atat de bine ca am fost operata asa de repede ac nici nu mi-am dat seama, faptul ca nu m-am simtit rau ca altii saracii in spital care vomitau de nu mai puteau sau se vaitau de stomac, faptul ca nu a fost nevoie sa fac raze si alte traznai cum au facut altii, saracii, e numai datorita lui Dumnezeu. Am vazut in spital ce inseamna sa iti greseasca doctorul operatia (erau si din astia, vai de capul lor) sa taie nitel mai mult sau mai putin decat trebuie. Uite, asta face Dumnezeu: uneori vindeca fara a fi nevoie de doctor, alteori vindeca prin intermediul doctorului. Boala smereste uneori, il apropie pe om de Dumnezeu. Asta a facut si cu mine. Am fost botezata crestin-ortodox, mergeam la biserica rar in ultimii ani, m-am hotarat sa renunt la spovedit, impartasit si celelalte si ce sa vezi, cand am aflat ce am, unde crezi ca m-am dus, acasa? Primul drum a fost la Sfantul Nectarie. Si dupa care am mers la biserica atat de des cat puteam, la Maslu si celelalte slujbe. Si DOCTORII mi-au zis timp de 3 ani de zile ca NU am nimic! (adica nu am cancer). Cam asta e povestea mea. Totul a fost o suma de "coincidente" care nu se pot numi coincidente, ca prea s-au legat. Iar cat despre banii pe care ii iau preotii (m-am mai contrazis cu lollozila pe tema asta) in perioada asta s-au rugat multi preoti pentru mine si multi s-au rugat gratis. iar cat despre medicina, am o prietena bolnava (o problema hormonala femeiasca) si doctorii nu i-o rezolva de 17 ani, habar nu au ce sa faca. Dumnezeu ajuta si daca da "ideea" care trebuie medicului. Si la mine asa a fost. Numai bine!

| LgMihail a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Un punct de vedere bine formulat, cu un argument imbatabil.
Si totusi ma bucur ca vad si altii ca participa pozitiv la subiect.

Au dracii atatea secte si atatia atei (organizati in toate formele - de la bloguri la societati) si tot nu reusesc sa doboare Biserica lui Hristos, care este una Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca, numita Ortodoxa sau "Drept-Maritoare". Apeleaza pana si la tertipurile cele mai jenante: "BOR fura bani de la popor!". Asta poate fi numit sloganul incompetentiei mediatice, dar mi-e si rusine sa-l numesc asa vazand cati il imbratiseaza. Pe "adeptii" lui cum sa-i numesc?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru LgMihail):

Multumesc. Am vazut ca am primit amandoi "stupid" la raspunsurile noastre. Probabil ca unora li se pare stupid ca am avut cancer, dar asta e, fiecare gandeste cum il taie capul.

| Maidanezul a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Stai Klara sa vezi campioana este Ema cu 15 stupid, Am facut si eu scandal ca vreau sa ii egalez recordul dar am primit doar 5 pocnitori de stupid. Unde le spun de Manastirile Sf i Stefan cel Mare si acolo iau stupid, au si ei dreptate trebuia sa faca sali de metin si de joace. Acestia sunt analfabeti functionali pot sa le dau eu informatia cit ma jupoaie statul si ei nu cred ca dau >45%.Aceasta este generatia noua le pui informatia simpla dar nu o proceseaza din pacate.Cei de acum 60 de ani faceau Hidrocentrala de la Bicaz si este si in ziua de astazi pe locul 2 in Europa pai cu astia nu faci nici o podisca la tara sa treaca bunicul cu caruta ca se surpa si ologesc caii.Ei au in minte mincare, somn., calculator. metin.D/S.
Uite si te cruceste dar sa faci Crucea mare ca dracu-i batrin si este plin de mestesuguri
Buna...Ma numesc Sara si am 16 ani.Am o sora care are 12 ani.Ea mi-a spus ca are un prieten si am fost foarte bucuroasa pentru ea dar ea mi-a spus ca a facut si ceva...(intim) cu el.Era sa innebunesc.Ea a spus ca i-a placut la nebunie sexul si ca ar mai vrea sa incerce.Nu stiu ce sa fac.Ea m-a implorat sa nu le spun alor mei dar eu nu stiu ce sa fac.Ce imi spuneti sa fac? Sa o las sa isi traiasca fanteziile sau sa le spun alor mei care cred ca o sa o omoare?
@Maidanezul cred ca fluieri a paguba si eu la fel, ei sunt ratacitii de pe aici
P.,,,, si aia mare p,,,,,, si aia mica p,,,,,, in primul rind parintii ca au tinut la usa casei 2 lighioane.si nu au fost in stare sa le livreze cei 7 ani care ii ai in traista de acasa

| Rapunzell a răspuns:

1. Cu toate ca voi spuneti ca sunt multe biserici, ele sunt arhipline in fiecare duminica.

2. In cutia milei lasa bani cine doreste pe cand angajatilor cu carte de munca li se opresc bani din salariu pentru sanatate, educatie, intretinerea scolilor si spitalelor etc.

3. Din lipsa de credinta. Prima data se merge la preot pentru spovedanie, impartasanie, dezlegari si alte rugaciuni pentru sanatate. Desi, daca ai parte de Impartasanie nu-ti mai trebuie altceva. Apoi se merge si la medic, dar daca Dumnezeu nu il ajuta pe medic sa te vindece, degeaba.

| sorinL1 explică (pentru Rapunzell):

Ipotetic vorbind, daca o persoana are o tumoare pe creier, crezi ca ii dispare prin impartasanie? Tu daca trebuie sa iti extirpezi apendicul (apendicita netratata duce la peritonita care la randul ei duce la moarte) apelezi la impartasanie? Sau mergi sa te operezi?

Logic vorbind.

| SM_9305 a răspuns (pentru sorinL1):

Prima data ma rog apoi merg la medic

| Rapunzell a răspuns (pentru sorinL1):

Fireste ca mergi la medic pentru orice interventie chirurgicala, ca doar n-o sa te opereze preotul tongue Raspunsul meu il vor intelege doar cei care sunt apropiati de biserica si de duhovnic. Si da, inainte de operatie trebuie sa mergi sa te spovedesti si sa te impartasesti pentru ca se poate intampla orice. Impartasindu-te il ai pe Hristos in tine. Chiar daca ai Canon si esti oprit de la impartasanie, inainte de o operatie grea sau inainte de a naste (in cazul femeilor), duhovnicul iti da dezlegare sa te impartasesti. Si chiar daca e vorba de o operatie aparent simpla, cum e cea de apendicita, un crestin adevarat stie ca trebuie sa-si anunte duhovnicul caci acesta se va ruga pentru el. Si sa nu se faca confuzie intre duhovnic si preotul din parohie. Uneori, este unul si acelasi, dar de cele mai multe ori sunt doi preoti diferiti. Duhovnicul este parintele spiritual ce te are in grija si raspunde pentru tine in fata lui Dumnezeu. Repet, aceste lucruri nu sunt valabile decat pentru cei care stiu ce inseamna. Nu e nimic obligatoriu.

p.s. Au existat situatii in care, fiind vorba despre un cancer, medicii sa nu poata face nimic. Dar prin post, rugaciune, spovedanie, impartasanie, liturghii, maslu etc, oamenii s-au vindecat de nici doctorii n-au avut replica. Cititi minunile Sfantului Nectarie, cititi despre Icoanele Facatoare de Minuni ale Maicii Domnului. Numai noi, in Romania, cate astfel de icoane avem :X

Dar orbii raman orbi si surzii tot fara timpane sunt.

| Maidanezul a răspuns:

La chestia cu Bisericile te rog sa te incaieri cu Vechii Domnitori si sa ii iei la intrebari de ce au facut Biserici si Manastiri. Populatia Romaniei 70% la sate, te rog sa te ratoiesti la tarani sa darime bisericile facute de stramosii lor dar te vei alege cu o batuta zdravana si te lecuiesc.
Daca te uiti pe lista spitalelor desfiintate vei vedea ca toate au fost facute pe vremea bunicilor tai

| Maidanezul a răspuns:

Am uitat unde sa dau mai intii banii :
24% TVA
CAS
CSS
Somaj
Liota de impozite si taxe
rovinieta
Accize
Petrolul=ioc al nostru noi cu serpii aurul=ioc am nostru vezi RM si ce era prin Apuseni.Industria=vile care produc potcoave de cai morti.noi cu 16% analfabeti si cu 55% analfabeti functionali. Deci in opinia ta eu jupuit de viu CAS dar fiind crestin sa ma duc la medic privat sau la babe sau sa astept sa ma vindece Dumnezeu.Ei daca ii doare o masea dau fuga la viena pe banii mei.Mai ai ma frati acasa?

| LgMihail a răspuns:

Daca esti cu adevarat interesat (cat sa decizi ca un raspuns bine formulat ti-ar putea schimba parerile negative despre Biserica), voi incerca pe cat voi putea sa-ti raspund eu:

1. Nu avem nevoi de atatea Biserici. Sfantul Ioan Gura-De-Aur(daca nu ma insel...) zicea asta acum 1700 ani: " Odata toate casele erau Biserici. Acum multe Biserici sunt case." Avem nevoie de oameni IN Biserici. Daca ar fi toti oamenii in Biserici si nu am mai avea loc, atunci ar fi necesar sa se faca mai multe. Dar decat sa judecam de acasa numarul lor, ar trebui sa le umplem (pe cateva), cu totii, ca sa vedem cate raman goale si in plus! Asta e atitudinea!

2. Enoriasii nu lasa mereu bani in cutia milei. Din cei care merg la Biserica si lasa bani in cutia milei majoritatea sunt oamenii modesti(nu neaprat toti) si cu probleme, care dau dari la stat! Am fost manipulati de multa vreme prin tot felul de mijloace, ca media si internetul, ca banii se pierd in Biserica. Nu e nici pe departe adevarat! Preotii sunt unii dintre cei mai prost-platiti salariati (ca bani veniti de la stat), dar unii din cei mai doxati oamenii (au o facultate grea, majoritatea! cu cursuri lungi si lecturi abundente). In schimb oamenii de nimic primesc (furand!) sume uriase, ca apoi tot aia (paradoxal) sa atace in Biserica. In ziua de azi sunt si PREOTI dar si POPI, e adevarat! Cum sunt si medici care cer bani si medici care nu cer bani! Dar e necinstit sa generalizam!

3. Pentru ca nu au credinta suficient de tare! Sunt multi care apeleaza DOAR la Biserica si se intampla si minuni. Sunt multi care apeleaza doar la Spital(majoritatea) si mor! Sunt si cei care apeleaza la amandoua. Inainte medicina nu era asa accesibila si asa eficienta ca astazi! Uite secolul trecut(1900-1999). Citeam relatari din Grecia, din diferite sate, unde apareau epidemii mortale si mureau pe capete. Si aduceau cate o icoana facatoare de minuni - a Maicii Domnului sau a Sf. Haralambie, cunoscuta in tara - cu trenul sau cu alt mijloc de locomotie. O urcau intr-o caruta pe un postament cu preotul satului si mergeau cu ea in tot satul si se oprea epidemia! Se intamplau, ca ne vine sa credem sau ca nu... Sunt realizate cartile dupa studii. Mergi in sat si primesti marturii de la mai multe persoane. Clar, nu ai poze sau filme... Dar fiecare alege daca ramane sceptic sau nu. E o problema si de rea-vointa!

Per total. Intr-adevar, oamenii Bisericii au decazut (si asta include si ENORIASII!). Dar profetiile Biblice si cele ale Sf. Parinti arata ca un astfel de moment era de asteptat. Sau mai exact, ca va veni. Era trecut la "Vremurile de pe urma", si e unul din multele indicii ce arata ca traim aceste vremuri!

Sper ca ti-am fost de folos. Daca vrei sa mai discutam, trimite-mi un ID sau ceva.
Doamne-ajuta si multa sanatate!

| sorinL1 explică (pentru LgMihail):

Intrebarea am pus-o dupa ce m-am uitat la stiri si am vazut un reportaj despre pelerinajul de la Iasi; a fost o secventa filmata unde am vazut o doamna imbracat modest cum lasa 50 lei "pentru morti". Poti cauta in arhiva Stirilor ProTV. Mi se pare putin exagerat.

De ce avem nevoie de Catedrala Mantuirii Neamului care costa o caruta de bani?

Poate sunt si minuni "de sus", nu neg dar am vazut mai multe minuni medicale.

| LgMihail a răspuns (pentru sorinL1):

Minunile medicale sunt bune. Vrei sa mai traiesti un an sau doi? Sunt pentru tine. Eventual poate si 20, 30 de ani. Poate chiar medicina, cu voia Domnului, sa ajunga la capacitatea de a ne tine in viata...200 de ani. Putem trai si 1000! Fi obiectiv si o sa-mi dai dreptate: In clipa cand murim, in ultimele minute, nu ca nu ne va mai pasa, dar nu vor avea NICI O VALOARE toate nimicurile facute si vazute in 1000 de ani! (de la beri pana la meciuri de fotbal la tv sau in curtea unui liceu/scoli; de la concerte date la bal pana la cele pe marile scene). Pur si simplu omul nu va mai da vreo importanta acestor lucruri.
Minunile "de sus", de care vorbeai si nu le negai, sunt doar dovada(asta e si rolul lor) ca ceva dincolo exista. Nu stiu cat de exagerat e sa dai "50 de lei pentru mort", dar exact asta spuneam: nu a venit preotul sa-i zica "da-mi 50 de lei!". Daca ar fi venit (si sunt care vin) e rusiunea lui si pedeapsa o va lua de la Dumnezeu, sau de la oameni(doar prin a-l evita!). Daca femeia a venit si-a zis : "50 de lei pentru mort", aia a luat, a scris pomelnic, i-a zis la preot "pomelnicul e de...50 de lei" si ala da cu pomenitu cat mai mult, daca e preot, sau zice odata in fuga si arunca pomelnicul, daca e popa! Efectul "pomenitului" e real pentru credinciosi, ireal pentru sceptici. Dar e o problema de credinta big grin! Daca se dovedeste real si crezi in el, dai si mai mult, fara sa-ti pese de ProTv sau TPU.
Asta e mentalitatea si pana la urma e corecta.

| Maidanezul a răspuns (pentru sorinL1):

Pai bre tu ai luat informatia dar nu o mai si judeci, nu statul face catedrala ci crestinii din banutul vaduvei, Pai tot din banutul a 4 mil jupoaie astia 50 de piei si in spitale ioc doctorii dar platesti cAS.Mai omule de ce nu te duci tu inainte sa postezi prostia sa il intrebi pe tatal tau cam de cit il jupoaie boc si o sa cazi jos cam de 45% din leafa si cu ce te alegi tu/voi=praful de pe toba Ei cu ce se aleg =fura de rup si striga prinde hotul dar arata la Biserica.Tu ce ai vrea eu sa nu mai ma imbrac sa nu maninc sa muncesc de pomana banii sa ii ia neamul smecherestilor sa 10 Km de autostrada cit tunelul sub canalul minecii. Greu coane sa gindesti greu metinul in mintea unora

| LgMihail a răspuns:

Nu, binenteles ca nu ai. Esti TOTAL DEZORGANIZAT si asta se vede clar. In primul rand ai niste lipsuri in ceea ce priveste puterea de intelegere a textului. Am spus ORGANIZATI in toate formele, nu ORGANIZATII. Poate nu vezi diferenta. Stiu...e greu.

"ATEII SUNT ORGANIZATI...in toate formele". Tu, clar nu. Esti dezorganizat si clar nu ai o forma.
Apoi "psihopat"? Asta e tot lexicul tau? Fi sincer, cautai o jignire pe care sa n-o intelegi (crezand ca nici altii nu o vor intelege) si ai ales psihopat. Ce a iesit? Ceva complet fara sens...
"eu sunt doar Eu", ce urat. Vezi BlackVampire... vezi SorinL1. "Asta e Romania!". Cate un Ego-man frustrat, transformat in critic peste noapte. M-as bucura sa stiu ca tu ai fost cel care ai avut "putere de vot" sa dai "stupid". Ar fi trist sa fie oamenii ca tine asa raspanditi.

| LgMihail a răspuns:

CRETÍN, -Ă, cretini, -e, adj., s. m. și f. (Persoană) care suferă de cretinism
RETARDÁT, -Ă adj. (și s.m.f.) (Franțuzism) Rămas în urmă; nedezvoltat din punctul de vedere al intelectului; întârziat mintal

Sunt convins ca nu cunosteai sensul cuvintelor pe care le-ai folosit, asa ca ti-am sarit in ajutor.
Cretin-Retardat e aproape o structura pleonastica, lipsita de sens, care nu-si gaseste locul in discutia noastra. Dar, de la psihopat la cretin si retardat... bravo! Esti un agitator desavarsit bazat pe "striga cat mai mult si cat mai multe, oricum nimeni nu aude!". Ba da, si mai sunt si "martori" la emanciparea ta groteasca, care inteleg ce spui, desi tu insuti nu o faci. Deci ma simt nevoit sa te ajut, explicandu-ti replicile.
Acum realizez si ma nelinistesc intr-adevar ca am folosit probabil o sintagma pe care nu ai perceput-o:

EGOCÉNTRIC, -Ă, egocentrici, -ce, adj. (Despre oameni; adesea substantivat) Care privește totul prin prisma intereselor și a sentimentelor personale, care se consideră centrul universului; (despre manifestările oamenilor) care trădează o asemenea atitudine. – Din fr. égocentrique.

EGO- Element prim de compunere savantă însemnând „eu", „propria persoană". [< lat. ego].

Man = Om = Creatia lui Dumnezeu
Tu! = Un rasarit de nicaieri care tinde sa-i creasca par si coada sa semene cu inexistentii sai stramosi.

| mgtow a răspuns:

Biserici sunt multe pentru ca sunt destui crestini (majoritatea in varsta care tot merg acolo, treaba cu spitalele e la minister si daca nu se ocupa asta e. Daca ar merge la biserica nu ar face nimic doar Dumnezeu nu coboara din cer.

| sorinL1 explică (pentru mgtow):

Politica e alta poveste. Ma intereseaza punctul de vedere al enoriasilor de aici (stiu ca sunt) in legatura cu sponsorizarea bisericilor dar nu si a spitalelor. La urma urmei, apendicita nu dispare singura daca te rogi cu patos.

| mgtow a răspuns (pentru sorinL1):

Asa e.

| DorelSudoru a răspuns:

1,2,3 De prosti

| RXN a răspuns:

1.Cine ti-a spus ca avem nevoie?
2.Din prea multa prostie si lipsa de simt practic si pragmatism.
3.Pentru ca 'asa vrea dumnezeu'.
Traim in Romania, nu are sens sa-ti pui intrebari de genul asta.Ti se poate raspunde si atat, de schimbat nu o sa se schimbe mare lucru.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

1,2,3. Pt ca traim in Romania. happy

A, si e un raspuns cat se poate de serios.

| mihaibrasov a răspuns:

1. Nu noi avem nevoie, ci cei care aduna banii din ele.
2. Pentru ca popii au un marketing mult mai convingator si sunt aliati cu puterea politica mult mai bine decat medicii.
3. Biserica nu ofera astfel de servicii, ci doar miracole.

| anka89 a răspuns:

Asta ma gandesc si eu.Din cate stiu, in acele timpuri cand lumea a aflat de Dumnezeu se rugau si mergeau si la biserici, dar nu am auzit sa doneze galbeni sau arginti.Dar vezi ca in ziua de azi pana nici biserica nu mai poate "trai"fara bani.
Sa iti raspund acum:

1.Pentru ca vrem sa dovedim ca suntem credinciosi,dar acei credinciosi nu realizeaza ca nu trebuie sa mearga doar la biserica,ci trebuie sa creada.Dar in ziua de azi,hai sa fim seriosi, ultimele barfe le auzi la biserica, asta fac in ultimul timtwinking

2.Macar de ar face ceva cu ei,poate as baga si eu bani in cutia milei,dar se ocupa sa isi cumpere cat mai multe masini, sa isi renoveze casele, poate chiar sa isi mai faca cate un etaj.Si sa isi plateasca si soferii, deoarece majoritatea(acei popi ma mare in grad au si soferi).

3.Pentru ca pana azi ne-a ajutat stiinta.Nu stiu daca exista miracole, dar stiu ca exista stiinta.

Si cu acest subiect sunt sigura ca au sase rascoale"acei credinciosi" nu dau nume pentru ca se stiu ei.
Subiectul ii foarte discutabil, dar cred ca te-am plictisit deja

| eXtreme21 a răspuns:

Ba apeleaza si la biserica cand sunt bolnavi, destui se roaga pentru sanatate! Nu sunt eu Dumnezeu sa-ti spun acum care este toata treaba cu ce ai intrebat u, dar pot sa spun ca in opinia mea cea mai multi dintre cei care merg la bisericii sunt cei care sunt pe moarte, batrani si bolnavi si merg l biserica pentru iertarea pacatelor, sa le fie viata mai usoara "pe lumea cealalta"
Sper ca am putut sa te ajut cu ceva.Nu lua raspunsul meu ca pe o contrazicere, nu spun ca nu ai dreptate, spun doar o parere.

| wintage a răspuns:

Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista...

| sorinL1 explică (pentru wintage):

In contextul meu, ce anume imi da?

| wintage a răspuns (pentru sorinL1):

Sanatate si virtute...
Nu el te pune sa fumezi, sa bei, sa te droghezi... de ce el ar trebui sa te vindece?

| sorinL1 explică (pentru wintage):

Imagineaza-ti o persoana care sufera de o complciatie genetica. Poti sa fumezi si sa mori de moarte naturala la 100 de ani. Think outside the box.

| wintage a răspuns (pentru sorinL1):

"Poti sa fumezi si sa mori de moarte naturala la 100 de ani."
Sunt 99% sigur ca nu poti.

Si ce ar trebui sa faca ei acum? Muncesc altii pentru ei. Roaga-te sa nu fi tu in locul lor. Ei ar prefera sa munceasca decat sa fie in cazul respectiv.

| sorinL1 explică (pentru wintage):

Ce zic eu, ca imi raspunzi tu. Du-te si pupa icoane ca nu ne intelegem.

| wintage a răspuns (pentru sorinL1):

Eu schimb subiectul? Sau tu.
Ne intrebi ca de ce punem 2 lei la biserica si nu la spitale si apoi zici ca daca acela are o complicatie genetica...
Renunt...

| wintage a răspuns:

Rezumand toate comentariile am inteles...
Toate problemele din tara asta, incultura, necivilizatia sunt din cauza bisericii. De ce ti se trage din salariu impozit pentru sanatate si nu pentru biserica?

| AverageIAlex a răspuns:

Silviu a spus tot ce trebuia.

| SM_9305 a răspuns:

1. daca tu locuiesti la bistrita ai merge la o biserica in bulgaria o data sau de 2 ori pe saptamana? oa primul raspuns de aici.
2.bani enoriasilor sunt folositi pentru incalzizea ''biserici'' am scris asa ca normal enoriasi sunt biserica, bani mai sunt folositi pentru electricitate, misionari, ajutorarea unora mai amarati
3.pe primul loc apeleaa la Dumnezeu ca raspuns Dumnezeu a creat omul i-a dat incelepciune apoi amul a devenit medic (ia si de aici raspunsul intrebari 3)

| sorinL1 explică (pentru SM_9305):

In primul rand hai sa invatam sa scriem si noi corect.

In al doilea rand, pe mine ma lasa rece argumentele tale.

1. Nu locuiesc in Bistrita (total irelevant cu intrebarea mea);
2. Eu zic ca enoriasii nu mor de frig 2-3 ore in biserica. Nu prea am vazut biserici care ajuta sarmani, dar am vazut popi care citeau slujba pe iPad sau popi care aveau A6 in curte.
3. Serios? Daca toti oamenii sunt asa de intelepti, de ce nu suntem toti medici si apelam la spitale?

| SM_9305 a răspuns (pentru sorinL1):

Eu spun mar, tu spui gutuie laughing

| DracusorImpielitat a răspuns:

1. pentru ca basescu si boc cred ca daca construim mai multe biserici D-zeu o sa construiasca singur spitale.
2. pentru ca ei cred ca chiar fac bine, desi mai bine ar fi sa dea bani la spitale.
3. pentru ca se roaga la D-zeu pentru chestii de astea, minuscule, si nu cred ca El poate face minuni mari.

| Luka杀手的女孩 a răspuns:

1.pai avem nevoie de biserici pentru ca asta e casa lui dumnezeu si ca sunt foarte multi crestini in lume
2.pentru ca oamenii nu sunt constienti de ce s-ar putea intampla fara spitale
3. poate unii nu cred ca dumnezeu ii poate ajuta
am fost foarte serioasa cand ti-am dat raspunsurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce plictiseala.ma baiere sa mai discutat, si voi repetati la nesfarsit.hai sa-ti spun eu de ce; de treci codrii.degeaba,de trei ori trei, si mai sunt dar sunt porno.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt şi la obiect. http://www.youtube.com/watch?v=qN6TXY3WC4Y

| chereches a răspuns:

Paiii asta ii Romania smug