| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Oamenii au avut nevoia de consolare,si,din singuratate,au apelat la imaginatie,creandu-si zeii.Dar intrebarea este : Daca omul si-a creat un zeu bun, s-a creat automat si unul rau? De ce?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Diferenta este ca El ne-a creat pe noi, nu noi pe El. Da, exista un Dumnezeu bun si satan.

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca omul este o dualitate...

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cel rau a fost creeat pentru a fi in contrast cu Dumnezeu. Asa oamenii sunt mai motivati sa asculte de biblie. E mai puternic argumentul "Fii bun ca de nu vei fi totrturat pentru eternitate" decat "Fii bun ca asa e bine."

| Zenicide a răspuns:

Nu a existat mereu si un zeu rau sau o fiinta malefica. Erau divinitati care ajutau dar si faeau rau oamenilor. Cand se intamplau chestii nasoale zeul era suparat, exemplu Poseidon - daca erau catastrofe pe mare, zeul era suparat.
S-a renuntat la acest aspect pentru ca pierdeau teren aceste divinitati - respectiv preotii, adica pierdeau membri.
Astfel au renuntat la ideea straveche si au creat un zeu bun si iubitor. Acest zeu nou nu mai poate fi acuzat de "rele" pentru ca alta fiinta cu puteri supranaturale (inferioara zeului desigur - pentru ca acesta sa nu fie egal, daca ar avea puteri egale unii ar alege zeul rau) este responsabila.

| usuk a răspuns:

Simplu, trebuia sa existe, de ce?
1-lumea nu putea fi perfecta
2-deoarece asa cum fiecare cuvant isi are antonimul asa si aici
3-pentru ca omul sa aiba intotdeauna de unde sa aleaga

| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru a alunga vina celui bun spre cel considerata inutil/rau.

| mihai1989 a răspuns:

Nu cred ca esti in masura sa intelegi raspunsul.
Trebuie sa mai crești.
Nu tot ce zboară se poate baga in gura.

| RAY a răspuns:

Totul are o explicatie logica, omul are 2 demoni cum spunea freud in fiecare clipa te lupti cu tine insuti, omul a personificat acel bine absolu in zeii de ce?
pai nimanui nu-i place raul, ne facem rau unul la altu dar simntim ca ceva acolo sus reprezinta binele, apoi au creat si raul =satana

| ania a răspuns:

Alții au simțit nevoia de consolare și s-au gândit că e mai liniștitor să nu fii răspunzător față de nimeni și au inventat ateismul.