| marcelcuceritorul a întrebat:

Oamenii care ascultă muzica rock sau metal sunt sataniști/atei?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, exista si White Metal!

| RAY a răspuns:

Nu,nu are legatura, ateismul nu are legatura cu muzica iar satanismul este ceva inventat de catre crestini

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, doar le place muzica.

| Celcestietot a răspuns:

Nu neapărat. Părerea mea.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Cei ce cred asta, sunt oameni limitați mental de un program la fel de limitat și rudimentar ca cei ce l-au creat.
Dacă asculți un gen anume de muzică asta nu înseamnă că ai treabă cu maleficul.Defapt acest malefic creștin nici nu exista în realitate, ci doar în mintea celor ce cred în domnul zeu și personajul bibilc Cristos.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Metal-ul are o gramada de diviziuni.

| Nilsson a răspuns:

Sunt si crestini care asculta muzica rock, sunt multe genuri, exista chiar si genuri de rock crestin desi parerea mea e ca acest gen muzical nu este compatibil cu crestinismul.
Muzica rock promoveaza o viata neconforma cu voia Lui Dumnezeu, deviza fanilor rock din anii '70 era "s€x, drugs and rock'n'roll".
Plus ca exista trupe rock sataniste pe fata, in alte genuri muzicale nu prea intalnesti asa ceva iar acest lucru ar trebui sa dea serios de gandit.

| Mircea08 a răspuns:

Conteaza si muzica, dar asta este greu de explicat cuiva care nu a compus nici o melodie, sau nu cunoaste efectul repetitiilor nesfarsite. Cel mai usor, un cantec se poate observa daca este satanist, dupa cuvinte. Un alt indiciu este folosirea de catre membrii formatiei a simbolurilor satanice.
Important este cum esti tu, nu ce canta altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Helper07 a răspuns:

Poate ca nu se declara a fi unii si poate cine stie, chiar nu sunt. Muzica e satanista dar oare faptul ca asculti o astfel de muzica te face si pe tine satanist? probabil ca da, la nivel subconstient.

| marcelcuceritorul explică (pentru Helper07):

Iți recomand să te mai documentezi în legătură cu acest subiect

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Dar mare parte din formatii care n-au legatura cu religia?
https://www.youtube.com/watch?v=InRMwptcgAo - Arch Enemy
https://www.youtube.com/watch?v=MVd-DGMuHfM -Sabaton
Sa nu mai zic de rock`n roll

| Helper07 a răspuns (pentru marcelcuceritorul):

Vrei sa spui ca mesajul pieselor rock nu sunt sataniste. Asa pare, nu e usor sa le spui oamenilor ce vor sa auda? Tocmai de aceea acest tip de muzica ataca in subconstient.

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Vai de capul meu o gramada de tembeli pe aici. Nu frate fiecare asculta ce ii place. Daca tie iti place rock de la nastere ca asa sunt genele tale, inseamna ca esti satanist? Nu. Eu personal stiu o tipa care asculta rock si daca o vezi pe strada zici ca e fiica diavolului dupa cum se imbraca. Si ce crezi? Stie toate slujbele pe derost canta incontinuu in timpul slujbelor, tine posturi, e in fiecare duminica la biserica, ba chiar inceraca sa ma corupa si pe mine sa devin religios. Culmea eu nu ascult rock si ni cred in dumnezeu. Cum facem? Astea sunt doar etichetari intensificate de oameni fara educatie. Atata timp cat nu deranjezi pe nimeni, poti asculta ce vrei tu.