| AteulPaSchimbaNumeleInAteul a întrebat:

Oamenii care au facut crime in război pentru a isi apara tara de dominatia comunista sau imperialistă cum e cea a Japoniei sau Koreei de Nord vor merge in iad?

8 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Japonia nu e tara comunista, insa Coreea de Nord este.
Plus ca in Asia predomina Buddhismul, mai ales in estul Asiei unde cele doua tari mentionate se situeaza.
Desi si in cultura lor exista un loc asemanator cu iadul, acela este situat pe mai multe nivele, si este foarte diferit de iadul descris de Crestinism.
Dar numarul credinciosilor, mai ales in Japonia a scazut considerabil. La fel si in Coreea de Sud.
Nu pot sa spun la fel si despre Coreea de Nord, care isi considera liderul ca pe un fel de zeu, cand e de fapt doar un gras comunist care e insetat dupa putere si control.
Coreea de Nord este probabil singura tara din lume care inca mai pedepseste cu moarte, executiile in public sunt cele mai populare.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu e singura țară: Statele Unite, Iran, Japonia și chiar Belarus încă mai practică pedeapsa cu moartea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Am scris este posibil, nu am scris ca sunt sigur.
Nu stiu de Japonia, mi se pare putin cam prea mult ca o tara asa de dezvoltata sa mai practice lucruri asa barbare.
Statele Unite sunt o exceptie, cu totii stim ca USA este o abominatie, desi chiar si aici, tot mi se pare putin cam prea mult, dar nu am cercetat suficient ca sa imi dau cu parerea pe subiectul respectiv.
De Iran si Belarus nu stiu, asa ca aici chiar nu stiu ce sa zic, dar Iran imi imaginez ca ar fi in stare sa mai practice asta, la fel probabil si alte tari din Orientul Mijlociu, sau tari cu un numar foarte ridicat de musulmani.

| chuckmanson a răspuns (pentru Mayhem666):

Majoritatea teocrațiilor musulmane încă practică pedeapsa cu moartea. La fel și China.

| Mayhem666 a răspuns (pentru chuckmanson):

Am spus si eu asta despre musulmani fix inaintea ta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Intrebarile astea sunt atat de superficiale.
Nu totul se rezuma la: ai pacatuit acum ajung in iad.

Faza e ca toti pacatuim. Important e sa existe pocăință sinceră.

Să omori oameni e greșit, dar când îți aperi țara bineinteles ca e o circumstanta morala mult mai justificata deci un simplu omor.
Pe română simplificata nu e un pacat asa de mare.

| Meme10Meme a răspuns:

Da. Trebuia sa se lase loviți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
„Cine ridică sabia, de sabie va muri"
Pentru mine iadul inseamna moartea timpurie.