| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii de stiinta care spun despre incalzirea globala NU mai sunt bagati in seama datorita implinirii unei profetii din biblie?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine, pentru că ei fără să vrea arata cum Biblia se împlinește.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Biblia se implineste doar pentru ca voi puneti energie in a crede asa ceva. Si in principal evreii au pornit acele blesteme biblice, poftim aici o mica dovada: https://www.youtube.com/watch?v=Pe9KN2V5xQ8 - o jidanca in autobuz blestema, la minutul 1:19 repeta de 3 ori in limba ebraica, si numeste o femeie "goy" - "goy" ii numesc pe ne-evrei si ii cred mai josnici decat animalele, trage tu niste concluzii, si dupa zice "May your grin turn in blood" adica "Zambetul sa ti se transforme in sange" - acesta este un blestem din talmud, "I want you to be completely abandoned and I want you to turn into a slave." (Vreau sa fii complet abandonată și sa devii un sclav.) - as vrea sa-mi raspunzi tu, de catre cine abandonata? Nu exista blesteme in crestinism? Scuteste-ma! Poftim ce spune talmudul: Simeon Haddarsen, fol. 56-D: - "Cand va veni Mesia, fiecare evreu va avea 2800 de sclavi." Asa ca eu ti-as recomanda sa-ti deschizi mintea si sa lupti impotriva inamicului, nu cot la cot cu el pentru distrugerea rasei tale.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred in blesteme și energii. Cred ca ceea ce zice Dumnezeu prin profeții se împlinește, pentru ca pana in momentul actual tot ceea ce a zis s-a împlinit în cele mai mici detalii.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Si de talmud ce parere ai? Crestinismul isi are originile in iudaism din cate stiu, deci daca evreii au scris biblia, tot ei au scris si talmudul probabil inaintea bibliei. Te cam eschivezi in a-mi da raspunsuri, crestinii prezic sfarsitul lumii de mai bine de un secol.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriitorii Talmudului, lucrare compilată de-a lungul secolelor ce au urmat după distrugerea Ierusalimului din 70 e.n. Deci, scrierea Bibliei s-a incheiat in 98 e.n. A inceput scrierea ei in1513 i.e.n. Nu au legatura scriitorii Bibliei cu cei ai talmudului.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Si care "preziceri" sunt veridice, cele din biblie sau talmud? In principal tot de evrei au fost scrise amandoua, nu conteaza perioadele.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu, caderea Babilonului, prezisa de Isaia cu 200 de ani inainte.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu confunda scrierile neinspirate cu cele inspirate de Iah. E adevarat ca Facerea, Iesirea, Numeri, Levitic si Deutoronom au fost scrise de un om evreu pe nume Moise DAR nu au fost scrise doar de om in sensul ca omul a scris sub inspiratie de la Iah si nu de capul lui.

In biblie nu scrie cand va veni Armaghedonul. Si Cristos a zis: "Imparatia e aproape" si NU a mintit. Acum Armaghedonul e mai aproape decat cu 100 ani in urma.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Yahwe e un spirit necurat de ipocrizie, homofobie si ignoranta, in plus de asta nu cred ca l-ai auzit/vazut vreodata, ce sa mai spunem de atins? Ce inspiratie ar putea aduce jehova unor scrieri in afara de a le da tenta de dark fantasy? Te-ai eschivat la multe parti din contraargumentul meu, nu e nevoie sa minti ca sa-i scoti coada criminalului de aici pentru ca eu stiu clar cine e cu adevarat Dumnezeu, si cine e un pseudo-dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acordul de la Paris NU va fi in realitate respectat datorita implinirii profetiei din Apocalipsa 11:18b. Bogatii lumii care conduc lumea si care conduc afacerile comerciale mondiale NU vor respecta acest acord climatic pentru ca sunt lacomi de castig mult. In plus disputele si dezacordurile politice la nivel global vor impiedica respectarea acordului climatic de la Paris. Doar Dumnezeu va putea reinnoi Pamantul.

http://m.mediafax.ro/......s-16579393

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apocalipsa 16:8: "Şi al patrulea înger a vărsat cupa lui în soare şi i s-a dat să dogorească pe oameni cu focul lui."

Politicienii ( Soarele simbolic ) dogoresc prin mass-media si internet oamenii de rand ( Pamantul simbolic ).

| KronstadtResurrection a răspuns:

Care spun despre incalzirea globala... ce?

| anonim_4396 explică (pentru KronstadtResurrection):

Cum adica, ce? Pai acordul de la Paris in pericol datorita politicilor Trump si nu numai. Acordul de la Paris nu va fi respectat in realitate. Doar dumnezeu va putea innoi fata Pamantului sau atmosfera. rolling on the floor

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, nu ai specificat in postarea initiala despre ce si unde au vorbit oamenii de stiinta, sau despre ce profetie este vorba.
Ai probleme de exprimare. Stop laughing and start work on it!

| anonim_4396 explică (pentru KronstadtResurrection):

Http://www.descopera.ro/......-de-oameni

Apocalipsa 11:18b.

=))

| sir sanjei a răspuns:

De ce nu formulezi intrebarile complet?
De ce intrebarile tale suna ca articole din click sau cancan?

Daca aceasta profetie biblica este ca si pototpul(doar in anumite zone) inseamna ca nu prea e profetie, si nu prea e biblica!

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Pai de ce n-ar fi profetie? Apocalipsa in mare parte e o carte profetica. Modul cum reda acest verset nu se refera doar la a bate cu pumnii si picioarele pamantul ci se refera la ceva de amploare la scara mondiala. Nu se refera la oameni ci la planeta Pamant si la conditiile climatice si de mediu de pe Pamant care aveau sa fie degradate ceea ce se intampla azi in fata ochilor nostri si simtim pe pielea noastra. Cu 25 ani in urma nu se pomenea de canicule ci doar de secete. Asa ca treziti-va! cat mai este inca vreme de la dumnezeu. Armaghedonul e aproape!

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai serios, deci apocalipsa, cea relatata de Ioan, se refera la schimbari climatice la nivel mondial si nu la judecarea tutror oamenilor de pe pamant? Serios?
Am citit 2 apocalipse diferite?

Mai jos ai din capitolul 6 al lui Ioan Teologul
4. Şi a ieşit alt cal, roşu ca focul; şi celui ce şedea pe el i s-a dat să ia pacea de pe pământ, ca oamenii să se junghie între ei; şi o sabie mare i s-a dat.
5. Şi când a deschis pecetea a treia, am auzit pe a treia fiinţă, zicând: Vino şi vezi. Şi m-am uitat şi iată un cal negru şi cel care şedea pe el avea un cântar în mâna lui.
6. Şi am auzit, în mijlocul celor patru fiinţe, ca un glas care zicea: Măsura de grâu un dinar, şi trei măsuri de orz un dinar. Dar de untdelemn şi de vin să nu te atingi.
7. Şi când a deschis pecetea a patra, am auzit glasul fiinţei a patra, zicând: Vino şi vezi.
8. Şi m-am uitat şi iată un cal galben-vânăt şi numele celui ce şedea pe el era: Moartea; şi iadul se ţinea după el; şi li s-a dat lor putere peste a patra parte a pământului, ca să ucidă cu sabie şi cu foamete, şi cu moarte şi cu fiarele de pe pământ.
9. Şi când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiaţi pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?
11. Şi fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veşmânt alb şi li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puţină vreme, până când vor împlini numărul şi cei împreună-slujitori cu ei şi fraţii lor, cei ce aveau să fie omorâţi ca şi ei...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Apocalipsa in mare parte e o carte profetica. " sau e un mare dark fantasy? Ce face aceasta "carte" sa fie veridica?

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Capitolul 9

Şi din fum au ieşit lăcuste pe pământ şi li s-a dat lor putere precum au putere scorpiile pământului.
4. Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor.
5. Şi nu li s-a dat ca să-i omoare, ci ca să fie chinuiţi cinci luni; şi chinul lor este la fel cu chinul scorpiei, când a înţepat pe om.
6. Şi în zilele acelea vor căuta oamenii moartea şi nu o vor afla şi vor dori să moară; moartea însă va fugi de ei.
13. Şi a trâmbiţat al şaselea înger. Şi am auzit un glas, din cele patru cornuri ale altarului de aur, care este înaintea lui Dumnezeu,
14. Zicând către îngerul al şaselea, cel ce avea trâmbiţa: Dezleagă pe cei patru îngeri care sunt legaţi la râul cel mare, Eufratul.
15. Şi au fost dezlegaţi cei patru îngeri, care erau gătiţi spre ceasul şi ziua şi luna şi anul acela, ca să omoare a treia parte din oameni.

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Apocalipsa in mare parte e o carte plina de simbolistica ce are conexiuni cu restul cartilor din biblie. Asa ca nu ai nimerit-o.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca e plina de simbolistica de ce afirrmi:
"Cu 25 ani in urma nu se pomenea de canicule ci doar de secete. Asa ca treziti-va! cat mai este inca vreme de la dumnezeu. Armaghedonul e aproape!"?

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Am vrut sa zica ca e "plina" de simbolistica desi NU cuprinde doar simboluri. Am zis plina pentru ca Apocalipsa contine mai mult simboluri decat termeni propriuzisi. Termenul "pamant" din Apocalipsa 11:18b nu este simbolic. Cu toate astea termenul "pamant" se poate referi si la oameni sau animale care sunt din pamant din tarana sau isi trag existenta din pamant. Dar se poate referi si la conditiile de pe pamant ca si planeta. Cu toate astea evident ca omul NU poate distruge planeta Pamant intrucat planeta este mult mai masiva in comparatie cu toata populatia umana a pamantului.