| Steregoi a întrebat:

Oamenii sufera mai mult decat animalele decat cainii si pisicii. Pisicii nu racesc si nu fac gripa ca oamenii desi afara e ger sau ninge. Si astea pentru ca din cauza omului sufera animalele pentru ca omul a pacatuit impotriva Lui Dumnezeu.

Ce credeti?

20 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cum este și vorba aceea: dacă capul este bolnav, tot trupul suferă.
Dacă capul familiei a greșit, toată familia va suferi.
Și Adam a fost făcut reprezentantul nu doar al unei familii, ci al întregului pământ.
Dacă Adam ar fi ales să nu păcătuiască, ci doar Eva, astăzi lucrurile ar fi stat altfel. Dar Adam a iubit-o pe Eva, și din pricina aceasta el a ales să păcătuiască.
Da, din cauza mea pot suferi -si vor suferi sigur- și alții negreșit dacă fac alegeri greșite în viață.
Mai mult, copii mei vor moșteni caracterul meu iritabil, batjocoritor, nepoliticos, temperamentul rău și alte defecte de caracter, dacă eu nu depun efort zilnic pentru a mă schimba.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Ce descrii tu aici in a doua parte a raspunsului poate fi inteles ca si cum comportamentul influenteaza organele de reproducere si implicit celulele de reproducere precum spermatozoizii sau ovulele. Ori ideea asta ar fi compatibila cu teoria gresita evolutionista.

Totusi ca o completare la ce ai scris tu in general copiii imita ceea ce vad adica caracterele negative sau pozitive ale parintilor sau sunt influentati de exemplul lor. Asa s-a transmis si se transmite pacatul in lume. Si conditii imperfecte in urma pacatului genereaza defecte genetice.

| anonimg a răspuns (pentru Steregoi):

"Ce descrii tu aici in a doua parte a raspunsului poate fi inteles ca si cum comportamentul influenteaza organele de reproducere si implicit celulele de reproducere precum spermatozoizii sau ovulele."
Asa este; si nu este o gandire evolutionista. Gena se transmite prin organele de reproducere. Ea se afla acolo in celulele invizibile cu ochiul liber. In gena nu se afla doar forma care va lua infatisare, ci si caracterul, temperamentul parintilor. ntr-un fel se poate vorbi intr-o anumita masura si de evolutie. Dar Dumnezeu nu va face minuni in astfel de cazuri. Deci sa nu ne asteptam ca vom da nastere la fiinte mai bune decat noi.
Pentru ca la asta se refera Dumnezeu cand spune: "...Pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam."(Exod.20:5)
Altfel S-ar contrazice cand spune in alta parte: "Fiul nu va purta nelegiuirea tatalui sau, si tatal nu va purta nelegiuirea fiului sau! (Ezechiel.18:20)

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Sunt doua chestiuni in discutie adica partea morala si partea fizica sau biologica. Daca am considera doar aspectul fizic ar insemna ca Dumnezeu i-ar fi facut pe Adam si Eva cu defecte.

| Csander a răspuns:

O dati din ce in ce mai penibil. Stau si ma gandesc daca rubrica de genul "religie" a fost luata in serios vreodata de cineva cu capul pe umeri.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Ai vazut vreo pisica sa raceasca? sau vreun caine? happy

| Csander a răspuns (pentru Steregoi):

Desigur ca nu, astia nici n-au organism, cum naiba sa raceasca?

| Steregoi explică (pentru Csander):

Pisica nu are leucocite si sistem imunitar?

https://m.animalzoo.ro/totul-despre-vaccinarea-pisicilor/

Desi si pisicile fac gripa rata imbolnavirilor este mult mai mica decat la oameni. happy

In plus majoritatea pisicilor si cainilor nu stau deloc la caldura in noptile geroase in timpul iernii.

| Csander a răspuns (pentru Steregoi):

Problema ta e timpul iernii se pare, nu animalele, nu oamenii. La oamenii de stau pe la Polul Nord sau cei de traiesc in igloo-uri te-ai gandit? Vremea de la ei nu se compara cu cea de la noi si ca sa vezi saracii, nu mai sunt asa bolnavi. Cred ca doamen-doamne al tau n-a ajuns la Polul Nord sa-i pedepseasca si pe astia.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Se imbolnavesc si cei de la poli de gripa si raceala. La poli circulatia agentilor patogeni este mai redusa. In plus ei au metode de a se incalzi in acele igloo-uri. Inainte de potopul din 2370 i.Hr. nu era zapada si ger si nu erau precipitatii. Se poate trai chinuit si in Statia Spatiala Internationala. Dumnezeu nu a prevazut ca omul sa traiasca in conditii grele dupe ce l-a creat. Nu pune tu in calcul cei putini care au o imunitate mai buna. Am vorbit despre majoritate. Tu poti sa dormi in ger fara sa te imbolnavesti?

| Csander a răspuns (pentru Steregoi):

Ah, nu exista zapada si ger pentru ca probabil nu scrie in Biblie asa ceva, nu? Ai dreptate, oamenii care au scris cartea traiau in tarile cu temperaturi ridicate unde nu ninge, normal ca nu aveau de unde sa stie ce e aia zapada.
Acum e vorba de mine? Nu mai e vorba de pisici, caini, doamne-doamne sau iarna?

| Steregoi explică (pentru Csander):

In Israel ninge uneori asa ca aveau de unde sa stie despre zapada. Mai puteau afla despre zapada de la imigranti mai dinspre nord sau de la emigranti evrei care au calatorit mai spre nord. In plus istoria pe care o cunosti din surse laice are cel putin 25% greseli, datari gresite.

http://mobile.hotnews.ro/stire/19435477#self

| Csander a răspuns (pentru Steregoi):

Pai nu ai spus tu ca inainte de potop nu era zapada, ger si precipitatii? Saracii oameni, iti dai seama fara precipitatii cum iti faceau ei culturile agricole pe atunci? Sa stai sa mergi pana la cel mai apropiat rau care ar fi putut fi la zeci/sute de km departare ca sa uzi un metru de pamant.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Facerea 2:6:"Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului."

Inainte de potop nu era curcubeu in nori pentru ca nu erau nori si nu ploua. Circuitul apei in natura era diferit fata de cel din prezent. Râurile erau mai dese. Muntii erau mai scunzi. Condensul nu era brusc dar constant si nu se formau nori de ploaie. Râurile erau alimentate la izvorâre mai mult din pământ si din roua abundenta. Asta explica si dispariția celor doua rauri din Facerea capitolul 2. Odată cu potopul s-a schimbat mult clima.

| Csander a răspuns (pentru Steregoi):

Pai si doamne-doamne nu se ascundea printre nori, nu acolo sus e raiul?
Chimia si fizica ti-ar da peste nas cu tot ceea ce ai citit tu in carte si ti-ar demonstra logic, in fata ochilor cum anume s-au format oceanele, raurile si orice asezare cu apa.
Ma opresc aici nu doar pentru ca nu am contra argumente la tot ceea ce tu spui, ci doar din fapul ca situatia devine din ce in ce mai penibila, explicand treburi dintr-o "carte de povesti".
Am respect pentru voi, cei care sunteti legati de o religie, dar cand incercati sa aratati/explicatii ceea ce nimeni, niciodata nu a vazut cu proprii ochi, e penibil.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Dumnezeu nu are nevoie sa se ascunda deoarece nu poate fi vazut de catre om.

Nu ai spus in ce fel chimia si fizica m-ar contrazice. Asta inseamna ca nu ma contrazice si ca de fapt nu ma poti contrazice cu chimia si fizica.

Nu am vorbit despre formarea raurilor si oceanelor.

Ai vazut tu cu proprii ochi ceea ce stiinta inchipuita vorbeste despre trecutul ceva mai indepartat?

| Csander a răspuns (pentru Steregoi):

Oh, uite ca ai spus-o. Nu poate fi vazut de om, dar credeti in ceva ce nu poate fi vazut, simtit, auzit.
Da, stiinta iti poate demonstra la orice ora felul in care un procent extrem de mare dintre lucrurile de pe pamant au fost create, de la inceput pana la sfarsit.
Nu ti-am spus in ce fel chimia sau fizica iti poate demonstra asta din cauza ca nu e domeniul meu si nu am cuvintele necesare pentru a-ti explica ceea ce trebuie, cu siguranta am sa dau gres undeva.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Planeta Pluto nu a fost vazuta mai intai ca sa deduca faptul ca ea exista. In plus sunt lucruri care nu se vad dar se stie ca exista. De exemplu cele 73 procente de energie intunecata care nu e alcatuita din materie.

Din cuvintele tale inteleg ca tu crezi ca Dumnezeu exista si ca stiinta arata modul cum Dumnezeu a creat ceea ce vedem.

Invata chimie si fizica si abia apoi sa imi spui mie ca sunt contrazis de chimie si fizica. Nu fii las. Ti-e frica de esec in timp ce mi-ai explica cu chimia si fizica? La multi le-am dat ignor nu de teama unei confruntari ci pentru ca ei veneau cu reprosuri batjocuri ieftine in loc de argumente. Dar totusi cred ca stii putina fizica si chimie ca sa dezbatem. Doar daca vrei.

Biblia e o carte de concluzii de adevaruri gata pregatite si servite ca pe tava pe care unii le accepta in timp ce altii le refuza. Totusi eu daca accept nu inseamna ca accept fara sa fi facut cercetari personale.

| Lanxkzs a răspuns:

Si daca ai afla ceea ce cred, raspunsul, cu ce te-ar ajuta dar aceasta informatie acum? Te-ar ajuta sa il iubesti mai mult pe Dumnezeu, sa il descoperi mai bine, sa cunoati mai clar cum este El? Dupa parerea mea sunt intrebari cu mult mai bune la care omul se poate gandi si din care poate trage multe foloase.

| Steregoi explică (pentru Lanxkzs):

Daca omul ar fi evoluat pisicile ar fi racit la fel de mult ca oamenii sau chiar mai mult pentru ca majoritatea lor stau afara in ger in timpul iernii.