| LoveToHate a întrebat:

Oamneii preistorici aveau o religie?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Da, credinta in/predispozitia spre supranatural ni s-a transmis de la ei.

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

primii oameni, Adam si Eva se inchinau lui Dumnezeu, deci exista o forma de inchinare.

| RAY a răspuns:

Sau gasit moriminte cu niste simboluri ingropate ca si cum stramosi nostri credeau in viata de apoi, cred ca cam asta a si marcat inceputul aparitiei zeiilor, pentru ca se si observa orice religie isi promite viata de apoi desi tot de aia cred uni pentru viata de apoi, apoi trebia cumva sasi explice mediul din jurul lor, ajutor divin etc
dumnezeu este o spranta pentru omul necajit de saracie, sanatate, probleme etc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu cred ca nu erau oameni preistorici, ei sunt in istorie deci sunt istorici si aveau religia fireasca.

| Thunderstruck a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Preistoria e perioada de la aparitia omului pana la aparitia scrisului.Preistoria face parte din istorie, n-ai invatat in clasa a 9-a? Sau a 5-a.

| MagicSmile7 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Preistoria se refera la perioada de pana la aparitia primelor izvoare scrise.

| dracu14 a răspuns:

Da normal aveau zeitatile lor, ce explicatie vruiai sa aiba ei atunci pentru crearea a tot ce e in jur...un zeu, o entitate, ceva supranatural
se pare ca multi au ramas tot in epoca aia...trist...

| mihaitaLGP a răspuns:

Oameni destepti au existat mereu. Chiar foarte destepti.

Pana si primile civilizatii aveau informatii despre univers.
Mayasii chiar puteau sa stie cand o sa aiba loc o eclipsa cu sute de ani inainte.

Poporul era mediocru.
Erau mintiti si indoctrinati cum se intampla si astazi.
Poporul nu avea acces la informatie.
Plantau in sezonul secetos si se rugau la zei sa ploua.
Sistemul care conducea avea informatii despre anotimpuri dar profita mintindui.

Iar cand sezonul prielnic dezvoltarii agriculturii sosea ei primeau asa zisa minune de la zei.
Sistemul de conducere ii indoctrina pentru manipulare.

Asa se intampla cu singuranta si in zilele noastre.
Nu avem habar ce mizerii inghitim.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa transmit.
Religile sunt creatia unui sitem bolnav pentru incotrinarea si manipularea maselor.

| RAY a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Corect asa e, ai dreptate

| HoneyPot a răspuns:

Nu aveau. Daca ne referim la religie ca la ceva institutional. Daca ne referim la credinta, atunci da, ei aveau credinta. Credintele lor erau apropiate de ceea ce noi numim superstitii. Zeitatile apar abia in antichitate.

| MagicSmile7 a răspuns:

La unele popoare exista toteismul (credinta in puterea magica a animalelor) sau animismul( credinta in spirite si existenta unor duhuri ale obiectelor), fetisismul (credinta in rolul magic al unor obiecte), cultul stramosilor (se practicau diferite ritualuri la imormntari..., credinta ca sufletul este nemuritor...) etc.

| freebiker a răspuns:

Conform bibliei nu exista oameni preistorici cum nu exista nici dinozaurii. Din punct de vedere istoric nu se poate dovedi daca cei care "locuiau in pesteri" aveau vreo inclinatie religioasa. Probabil mai mancau unele ciuperci care le dadeau o stare halucinogena, dar ce credeau ei despre toate astea nu cred ca poate sti cineva...

| florinvalentin99 a răspuns:

Nu cred, din moment ce nu poteau nici sa vorbească, erau ca niste animale fără creier.

| Thunderstruck a răspuns (pentru florinvalentin99):

Oamenii din preistorie nu puteau sa scrie, de vorbit au reusit sa dezvolte un limbaj pe la finalul preistoriei. Apropo, nu exista animale fara creier.

| florinvalentin99 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu mă refer la un animal turbat, si in legatura cu vorbitul, puteau sa vorbeasca, da la finalu preistoriei, tu nu vezi ca nu sti ce spui, la finalul preistoriei nu mai era preistorie plus ca ei erau ca niste sălbatici.

| Thunderstruck a răspuns (pentru florinvalentin99):

Cu cine m-am bagat in discutie, cu un ciutan de 13 ani... Spre finalul preistoriei inca e preistorie, spre finalul anului 2012 inca e 2012, nu stii ce inseamna unele cuvinte.

| florinvalentin99 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mă, tu nu înțelegi nimic. Ăia care locuiau in peșteri credeau în zei? Dacă ăia de abia au reusit să afle ce e focul, cum să creadă în zei? Du-te și tu și întreabăți proful de istorie mă!

| LoveToHate explică (pentru florinvalentin99):

Aveau o divinitate "Stapanul Animalelor" proteja vantul, oamenii in special vanatorii si animalele. Oamenii preistorici credeau ca animalele sunt tot oameni, dar cu puteri supranaturale, credeau ca sufletele mortilor se pot stabili in animale.

| yoana22 a răspuns:

Da, ei dar nu in Dumnezeu, ci in zeitati. Erau un fel de credinciosi in Budha. Ba chiar sacrificau unii oameni pentru a arata recunostinta fata de zei!

| Thunderstruck a răspuns (pentru yoana22):

Sper ca ai scris la caterinca raspunsul.Cum adica un fel de credinciosi in Budha? Si sacrificii se fac in toate religiile dar nu de tipul asta. Oricum, oamenii din preistorie nu credeau in Budha.

| iHateStrike a răspuns (pentru yoana22):

El a zis oamenii preistorici, adică cei care locuiau în peșteri.

| pocaitiva101010 a răspuns:

Nu au existat asa ceva au existat decat dinozauri care erau periculosi si Domnul i-a omorat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru pocaitiva101010):

Ori esti troll ori n-ai mai mult de 10 ani.Eu zic sa citesti si alta carte in afara de Biblie. Daca dinozaurii sunt periculosi, de ce i-a mai creat doamne doamne? Oricum dinozaurii nu fac parte din preistorie, preistoria e perioada de la aparitia omului pana la inventarea scrisului, dar am uitat, voi credeti ca lumea are 6000 de ani si oamenii au calarit dinozauri.

| GRs a răspuns (pentru pocaitiva101010):

Atunci de ce naiba i-a mai creat?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru pocaitiva101010):

Citesc stupefiat comentariu tau...

| pocaitiva101010 a răspuns:

Sau daca ar fi existat ar fi crezut in zei.Cum ar fi zeul soare