| nogomani a întrebat:

Oare ar mai fi vreo comunitate crestina daca si-ar raspunde la intrebari in mod obiectiv la deviatile morale si intelectuale pe care Dumnezeul biblic le manifesta in cartea lui?
De obicei raspunsurile care sunt spuse de catre crestini sunt ceva in genu: "vai draga, Dumnezeu este pestele nostru, noi ca si curve nu avem dreptul sa ii punem la socoteala cuvantul si faptele sale, ce drept ai tu ca si curva sa te indoiesti de pestele tau? El lucreaza in moduri misterioase, dar pentru binele nostru, chiar daca din cand in cand mai bate si mai omoara pe una dintre noi."

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pe langa faptul ca, credinta iti ofera mantuirea, Biblia iti da raspuns la toate intrebarile vietii. Ea iti da un sens, liniste si pacea care intrece orice pricepere. Ceea ce tu nu ai. Citeste Biblia si vei intelege toate lucrurile.

| darrio2007 a răspuns:

Aceasta problema te depaseste clar.

| nogomani explică (pentru EmaS):

"credinta iti ofera mantuirea"
Mantuirea de ce? De problemele pe care tot credinta le creaza?

" Ea iti da un sens, liniste si pacea care intrece orice pricepere."
Un sens fals este mai rau decat nici un sens. Adevarat, credinta iti amorteste creierul, dar pe termen lung s-ar putea sa iti fie distructiv si nici macar sa nu poti observa.

| EmaS a răspuns (pentru nogomani):

Si chiar daca nu ar fi nimic dupa moarte, merita sa traiesti frumos, in armonie, fara dependente de tot felul. Cel putin nu ai ganduri sinucigase!

| BlackSulphur a răspuns:

Viata nu are sens, viata exista! Nu ai nevoie de religie sa-i dai tu o definitie! Mai bine te bati direct cap-in-cap cu problemele decat sa crezi ca o fantoma acolo sus iti rezolva problemele si iti aduce nu-stiu-ce mantuire cu care nu faci nimic decat sa-ti bati joc de propria-ti ratiune!
Dar ca sa nu deviez de la intrebare: Nu, nici macar nu sunt ei in stare sa raspunda asa din cauza indoctrinarii!

| Bot a răspuns:

Unii oameni nu se pot despartii de religie sau nu vor pur si simplu. Tu nu poti sa convertesti un crestin doar prin acel citat. Ei cred ca au gasit lumina si poate ei au dreptate si tu vei ajunge in iad, nu se stie.

| nogomani explică (pentru EmaS):

Nu ai nevoie de religie ca sa traiesti "frumos, in armonie fara dependente de tot felul"
"Cel putin nu ai ganduri sinucigase! "
Cine a spus ca eu am? Am intrebat o data de ce nu va sinucideti, sa vad in ce isi gaseste fiecare om scopu si motivatia zilnica, dar am fost inteles gresit, asa ca nici nu m-am mai obosit sa le explic.

| EmaS a răspuns (pentru nogomani):

Eu asta am inteles din intrebarea ta!

| RAY a răspuns:

De iahve vb, da daca i citesti biblia devi ateu