| CORONAVIRUS a întrebat:

Oare as putea sa ma apropii de Dumnezeu cat de cat, chiar dacă nu m-am mai împărtășit și spovedit? Nu am avut cum sa ajung la părintele duhovnic, aici e o alta poveste. De 1 an nu am mai fost. Oare pot sa-l regăsesc și asa? Mi-e urat ca m-am îndepărtat de Dumnezeu. Cei atei sa nu comenteze va rog

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Doamne ajuta! E important sa ai un duhovnic, caruia sa te marturisesti. E important sa te impartasesti ("Cel mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu intru Mine ramane si Eu intru el"). E foarte bine ca vrei sa te intorci catre Dumnezeu... nu mai sta pe ganduri fa-o! Cum? Roaga-te, posteste pe cat poti si cauta sa te spovedesti si sa te impartasesti ca sa pui inceput bun pocaintei tale. Eu iti pot ura doar Spor duhovnicesc si post binecuvantat, restul vin de la tine

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Nu am avut cum sa ajung la părintele duhovnic, aici e o alta poveste."
Cu parintele tau duhovnic DREPT in IAD AJUNGI. Tu NU de Dumnezeu te-ai indreptat ci de un POPA care duce drept in IAD. numai DUMNEZEU TE DUCE IN cer.

| CORONAVIRUS explică (pentru danut):

Ce religie ai? De ce?

| danut a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Fiindca NUMAI Hristos te poate duce in CER, altcineva nimeni. Sunt crestin IMPLINITOR al Crezului crestin nu NUMAI CITITOR ca toti popi ortodocsi.

| IMPERO a răspuns:

D-zeu este in tine. Nu te poti apropia mai mult de El. Daca oamenii l-ar cunoaste pe D-zeu atunci nu ar mai fi D-zeu. Din cauza ca nu il cunosc, au scris tot felul de aberatii despre El si au inventat tot felul de religii, de practici si de "pacate". Fiecare crestin spune despre credinta altuia ca este absurda si falsa. Pactul este, sa faci rau cuiva sau sa nu faci bine atunci cand ai ocazia, restul sunt inventii omenesti. Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Da! Te poți apropia. El chiar asta așteaptă. Caută-L citind din Biblie, în rugăciune, crede-mă că așteaptă să îți vorbească prin acestea și nu numai. Sunt multe de scris și ti-aș scrie cu drag dacă vrei. Dar răspunsul întrebării tale l-am scris mai sus.
As long as your heart beats there is hope for forgiveness. (:

| CORONAVIRUS explică (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Nu-mi place sa citesc Biblia, am încercat. Am aflat după ca s-ar putea ca ea sa fie modificata ca sa se împiedice sa se afle adevărul.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

De unde ai aflat? Ce sursă este?
În ea găsești adevărul. Iar Adevărul nu se poate tăgădui singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa te apropii de dumnezeu sau de popa ca pari confuz

| Digikey a răspuns:

Sa regasesti ce nu ai avut vreodata?

| CORONAVIRUS explică (pentru Digikey):

Îți răspund printr-un cuvânt ca sa nu par marea sfătuitoare. MULTA SUFERINȚĂ, te apropie de Dumnezeu. Oarecum cuvânt

| Digikey a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Si suferinta este o cale. Este ultima pe lista si este cea mai lenta.Crestinii o practica destul de mult.

| CORONAVIRUS explică (pentru Digikey):

Da,chiar ca-i lenta și nu trebuie nici sa cartesti

| Algo098 a răspuns:

Dz cel inexistent ii accepta pe toti, oriunde, oricum si oricand ca sa fie la numar.

| Irinel15123532 a răspuns:

Toti avem momente in care ne pierdem, trebuie sa nu renuntam la obiectiv, Dumnezeu ne primeste inapoi pentru ca ne iubeste, te asteapta cu bratele deschise din ziua in care ai plecat si pana te vei intoarce, El nu renunta la noi. Urmareste urmatorul video te rog, este intitulat ''Indepartarea de Domnul''
Poti trece peste primele cateva minute 5-10, este o cantare, poti trece direct la subiect.

https://www.youtube.com/watch?v=tmqSYIjnfqE&t=2398s

| CORONAVIRUS explică (pentru Irinel15123532):

Sunt ortodoxa, nu ai cum sa ma înțelegi.

| CORONAVIRUS explică (pentru Irinel15123532):

Sunt ortodoxa, nu ai cum sa ma înțelegi. Mersi oricum

| Irinel15123532 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Si eu sunt tot ortodox, doar ca citesc si urmez biblia, nu neaparat datina si traditia.

| CORONAVIRUS explică (pentru Irinel15123532):

Deci tu ești botezat ortodox ca sa înțeleg

| milan9 a răspuns (pentru Irinel15123532):

De ce esti un sectant necinstit si induci in eroare? Iti este rusine sa-ti recunosti apartenenta penticostala? Te recomanzi drept ortodox pentru a induce in deruta. Asa te-a invatat pe tine secta da faci prozelitism? : (

| Irinel15123532 a răspuns (pentru milan9):

Eu sunt ortodox si provin din famile ortodoxa, nu sunt penticostal, doar urmez invatatura bibliei, recomand si predici si invataturi ortodoxe, dar bazate pe biblie, nu pe dogma, pe traditie, nu scrie nicaieri sa pupam moaste.

| CORONAVIRUS explică (pentru Irinel15123532):

Poți sa citești sfatul sfinților părinții, ca te ajuta mult. Nu îți zice nimeni sa pupi moaștele lor, dar ai putea sa te rogi la niște sfinți mari sa-ți arate adevărată credință, sau sa le spui ca nu crezi ca ei îs sfinți și sa ii rogi cu smerenie sa-ți arate. Ai sa ai de câștigat. Acum e decizia ta happy Sau pe Dumnezeu sa-l rogi sau ai foarte mult folos la Maica Domnului ea te asculta și te ajuta. Gandeste-te ca e un singur adevar. Sper sa nu te superi ca ti-am spus lucrurile astea, ți le spun spre binele tău

Răspuns utilizator avertizat
| Eugen80 a răspuns:

Te apropii de Dumnezeu prin credinta, prin ganduri si prin faptele tale. NU conteaza relatia ta cu un popa, fie el si huhovnic sau nu.
Sa nu crezi ca te apropii de Dumnezeu daca mergi la biserica!

| CORONAVIRUS explică (pentru Eugen80):

Sa știi ca e fix opusul. M-am indeparatat de Dumnezeu pentru ca nu am mai fost pe la dansul.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Uite ce spune Psalmul 144: "Aproape este Domnul de toți cei ce-l chemă pe El, de toți cei ce-l cheamă pe El întru adevăr." (Versetul 18)
Rămâi întru adevăr, adică în Ortodoxie, și vei fi aproape de Dumnezeu! Nu pleca urechea la nicio viclenie sau înșelăciune sectantă, care te-ar putea îndepărta de Biserica pe care Hristos a câștigat-o cu sângele Său!

| CORONAVIRUS explică (pentru pacatosulBogdan):

Nu plec urechea la sectari, întrebarea mea era dacă ma pot apropia de Dumnezeu și asa?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Da, avem îndrumare de la Biserica noastră Ortodoxă și de la ierarhii săi, că să facem rugăciune, studiu duhovnicesc și să păzim poruncile lui Dumnezeu. Orice faptă bună, făcută în numele lui Hristos Dumnezeu, ne apropie de El. Dacă mai ai Canon de la părintele tău duhovnicesc, poți să-l îndeplinești, însă eu nu pot să-ti pun vreo greutate în plus față de ce fac eu: puțină rugăciune, studiul Sfintei Scripturi și al Vieților Sfinților, și orice lucru cinstit.
"Ora et labora", știm de la Sfântul Antonie cel Mare, din "Patericul egiptean".