| soimos a întrebat:

Oare care a fost acuzatia pentru care Isus a fost acuzat, judecat, condamnat si executat?

Ca doar nu l-or fi rastignit soldatii romani pentru vine de a fi Dumnezeu?

Nu vi se pare ca scena rastignirii lui Isus pe cruce, este de o maxima penibilitate, pentru ca oricum Isus ca Dumnezeul ce este, nu potae fi muritor, iar scena unui nemuritor in care se preface ca moare rastignit pe cruce, nu este decat o proasta piesa de teatru de cea mai slaba calitate?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a venit cu scopul de a muri pentru toti cei pacatosi. Dar El a venit ca sa faca voia Tatalui.

| soimos explică (pentru EmaS):

Si eu am "venit" exact cum a "venit" si el, si eu fac voia Tatalui meu!
Diferenta este ca el a MURIT ca un crimnal pacatos, in timp ce eu traiesc pentru a lecuii toti pacatosii care sufera de cel mai mare pacat care este Prostia
Asa ca mai bine traia si el decat sa moara inutil ca o vita sacrificata pe un altar al prostiei!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

De Domnul Isus am auzit, dar tu, cine esti?

| soimos explică (pentru EmaS):

Ai auzit pentru ca numele lui a fost impus prin crime, dar de inventatorul computerului tomograf care a salvat viata a milioane de oameni ...ai auzit?
Na vezi asta este cea mai clara dovada ca esti in slujba Diavolului pentru ca auzi doar de ce este impus prin amenintari cu moartea si nu auzi de loc de binele pe c are il fac oamenii anonimi!

| harciog a răspuns:

Nepoooaaaateeee, nu la moartea trupului se referea nepoaaateee.Cind Iisus spunea ca este Fiul lui Dumnezeu se referea la suflarea care a dat-o Doamne-Doamne asupra "lutului"de a prins viata, adeca la suflet nepooaaateee. El doar a ratat cu asta ca nu era decit o simpla creatie si asta era valabil pentru fiecare om in parte. Iar crucea aceea n-are nici o insemnatate pentru ca s-a nimerit, la stadiul ala al evolutiei umane, sa fie unealta de tortura a romanilor.In mod sigur acum l-ar fi chinuit pe scaunul electric cu tensiune reglabila dupa gravitatea condamnarii.

| soimos explică (pentru harciog):

Poi daca e asa cum zici tu, chiar tu esti un Isus, pentru ca si tu tot cu aceeasi "suflare" cu care a fost creat Isus ai fost creat si tu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Iisus a murit deoarece a spus ca este regele evreilor iar romanii cand au auzit L-au rastignit deoarece aia nu "acceptau alt rege".

| doctorandus a răspuns:

Subversiune.

| LiceeancaBella a răspuns:

In primul rand Iisus se scrie, pentru ca asa cum ai scris tu, inseamna magar... Deci Iisus s-a rastignit pentru noi, pentru mantuirea noastra! Iar spune clar, Iisus a fost om, tocmai de aia suntem noi oameni, a patimit multe, a fost biciut, batjocorit si multe altele.Citeste vietile Sfintilor Parinti, deschide Biblia, urmareste filme religioase daca chiar te intereseaza si vei vedea ca Iisus exista, daca tu pui la indoiala acest lucru.In loc sa criticam, sa ne dam cu parerea despre cel ce ne-a creat, mai bine ii multumim ca ne-a daruit viata, exact asa cum este ea, TRAIM!

| Danielcristian a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Frumos raspuns ai daruit, Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa-ti dea sanatate si mai ales viata vesnica.

| LiceeancaBella a răspuns (pentru Danielcristian):

Doamne, ajuta! Deasemenea si tie, ai grija de tine, si niciodata s nu te indoiesti de religia ta(ortodox) si mai ales sa nu te lepezi de Hristos!

| soimos explică (pentru LiceeancaBella):

Poi de magari vorbeam si eu.
1)Isus nu s-a rastignit pentru noi, ci a fost arestat, judecat condamnat si executat pentru faptele sale!
2) Nu Isus este mantuitorul ci Dumnezeu! vezi Isia 43. 10 si 11 si nu-i mai vorbi a proasta.
Oamenii au fost la fel de oameni si inainte de Isus, nu stiu de unde Dracu scoti prostiile astea!
Popi cioflingaru vagabond care a fost Isus se poate compara cu filozofii greci care au trait cu cca 500 de ani inaintea boului despre care vorbim, si care stiau ce e aia "atom" in timp ce Isus la capitolul filozofie era prost ca noaptea pe langa un Platon, Socrate sau Aristotel.
Mie mi-au daruit viata parintii mei, si se pare ca tu trebuie sa te culci pentru ca vorbesti prostii si deja de atata prostie cat ti-a fost bagata in cap se vede ca deja ai uitat cine te-a nascut pe tine si cine ti-a daruit tie viata!

| Danielcristian a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Multumesc frumos, aaa inca nu am religie, dar ma pasioneaza 99% adventisti de ziua saptea, nevasta mea e ortodoxa eu provin din adventisti, de pe la virsta de 17 ani am parasit tara (Romania) iar pana la 28ani am tot hoinarit si cautat alte religi la care sincer am gasit multe dar linistea mea parca e la adventisti. Sunt sigur ca Dumnezeu are oameni in toate religiile care-l slavesc, nu judec nici-o religie, imi place sa conversez cu lumea din ziua de azi, daca nu stiu ceva sa intreb iar daca pot sa fiu de folos sa ajut. O seara placuta papa.

| LiceeancaBella a răspuns (pentru soimos):

Serios?! Si pe parintii tai cine i-a facut? Vei zice 'bunicii'. Aiurea! Toti ne targem din Parintii nostri Adam si Eva care au fost creati de Dumnezeu. Iisus a fost arestat degeaba, doar ca nu-l suportau cei care vedeau, ca Iisus isi strange oameni! Si da, cum am mai spus, s-a rastignit, a murit pentru noi, dar sa nu uitam ca a inviat dupa 3 zile! Multe minuni! Eu ti-am spus, am vrut sa te ajut, dar nu stau sa-mi pierd timpul cu eretici! Dumnezeu sa-ti lumineze mintea, sa-ti vina la cap, nu acolo unde o tii tu!

| LiceeancaBella a răspuns (pentru Danielcristian):

As vrea sa iti impartasesc mai multe despre Dumnezeu si despre religii, daca vrei putem vorbi prin messenger!

| soimos explică (pentru LiceeancaBella):

Ai dreptate!
Isus exista numai in carti religioase si in filme!
Poate ca pentru cei cu mintea cata ai tu, exista si in povestea cu Mos Cocos!

| soimos explică (pentru LiceeancaBella):

De unde dracu poti tu sa "impartasesti" tu despre Dumnezeu daca Stiinta cu posibilitatile ei uriaSe nu a putut afla NIMIC despre Dumnezeu?

Nu crezi ca ai luat-o razna prea devreme?

| OctoberandApril a răspuns (pentru soimos):

In primul rand de unde o scoateti pe asta ca Isus inseamna magar? e o tampenie
in al doilea rand e vorba de interpretare :isus a fost arestat si judecat si ucis sau s-a lasat arestat judecat si ucis ca fiu a lui dumnezeu ce era pentru ca numai prin moartea sa putea rascumpara raiul.pe secventa rastignirii putem discuta o saptamana, asta daca am cu cine discuta...
Isus nu este dumnezeu? sfanta treime, cele trei personalitati sfinte...
nu e vorba de cum erau oamenii(tot creaturi bipede inzestrate cu ratiune erau si atunci si acum) diferenta consta in faptul ca isus a "deschis portile raiului" dandu-le dreptul la fericire vesnica celor care merita
e vorba de credinta. poti sa crezi in platon, in zana maseluta in allah in cine vrei tu, dar lasa-i in pace pe cei care cred in dumnezeu. cand vei avea niste principii bazate pe valori morale atunci vei avea dreptul sa te iei de ei, pana atunci ai aceleasi drepturi ca ale unei buruieni : sa te nasti, sa cresti si sa dispari inainte de a te inmulti...
lumea e plina si satula de genii ca tine.

| soimos explică (pentru OctoberandApril):

1) pe aia cu numele de Isus = magar nu stiu de unde vine, dar mi se pare foarte interesanta pentru ca putem inlocui substantivul magar cu cel de Isus.
2)Aia ca s-a lasat arestat, e buna pentru lobotomizati, pentru ca miliarde de oameni s-au "sacrificati"astfel.
3) Isus este Fiul lui Dumnezeu exact asa cum sunt eu fiul imparatului martienilor, adica numai in mintile bolnave.
4) Referitor la faptul ca Isus face parte din Treime, este o prostie imensa din momen ce prorocii nu au anuntat aceasta viitoare nastere a lui Dumnezeu, ci doar nasterea unui Messiah, si asta este ceva RADICAL diferit!
4) Isus nu a deschis portile Iadului pentru ca Dumnezeu Creatorul nu a creat nici Rai si nici Iad, iar povestile acestea naroade sunt inventiile Diavolului.
si a inculturii celor ca tine care nu stiu cas Dumnezeul lui Moise nu ofera niciodata nimanui Raiul si Iadul!
5) Valorile morale nu se pot naste dintr-o religie nascuta din minciuni si sarlatanie, impusa prin zeci de milioane de crime, care si astazi traieste tot din mincini si sarlatanie! asa ca mai bine du-te si ia o gura de aer proaspat ca sa iti revii la normalitate, decat sa ai impresia naroada ca tu esti moral, prin faptul ca ti-ai vandut trupull mintea si suflletul celei mai criminale institutii din istoria omenirii

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Cine i-a cerut să se răstignească?

| LiceeancaBella a răspuns (pentru soimos):

Imi spui asta pentru ca eu cred in Dumnezeu?! Patetic! Tie iti trebuie mai multa minte si credinta!

| LiceeancaBella a răspuns (pentru Woodenpints91):

Asa a fost sa fie! Totul a fost cu scopul de a ne mantui.Inainte oamenii care mureau nu se duceau nici in iad nici in rai, nu erau judecati.Acum Domnul l-a trimis pe fiul sau pe pamant in trup de om, practic era om, si a facut in asa fel ca el sa se rastigneasca pentru noi, pentru mantuirea noastra.Acum avem dreptul sa mergem la judecata si ca Domnul sa decida soarta noastra, daca in iar sau in rai.Atunci iti vei da si tu seama ca Dumnezeu chiar exista.Si o sa te caiesti ca nu ai avut incredere in El.cat erai pe pamant, dar daca tie iti place sa stai in flacarile iadului..Acum vei spune da, pentru ca nu stii ce te asteapta!

| soimos explică (pentru LiceeancaBella):

Nu!
Iti spun asta pentru ca tu nu crezi in Dumnezeu ci in Isus!
Si Isus este un om iesit din pipoasca unei femei si nu un Dumnezeu!

| LiceeancaBella a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeu este tatal lui Iisus...Este Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Sfanta treime!