| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare cartile religioase contin si cuvinte de-ale diavolului sau numai de-a lui Dumnezeu?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă nu sunt în armonie cu Biblia, da.

| Holiday a răspuns:

Limitandu-ne la povestea crestina numita Biblia, evident ca ea contine si replici (cuvinte, nah, daca vrei) ale personajului Satana, numit si Diavol de unii.

"7. Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
8. Domnul a zis Satanei: „Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău."
9. Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui şi tot ce este al lui? Ai binecuvântat lucrul mâinilor lui, şi turmele lui acoperă ţara.
11. Dar ia întinde-Ţi mâna, şi atinge-te de tot ce are, şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă."

Uite un exemplu de dialog intre cele doua personaje amintite de tine.

| mentholinks a răspuns:

Contin si de-ale diavolului. De ex cand il ispiteste pe Isus.

| Clorox a răspuns:

Oare n-ar fi mai ok sa pui si tu niste intrebari mai normale?

| Samariteanul a răspuns:

O buna parte din acele carti contin numai cuvinte ''de-ale lui Dumnezeu''(restul nu stiu, posibil si celalalt tip de cuv)

| Delusion a răspuns:

Iti spun ce conțin sigur : fanteziile •cuvintele• unor primitivi convinși că Pământul e plat și că nu există mare lucru în afară de tărâmul lor.