| soimos a întrebat:

Oare carui "dumnezeu" va rugati voi credinciosii, pentru ca numele lui Dumnezeu este Tetragramonul YHWH, pronuntat Yahwe sau Iehova, si care inseamna "Eu sunt cel ce sunt", adica Dumnezeu este "Tot Ceea Ce Exista"!
Dumnezeu este Pretutindeni. Orice manifestare fizica, este practic o manifestare a lui Dumnezeu, adica a lui "Tot Ceea Ce Exista".
Asa ca ma intreb ...cui va rugati voi in biserica?
Unui maimutoi care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa, ...de a iesit bietul om asemanator cu un Cimpan-Zeu in proportie 98%?
Pai asta este Dumnezeu? Dumnezeu este "Tot Ceea Ce Exista"

Poi voi credeti ca o maimuta primata identica cu un om, chiar daca e dotata cu puteri supranaturale, a creat Universul?
Oare cat de naiv trebuie sa fii incat sa crezi asta, si cat de orbi ca sa nu pricepeti ca Dumnezeu este in absolut "Tot Ceea Ce Exista", adica sub forma de energie care sta la baza intregii lumi materiale (vezi cum forma de energie numita atom este miezul de baza al intregii lumi materiale)

Pentru a slavi Energia numita Dumnezeu, credeti ca aveti nevoie de preoti, religie, credinta sau Biblie?

38 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Eu ma rog singurului Dumnezeu adevarat.Acel care a facut cerurile si pamantul si pe om. Avem nevoie, desigur de Cuvantul lui care ne invata cum sa traim in ascultare de Dumnezeu.

| soimos explică (pentru Raniia):

Aha ...deci si tu te vrogi lui Flying Spaghetty Monster, singurul Dumnezeu adevarat!
ba chiar atat de adevarat incat profetul acestei religii da 1 milion de $ celui care reuseste sa aduca dovezi precum ca in ceruri nu exista acest Dumnezeu adevarat!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Nu am nevoie de acei bani ai lui Iuda cel care L-a vandut pe Domnul meu Isus.Prefer sa fiu cu Domnul care este o adevarata comoara.

| soimos explică (pentru Raniia):

Poi atunci de ce nu iti iei crucea si sa te duci catre moarte, asa cum iti cere "domnul" tau adica Dracu!
"Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea, şi să Mă urmeze."
sau:
"Daca vreun om vine la mine si nu uraste pe tatal lui, pe mama lui, pe sotia lui si pe ai sai copii, si pe fratii lui, si pe surorile lui, da, si propria lui viata, nu-mi poate fi ucenic".
sau:
Si nu vreti sa veniti la Mine ca sa aveti viata!" (Ioan.5.39-40)

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Poi eu Il urmez pe Domnul Isus si ascult de voia Lui ca sa am parte de rasplatirile ceresti.

| soimos explică (pentru Raniia):

Nu exista alt Dumnezeu decat Creatorul, adica Yahwe!
La fel de bine poti sa-l urmezi pe Domnul Gigi ca tot nu are nicio valoare pe care :domn" il urmezi daca faci pipi pe Legea lui Dumnezeu numita Torah!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raniia):

Defpt cerul nu există. Cerul pe care îl vezi tu, cu stele, este restul universului. În biblie zice cumva de aşa ceva?

| Raniia a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cerul exista chiar Apostolul Pavel a fost rapit pana la al treilea cer.Si Domnul Isus cand S-a inaltat la cer a spus ca merge sa ne pregateasca loc, acolo unde mege El sa fim si noi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raniia):

Al 3-lea cer? Explică. Cât de departe e asta? Iese din galaxia noastră?

| Raniia a răspuns (pentru Woodenpints91):

E nevoie să mă laud, măcar că nu este de folos. Voi veni totuşi la vedeniile şi descoperirile Domnului.
2 Cunosc un om în Hristos, care, acum paisprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup, nu ştiu; dacă a fost fără trup, nu ştiu: Dumnezeu ştie).
Rom 16.7; 2Cor 5.17; Gal 1.22; Fapt 22.17;
3 Şi ştiu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu ştiu: Dumnezeu ştie)
4 a fost răpit în rai şi a auzit cuvinte care nu se pot spune şi pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească.
Luc 23.43;
5 Cu un astfel de om mă voi lăuda; dar, întrucât mă priveşte pe mine însumi, nu mă voi lăuda decât cu slăbiciunile mele.
2Cor 11.30;
6 Chiar dacă aş vrea să mă laud, n-aş fii nebun, căci aş spune adevărul; dar mă feresc, ca să n-aibă nimeni despre mine o părere mai înaltă decât ce vede în mine sau ce aude de la mine.
2Cor 10.8; 2Cor 11.16;
7 Şi, ca să nu mă umflu de mândrie din pricina strălucirii acestor descoperiri, mi-a fost pus un ţepuş în carne, un sol al Satanei, ca să mă pălmuiască şi să mă împiedice să mă îngâmf.
Ezec 28.24; Gal 4.13-14; Iov 2.7; Luc 13.16;
8 De trei ori am rugat pe Domnul să mi-l ia.
Deut 3.23-27; Mat 26.44;
9 Şi El mi-a zis: „Harul Meu îţi este de ajuns; căci puterea Mea în slăbiciune este făcută desăvârşită." Deci mă voi lăuda mult mai bucuros cu slăbiciunile mele, pentru ca puterea lui Hristos să rămână în mine.

| shadovv a răspuns:

Stim ca energia este de fapt o alta forma de materie datorita lui Einstein... dar stim si datorita altora de teoria corzilor, de teoria membranei si mai stim si de e8... Deci materia si energia sunt de fapt concepte foarte "aproximate" si inca pline de mister. Nu limita perfectiunea la materie si energie.

| CupY a răspuns:

Tinere mai ai de studiat. Esti pe calea buna că dorești să cauți adevărul. Însă treaba e mult mai adâncă de rațiunea umană. Acum citesc viața lui Iisus și vreau să zic că este modelul suprem care ne-a demonstrat că se poate trăi fără păcat. Gândește-te că ai de descoperit legile spirituale, ceea ce se cheama păcat și care te depărtează de Dumnezeu. Date spre eliberarea noastră.

Mult succes!
si bravo că ești un căutător.

| soimos explică (pentru CupY):

Poi daca studiezi viata lui Isus, cum de nu iti pica fisa ca tu nu urmezi credinta lui Isus si nici Legile pe care Isus a venit sa le implineasca, ci urmezi minciunile lucigasului de nazariteni Pavel, cel care il batjocoreste pe Isus?
Esti inca piticutz, tataie!
Mai pune si tu mana pe cartea de istorie si mai citeste niste studii comparate despre crestinism, si abia dupa aia cand te-ai prins de fenta, sa ma faci "tanar" pentru ca de fapt necopt si nestiutor esti tu cel credinciosul care nu STII nimic ci doar crezi totul a proasta

| Jozefina a răspuns:

Pot sa zic ca ai nevoie sa merg i la biserica sa te mai marturisesti sa ceri sfaturile unui parinte...Cum poti intreba cui ne rugam.sigur ca la Dumnezeu, el e unukul si atit, alti Dumnezei pentru mine de ex nu-i.bafta!

| darrio2007 a răspuns:

De unde scoti ineptiile astea? Din burta ta? De ce credinta apartii?

| soimos explică (pentru darrio2007):

Uite de aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh

Impartasesc credinta ca adevarul stiintific va invinge minciuna religioasa!

| darrio2007 a răspuns (pentru soimos):

Asta inseamna ca esti ateu.Este alegerea ta. Apropo, Yehova este al Martorilor lui Yehova. Daca ai auzit de aceasta credinta.

| soimos explică (pentru darrio2007):

Esti mai incult decat pisica mea!
Iehova este Dumnezeul Vechiului Testament, adica ala numit si Creatorul!
Faptul ca si martorii il au ca mantuitor pe Iehova si nu pe Isus, este o dovada ca ei au inteles mai bine Biblia decat voi!

| darrio2007 a răspuns (pentru soimos):

Vad ca la toate raspunsurile primite de la mine sau de la alti useri esti revoltat.Din ce religie sau rasa provii?

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca te depaseste aceasta problema.Este pentru oameni mari.

| soimos explică (pentru darrio2007):

Ai dreptate. "crezi", adica nu STII!

| axeldavid a răspuns:

Ma-m saturat de voi toti cu credintele voastre.Fiecare este liber sa creada ce vrea.De exemplu daca un om crede in **** n-are decat sa se roage la el pana ii sar ochi din cap asta vrea el sa creada.Ce treaba aveti voi cu credinta lui daca el nu are nici o treaba cu a voastra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios? te consideri asemanator cu un cimpanzeu? daca da imi pare rau prietene de tine dar eu nu consider asemanator unui cimpanzeu!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Nu conteaza cum ma consider eu, pentru ca la acest capitol lucrurile au fost transate definitiv de Stiinta numita Genetica, adica altceva mult mai serios si clar dovedit decat credinta a proasta din mintea ta de incult care sta intors cu fundu catre stiinta si cu fata catre prostie sub forma unei credinte bazata pe Irationalitate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Pretene.vezi ca nu te-am jignit.suntem preteni da e o limita.ai priceput? si nu ma intelege gresit nu e o razbunare sau stiu eu dar trebuie sa fii prost sa te bazezi pe stiinta!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Mai prosti sunt cei care se bazeaza pe credinta a proasta, adica cea bazata pe irationalitate.
Stiinta, spre deosebire de religie, nu are nimic comun cu prostia, pentru ca stiinta apartine oamenilor inteligenti si cu multa invatatura, iar credinta este buna pentru toate babele proaste si analfabete, pentru ca iti ofera raspunsuri la toate fara sa ai nevoie de nici un efort intelectual!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

laughing))...atunci sa-mi raspunda stiinta la aceasta intrebare:Cum ai aparut tu?

| CupY a răspuns (pentru soimos):

Sunt o sumedenie de lucruri care nu pot fi înțelese științific. Precum originea noastră, sau vindecări spontane. Știința ta dovedește cum merg lucrurile în realitate însă nu i-a în calcul conștiința întrebarea "când" se întâmplă lucrurile (ex.: cand se desface adn-ul).

Einstein spunea : Stiinta fara religie este imperfecta religia fara stiinta este oarba.

Poate eu sunt prost însă dacă și Einstein e la fel... trage tu concluziile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti complet paranoic! Cand scrii ceva scrii numai prostii; daca l-ai vedea pe Creator te-ar trece groaza!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca dumnezeu trebuia să-ţi inspire iubire, nu groază.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dumnezeu este drept, sfant, este dragoste, dar este si un foc mistuitor!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Si atunci cum iti permiti sa iti bati joc de El punandu-i in carca un Fiu si mai ales cum iti permiti sa faci pipi pe Legile Sale ...alea din Torah?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazici singur şi te încurci în argumente. Nu e bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Eu nu am treaba cu Torah ci numai cu Sfanta Scriptura!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de Torah ci de Legile lui Dumnezeu care intamplator se gasesc in Torah, pentru ca acele Legi pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise au o alta valoare decat duma proasta a unor labari precum Ioan, Luca Marcu, Parpanghel sau Purandel!
Sau tu nu ai atata minte incat sa pui PRIORITATI intre ce zice Dumnezeu si duma proasta a unor labagii care se masturbau pe Legea lui Dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Omule tu ai minte in cap? sau esti lipsit de orice facultate mintala?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii ca tine duc lipsa ratiune! Gandeste altul in locul tau cumva?