| Maomau a întrebat:

Oare cat de sinceri ati fi cu marturisitul pacatelor voastre la spovada, daca ati stii ca tot ce voi marturisti poii, ajunge direct in dosarul vostru de la SRI, dosar care impreuna cu pacatele marturisite va va urmari toata viata?
Oare nu credeti ca mai bine va puteti impartasii direct lui Dumnezeu confesandu-va unui copac din padure?

27 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Ne putem marturisi direct lui Dumnezeu nu este nevoie sa ma inchin unui copasc.Doar nu sunt nebuna!

| Filip23 a răspuns:

Te doare curu de treburile mele?

| cuvant a răspuns:

Asa imi place cum sarcasmul iese la iveala happy.
Eu nu-mi marturisesc pacatelor decat acolo unde trebuie si nu face parte nici din SRI si nici din dosarele securitatii... iar tot ce am facut ma urmareste toata viata ca nu am cum sa ascund

| georgiana1316 a răspuns:

Nu este adevarat, aceste lucruri le spunem doar preotului.

| Maomau explică (pentru georgiana1316):

Poi eu nici nu am contesta asta!
Problema este ca preotul este platit de stat sa va toarne la SRI cu tot cu spovada voastra!

| milan9 a răspuns (pentru georgiana1316):

Foarte bine ai spus,

Doar preoţii au fost cei care au primit de la Dumnezeu puterea de a ierta păcatele. Acesta este unul din rolurile pe care le au de împlinit ei.

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA, Mântuitorul Hristos le-a încredinţat această misiune:
Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

- Hristos leagă Biserica de transmiterea harului preoţiei şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi).

| Maomau explică (pentru milan9):

Ha hahaha! Ceeeee?
Ce legatura au preotii cu Dumnezeu cand se stie ca insusi Isus ii spurca pe unde ii apuca acuzandu-i ca lucreaza pentru Mamona? (Vezi Matei 6:24)
Unde mai punem faptul ca tot Isus ne invata in Ioan 5 20 sa nu ne luam dupa "invataturile" preotilor ca nu ne duc catre mantuire.
Cat despre versetele tale Milane, din Ioan, ce valoare au ele din moment ce se stie ca Ioan era un cioflingar si nu un Dumnezeu? Ba chiar un cioflingar care lucra cu puterile demonilor asa cum recunoaste Luca in cap. 9:1?

| milan9 a răspuns (pentru Maomau):

Nici acum n-ai nimerit-o! A câta oară este?

În Noul Testament, Hristos vorbeşte foarte clar şi confirmă o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi):

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). - I Timotei 4, 14:,, Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor."
2). -Iacov 5, 14 :,, Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
3). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
4). -Tit l, 5:"Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
7). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
8). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor, despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul este episcop, are în rândul clerului distincţia harică de episcop, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare):
- 1). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
2). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)."

| AvalohAlyn a răspuns:

Vad ca exista si atei conspirationistilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In comunism asa era.si nici in padure nu puteai sa te marturisesti ca secu aveau copacii lor si acolo. daca trageai un part in padure, pana ieseai din padure se auzea ca ai facut pe tine.

| Maomau explică (pentru anonim_4396):

Asta nu e nicio problema, problema cea mare este ca si atunci in comunism ca si acum in capitalismul salbatic, preotii sint tot turnatori securisti, si ca religia si biserica au ramas in continuare lucrari ale satanei, pentru Indoctrinarea, manipulare, jaful si spionarea maselor!

| Maomau explică:

Sa stii ca din pacate nu ai dreptate!
Nu am fost comunist, si uite ca acum am ajuns sa-mi para rau!
Si asta din cauza ca am ajuns la concluzia ca capitalismul este mult mai rau!

| Pufuletica98 a răspuns:

Nu mai critica religia altora daca nu vrei sa fii criticat si tu.Nu iti place religia crestina.Bine domne, vorbeste despre a ta sau pune o intrebare ca sa nu supere pe nimeni pentru ca nu este froarte dragut cea ce faci.Iti doresc o zi buna!

| savvy12 a răspuns:

In Biblie scrie: marturisitiva pacatele uni altora, si rugativa ca sa fiti vindecati, un copac nu se roaga pentru mine, si nu trebuie neaparat la preot, cum am scris la inceput...

| Maomau explică (pentru savvy12):

Da dar Biblia este o carte pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu ne indemna sa o citim sau sa o urmam!
In plus de asta daca vrei sa fi vindecat te duci la medic sau te internezi la un spital, si nu te duci la un sarlatan de preot.
Sau in satul tau oamenii bolnavi se interneaza la biserica si in loc de salvare vine dricul bisericii sa-i salveze?

| savvy12 a răspuns (pentru Maomau):

Cand am zis ''vindecare'', se refera la pacate, ce sa fac, sa ma exorcizeze doctorul?

| Maomau explică (pentru savvy12):

Nu exista pacate ci doar greseli, si ca sa-ti corectezi greselile nu ai nevoie de popa, ci de un pic de minte, pentru ca se spune ca nu este prost mai mare decat acela care nu invata din greselile lui!
In plus de asta nu este bine sa te exorcizeze niciun preot pentru ca insusi Isus in cap. Matei 12:42 recunoaste ca daca scoti un diavol din om alti 7 vin sa-i ocupe locul! Si asta o zice Isus in Biblie si nu eu!
In plus de asta tot Isus inPredica de pe Munte, adica in Matei 6: 5 va cere sa nu va duceti la biserica ci sa va rugati acasa!
Asa ca voi pe cine-l ascultati? Pe Isus, sau pe preotul pehlivan si cu burta mare?
Poi daca il ascultati pe Isus, atunci stati acasa!

| savvy12 a răspuns (pentru Maomau):

Da eu nu-s cu preotilaughing si cu astea, eu cred doar in Dumnezeu si Isus si atat, nu ma duc la preoti, nu sunt cu apa sfinita nu sunt cu astea, nu-mi pasa ce zice preotul, eu doar cred si atat...

| Maomau explică (pentru savvy12):

Daca e asa atunci e bine!
Important este sa retii ca Isus va cere sa nu mergeti la biserica, si sa mai retineti ca nu e bine sa va spovediti pacatele pentru ca ele ajung acolo unde nu e bine pentru voi!

| savvy12 a răspuns (pentru Maomau):

M-am dus odata la biserica Ordoxa sa vad cum ii, si incepea ala sa cante, nu intelegeama ce canta, da nu o facea frumos, apoi incepea sa zica numele aleia care or dat bani pentru biserica(La -trebuie la Dumnezeu bani tai?), dadea cu un praf pe acolo, ma punea sa pup ceva icoane care erau invelite intr-o sticla, si se vedeau urme de buze de la inca 100 de oameni care or pupat(ti se pare igienic?), nu te poti ruga, ca nu pot de aia, numa aud cate unu gen(AAAAA!), fiecare se roaga in felu lui mno, dar cand esti in colectiv trebuie sa te gandesti si la altu... asa ca nu ma complic, eu nu cred ca Popa poate sa sfinteasca apa, poate ma insel poate nu, eu nu-l primesc in casa ca ma sperie...

| Maomau explică (pentru savvy12):

Ai dreptate!
Vas ca pentru o fata de varsta ta esti foarte isteata si ai vazut tot ce trebuia sa vezi!

| milan9 a răspuns (pentru Maomau):

Hristos nu a spus niciodată ca Maomau să nu meargă la Biserică, ci dimpotrivă chiar, i-a CERUT să meargă:
,, Să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

sau:,, Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt, şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- Efeseni 5, 25-27

El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

El a întemeiat Biserica, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii!

| Maomau explică (pentru milan9):

Daasa este, doar ca eu am vorbit de rabinul Isus din Nazareth, si tu vorbesti de acel Christos care se lauda ca este Lucifer si Stapanul Cheilor Iadului, si pe care chiar tatal lui il numeste Diavol, si vorbesti despre o biserica ale carei elite se inchina aceluiasi Christos pe care-l denumesc pina si azi Lucifer!
Evident ca si tu ai dreptate, doar ca amandoi vorbeam de 2 personaje total diferite!

| milan9 a răspuns (pentru Maomau):

Faci confuzie, Lucifer a fost altcineva, dar acela s-a "transformat" prin căderea din cer, în... satana! Nimeni nu mai poartă acest nume!

Metafora "Lucifer" făcea trimitere la lumină, la un "înger de lumină". Un înger de lumină a fost diavolul înainte de a cădea din cer (înaintea creării oamenilor). Dar după cădere, el nu a mai ramas acelaşi. Nu a mai avut nici o legătură şi nu s-a mai făcut pentru el nici o trimitere la "luceafăr"- ca înger bun. Este evident de ce!

Nimeni nu poate face confuzie (cine are MĂCAR proverbiala minte a cocoşului) între Fiul lui Dumnezeu şi îngerii răului. Chiar cu spiritul tău duplicitar, „potrivnic"(apropo, ştii ce sinonim mai e folosit pentru potrivnic?), ce ţi se pare suspect în Apocalipsă 22, 16:

„Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa."

| Maomau explică (pentru milan9):

Esti inca micut!
Trebuie sa mai cresti, poate atunci ai sa aflii ca si la Vatican cat si iezuitii dar si masonii se inchina lui Christos folosind numele de Lucifer.
Si pentru ca tot vorbesti despre "caderi din cer" si tot suntem aproape de craciun, si tot vin cei trei magi de la rasarit, vezi in Luca 9.18 la ce au venit?
Bu cumva Luca l-a vazut pe Satana cazand din cer...adica exact ce ai amintit si tu?

| milan9 a răspuns (pentru Maomau):

Referitor la numele de "lucifer"-"luceafăr" încerc să-ţi mai explic o dată, deşi, probabil că nici acum n-ai să citeşti:

Metafora "Lucifer" făcea trimitere la lumină, la un "înger de lumină". Un înger de lumină a fost diavolul înainte de a cădea din cer (înaintea creării oamenilor). Dar după cădere, el nu a mai ramas acelaşi. Nu a mai avut nici o legătură şi nu s-a mai făcut pentru el nici o trimitere la "luceafăr"- ca înger bun. Este evident de ce!

| Maomau explică (pentru milan9):

NU are rost sa imi explici ceea ce stiu si eu!
2 Nu pe mine trebuie sa ma acuzi pentru ca in religia voastra. cel care aduce lumina oamenilor e Dracu, si asta este de la inceputuri adica din 1Timotei 6:20 si pina in relitate adica de pe vremurile in care crestinii distrugeau btot ceea ce putea duce la iluminarea oamenilor, de ex Matematica ucigand-o pe Hypatia sau arzandu'l pe rug pe Giordano Bruno!
Vezi acum din ce cauza zic si eu ca si Gandhi ca crestinismul este religia Diavolului si ca Dumnezeu nu are un singur fiu, ci 7 miliarde!