| AvalohAlyn a întrebat:

Oare ce e dupa moarte? Care o fi adevarul adevarat?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia spune ca NU este NIMIC pana la reanviere. Chiar nu ai inteles inca ca dupa moarte urmeaza VIERMI si apoi Judecata Finala cu aplicarera pedeposei Finala sau in varianta cealalta reanvierea si Viata Vesnica. Daca mai continui cu intrebarea asta sigur "apuci" prima varianta.

| AvalohAlyn explică (pentru danut):

Si cu raiul sau iadul de care zice Biserica Ortodoxa si Catolica ce faci?

| danut a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu sunt crezuri crestine, dreptul fiecaruia sa creada ce vrea dar o vorba romaneasca spune: "fiecare pasare pe "limba" ei piere" Ce spun respectivi nu sunt credinte Biblice.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După ce murim, tragem un pui de somn pana la revenirea Domnului Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trupul se întoarce din nou în ţărână, iar spiritul (duhul) se reîntoarce la Dumnezeu, care l-a dat. Spiritul oricărei persoane care moare–indiferent dacă este neprihănit sau nelegiuit–se reîntoarce la Dumnezeu în momentul morţii.

Nu este nimic misterios cu privire la spiritul (duhul) care se întoarce la Dumnezeu, la moarte. Acesta este suflarea de viaţă.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Si raiul si iadul?
Iisus:''Astazi vei fi cu mine in Rai''

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Isus ii raspunde tâlharului de pe cruce in felul următor: Azi îți zic, vei fi cu mine in rai.Adică astăzi eu îți zic,vei fi cu mine in rai. Dar raiul despre care vorbește Isus este Împărăția lui Dumnezeu,unde vor ajunge cei mântuiți. Dar ca sa înțelegeți mai bine,ceea ce spune Biblia cu privire la înviere,trebuie sa știți ca in momentul când omul moare,suflarea de viață se întoarce la Dumnezeu, trupul omului se descompune in pământ, mortul nu mai știe nimic, iar la înviere când suflarea de viață se întoarce din nou in trup, cel înviat i se pare ca a trecut doar o clipa si nu mii sau sute de ani cați au trecut in realitate.

| danut a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Domnul Isus cand s-a rfeferit la Rai s-a referit la Noul Ierusalim aflat in CER, DAR nu avea timp sa-i explice omului aflat in pragul mortii. Si inca ceva, versiunea originala a textului NU are semne de punctuatie si nici prepozitia CE care a fost adaugata cu mult mai tarziu textului original.

| Helper07 a răspuns:

Crezi ca Dumnezeu are dreptate? Atunci citeste Scriptura, ea este Cuvantul lui Dumnezeu. Nu te mai amagi cu ce spun oamenii caci ei gresesc, crezi oare ca si Dumnezeu greseste?