| Jameson a întrebat:

Oare ce greseala nu are iertare sau nu ati ierta niciodata?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Hula impotriva Duhului Sfant nu se va ierta nici acum, nici in veacul viitor.Stim ca trupul nostru este templul Duhului Sfant, voi lua eu templul lui Dumnezeu si voi face din el madulare ale unei curve? Deci se poate intelege ca si adulterul intra in hula impotriva Duhului Sfant.

| Urzi23 a răspuns:

Marcu 3:20-30
„Toate păcatele şi toate hulele pe care le vor rosti fiii oamenilor li se vor ierta; dar oricine va huli împotriva Duhului Sfânt, nu va căpăta niciodată iertare, ci este vinovat de un păcat veşnic."

| Woodenpints91 a răspuns:

Prostia,şi penibilismul.

| sandra2012 a răspuns:

De iertat cred ca as putea ierta, daca persoana care a gresit intr-adevar e sincera si ii pare rau. Dar depinde de gravitatea greselii: oert, dar nu vreau sa mai am de-a face cu persoana respectivva.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Prostia absolută şi ipocrizia.

| mgtow a răspuns:

Infidelitatea si minciuna.

| Shaoran a răspuns:

Orice greseala, trebuie sa o iert, ca sa pot spune "Si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri"

| CupY a răspuns:

Nu există greșeală fără iertare.
Eu spun că iertare este eliberare.

Să privim dintr-o perspectivă creștină, în rugăciunea 'Tatăl Nostru": "...și ne iartă nouă greșalele noastre precum și noi iertăm greșiților noștri...".
Crezi că meriți să fii iertat? atunci iartă.

| morningstar a răspuns (pentru CupY):

E usor sa spui. Desi sunt de-acord cu ceea ce spui, sa ierti dureaza, implica vointa si uneori cu toate acestea, nu reusesti sa ierti. Chiar daca suntem constienti ca iertand, vom fi si noi iertati. sad

| CupY a răspuns (pentru morningstar):

Te înțeleg, aproape fiecare a trecut prin astfel de momente.
Aici vine partea când trebuie să cerem putere de la Tatăl sau Mântuitorul nostru. Cu rugăciune, credință, răbdare, dragoste vei trece cu siguranță!

Gândește-te că voluntar oferi meciul adversarului întunecat.

Fii binecuvântată.
Te pot invita pentru cultivarea iubirii pe blogul meu Fă-ți timp să iubești ( http://forum4you.ro )

| whitehair a răspuns:

Hula impotriva Duhului Sfant.

| Rockart a răspuns:

Ipocrizia.

| MishuD a răspuns:

Tradarea, e singura greseala ce nu trebuie iertata.

| enigmatica a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza in mod deosebit atitudinea celorlalti. Daca cineva se comporta urat cu mine, nu prea iert. Dar daca persoana respectiva incepe sa se poarte frumos cu mine, nu numai ca il iert dar il si ajut la necaz. Si inca un lucru, daca cineva imi spune adevarul mai tarziu, decat niciodata, atunci il iert cu siguranta.

| Yo2037 a răspuns:

Nici o greseala nu ramane neiertata... daca te caiesti si faci o spovada buna, dumnezeu ti-o iarta, insa trebuie si sa iti propui sa nu mai faci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca orice se poarte ierta, ce nu as ierta e daca cineva miar ucide pe cei care i iubesc, daca fata iubita siar bate joc de iubirea mea am suferit o data, a doua oara nas mai putea ierta nu cred

| eek a răspuns:

Prostia si nesimtirea

| bugara a răspuns:

Odata ce nu ierti o persoana ajungi sa o omori!
Uneori poti sa ierti fara sa-ti dai seama!
Faptul ca incerci sa uiti inseamna ca vrei sa ierti!

| Helsing a răspuns:

Nu există greșeală fără iertare.
Insa vad ca e postat in categoria religie
Din cate stiu e hula in potriva duhului sfant nu se iarta
Dar noi oamenii sau cel putin eu personal nu pot ierta tradarea, asa cum zicea si MishuD

| bravechicken a răspuns:

Daca m-ar viola vreun baiat nu cred ca as putea sa-l iert asa usor