| RAY a întrebat:

Oare ce lar putea determina pe un crestin sa devina ateu sau pe un ateu sa devina crestin?

22 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Experienta, varsta si viata. Nu stiu ce ii determina pe pustani sa devina atei, chiar m-am intrebat destul de des! Dincolo de citirea Bibliei, ar mai trebui ceva...
Insa inteleg un om matur. E dreptul lui de a nu crede, trecand prin fel de fel de experiente in viata. Si nu ma refer aici ca uite, s-a rugat, Dumnezeu nu i-a ascultat ruga si hop, e ateu!
E altceva, poate nici nu pot exprima in cuvinte.
Exista probabilitatea, fie ea si de 0, 1 % ca ceva, candva...sa ma determine sa cred din nou! Dar trebuie sa fie un CEEEVAAAA....pfoai, ceva mare. Nu stiu, sa-l vadhee hee

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Sunt de acord cu tine,sunt multi copii chiar si pe TPU care sunt teii din pura rebeluine de a fi diferiti fata de alti,a fi ateu inseamna sa simnti asta,de aia sunt sigur ca multi asa zis atei sunt de fapt persoane care nu stiu ce vor sau vor sa fie diferiti, imi amintesc ca ma certam cu unu pe facebook i explicam ca ateismul nu-i cult, ala cum era asa zis ateu ma banat, paginile astea asa zis ateiste de fapt sunt antiteiste, pe mine mereu m-a interesat inceputul nu cred ca din nimic o aparut un zeu care a creat ceva, sunt si foarte sceptic

| Nucreeed a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

"Nu stiu ce ii determina pe pustani sa devina atei, chiar m-am intrebat destul de des!"

La cat de usor este acum sa te informezi...de ce te mai mira?straight face
Daca esti putin open-minded si nu esti controlat de parinti...si de la 12-13 ani poti sa devi ateu...
Vorbesti ca profesoara mea de religie dintr'a 12-a...

| RAY explică (pentru Nucreeed):

Te reagesti si tu in categoria aia?

| Nucreeed a răspuns (pentru RAY):

Nu.:\Sunt de 4-5 ani ateu(am 19 ani acum). Prin exprimarea voastra(@mihaela33):"Insa inteleg un om matur. E dreptul lui de a nu crede, trecand prin fel de fel de experiente in viata."
rezulta ca cei tineri nu au DREPTUL sa fie atei...straight face
Adica trebuie sa traiesti o viata pentru a'ti da seama ca asa o zeitate ca dumnezeu nu are cum sa existe?
Avem surse de informare cum nu aveau cei din generatiile trecute...si totusi va mirati cand vedeti atei tineri.Recunosc ca mai sunt si "poseri" care vor sa para diferiti asa ca se dau atei chiar daca nu sunt...dar pentru 2-3 ..de ce generalizati?

| RAY explică (pentru Nucreeed):

Ne nastem ateii,parinti ne indoctrineaza religios,apoi trecem la pubertate unde apare acea rebeliune dorinta de fi diferit fata de alti,uni nu toti,uni se dau ateii ca sa fie mai diferiti,ca sa jigneasca alte persoane de alte religii,sunt uni care cauta cearta mereu iar ca ateu pot avea cu cine sa se certe,la fel si paginile astea atee sunt persoane care jignesc rau de tot,posteaza imagini vulgare,eu cred ca a deveni ateu e un drum spre cunoastere, stiinta, istoia religiilor, mintea deschisa spre cunoastere, a fi sceptic etc
experiente de viata de aia nu prea cred ca un copil chiar e ateu

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu am vrut sa sune chiar atat de... urat! Nu.
Daca un om matur, hai sa punem limite de varsta..sa zicem trecut de 19 ani, varsta ta ( desi multi nu sunt inca maturi la varsta aia) imi spune ca e ateu, ok...nu ma mira, nu intreb nimic. Si stii de ce? Pentru ca are drept de vot!
Dar daca un copil de 13 ani vine si imi spune ca e ateu, eu involuntar intreb: de ce?
Intr-adevar exista surse de informare acum, surse pe care eu inainte nu le aveam, insa...sunt copii care nu au pus in viata lor mana pe o carte, dar se bat cu pumnul in piept ca au citit Biblia. Unii au citit-o, ok..la 13 ani! Dar apoi se bat cu pumnul in piept ca au si inteles-o...si d-aia sunt atei! Permite-mi sa am dubii si permite-mi sa iau in seama doar pe cel care are drept de vot si curajul de a declara ca e ateu la urmatorul recensamant! happy
Nu este o generalizare, in orice regula exista si exceptii! Sunt convinsa de asta!

PS. Mi-ar fi placut sa fiu profa de religie, mai ales la clasa a 12-a, atei scoteam din totihee hee

| Atrix a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Si eu era sa cad de la credinta din cauza unor chestii tot asa greu de explicat(nu doar pentru ca nu mi s-a indeplinit o dorinta din rugaciune) si cum am tot vazut pe net multi ateti care isi sustin parerea incepeam sa ma las de credinta, dar atunci m-am rugat odata cu putere la Dumnezeu si nu i-am zis ceva de genul"Daca existi da-mi un semn", m-am rugat la el sa ma ajute sa trec peste ispite si ca nu cad din credinta si m-am rugat mult si puternic si i-am multumit pentru toate lucrurlie frumoase din viata mea si atunci am avut din nou un sentiment de liniste si pace(pe care nu il mai avusem de mult) si de atunci nu am mai avut dubii.Asa ca imi continui viata, trec peste obstacole, dar nu singur ci cu ajutorul Tatalui meu(Dumnezeu).
Tu vrei ceva MARE ca sa crezi din nou in Dumnezeu.Hai sa o luam din punct de vedere stintific:Cum a fost creat totul? S-a ciocnit materia si anti materia, bun, dar cine a creat materia si antimateria? Sunt foarte multe lucruri pentru care sa crezi in Dumnezeu iar unul dintre ele este faptul ca existi, ca ai primit darul vietii si ca fara credinta ti-l vei putea pierde, adica ma refer la viata vesnica.Numai bine happy

| OOOLEOOO a răspuns:

Experientele de viata.
Atentia si recompensele primite la comportamentele acestuia.
Convingerile interioare precum increderea in sine.

| robby212 a răspuns:

Pe mine unul, cat ar incerca ateii, nu m-ar deslipi de credinta mea.Se poate ca un crestin sa devina ateu, prin mai multe cai.Dar invers e foarte greu, fiindca voi nu credeti nimic. Oricate dovezi as aduce, tot bagati povesti de adormit copii, sau schimbati subiectul.

| M25M a răspuns (pentru robby212):

laughing) Esti amuzant...

| RAY explică (pentru robby212):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea? tu vezi ce au raspuns alti

| Exilee a răspuns:

Pe mine NU M-AR DETERMINA NIMIC sa devin ateu sau agnostic de ce? Scopul meu este simplu: sa ridic standardele stiintei cu ajutorul Creatorului, sa dobandesc cat mai multe cunostinte pe tot parcursul vietii. Dumnezeu este Cel care detine toate Tainele Stiintei.

Stiinta, arta si religie. Acestea sunt cele 3 pentru care merita sa-ti dezvolti ratiunea pe tot parcursul vietii. Si BASTA!

| RAY explică (pentru Exilee):

A fi agnostic nu inseamna sa nu crezi in dumnezeu, de fapt a fi agnostic nu are nimic de a face cu credinta, e pur si simplu afirmatia ca nu poti dovedi ca exista dumnezeii cea ce in prezent trebuie sa recunosti ca nu puteti, deci esti agnostic teist, alti sunt agnostici ateii

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

NU-mi trebuie nicio dovada pentru ca sa cred in El din moment ce ma ''intalnesc'' cu Dansul prin rugaciuni.

| RAY explică (pentru Exilee):

Eu nu ma refer ca tie, asa daca te intreaba cineva daca poti

| Liviu a răspuns (pentru Exilee):

Vezi sa nu fie schizofrenie prietene, asa se numeste boala cand vezi 'oameni imaginari' sau ti se raspunde la 'intrebari' happy si nu fac caterinca, am intalnit o singura persoana de genul asta... (Dar nici nu prea am cautat )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe crestin putina gandire, pe ateu ar fi ceva mult mai greu poate imposibil.

| kira30 a răspuns:

Parerea mea este ca un crestin ar deveni ateu din 2 motive:
1.Deznadajduinta in Dumnezeu pentru ca nu l-a ajutat dupa rugaciune sau ca ia permis sa sufere (si nu stie de ce).
2.Pe cai intelectuale (daca e destul de ignorant)
Apropo, preotii/pastorii nu sunt decat umilii slujitori ai lui Dumnezeu. Daca vezi un preot/pastor ca violeaza, fura sau ucide sa nu incepeti sa generalizati.
Daca un barbat este gasit beat mort intr-un sant nu inseamna ca toti barbatii sunt asa.
Si mereu exista contrastul asta ca preotii sunt cei mai pacatosi, dar in fiecare zi auzi de furturi, crime si violuri si le uitati a doua zi.De ce?
Credibilitatea bisericii a scazut foarte mult.De ce? Pentru ca niste fraieri care se cred mari teologi, dar cu ochii numai dupa bani ajunge preot prea usor.In orice institutie se pot infiltra paraziti.Aceia care fac bile negre bisericii NU sunt crestini adevarati.

| M25M a răspuns (pentru kira30):

.Pe cai intelectuale (daca e destul de ignorant)----Ati folosi intelectul, inseamna ca esti ignorant?!?

| Alcaelo a răspuns:

La prima parte pot sa iti raspund.
Eu mi-am pierdut "credinta" pur si simplu.Atata timp cat imi spun rugaciunea si ma rog la Dumnezeu nu trebuie sa apartin unei religii.
Ce...D-zeul crestinilor e diferit de cel al baptistilor, adventistilor?
E unul si acelasi doar ca difera religiile.

| RAY explică (pentru Alcaelo):

De acord cu tine, total de acord, nici eu nu inteleg de ce un popa sau un pastor lar reprezenta pe dumnezeu, mai ales aia cu mercedes si vila materialisti sunt uni, obsedati dupa banii si avere ce credinta au ei