| RAY a întrebat:

Oare ce viata ai avea daca ai urma pildele lui isus?

Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
40. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
43. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
Nu vă adunaţi comori pe pământ, unde molia şi rugina le strică şi unde furii le sapă şi le fură.
20. Ci adunaţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă şi nu le fură.
De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele?
27. Şi cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este şi mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca
Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
"Si, iata, venind un tanar la El, I-a zis: Bunule invatator, ce bine sa fac, ca sa am viata vesnica? Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei sa intri in viata, pazeste poruncile.

El i-a zis: Care? Iar Isus a zis: Sa nu ucizi, sa nu savarsesti adulter, sa nu furi, sa nu marturisesti stramb; cinsteste pe tatal tau si pe mama ta si sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.

ar Iisus a zis ucenicilor Sai: Adevarat zic voua ca un bogat cu greu va intra in Imparatia cerurilor. Si iarasi zic voua ca mai lesne este sa treaca camila prin urechile acului, decat sa intre un bogat in Imparatia lui Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray, care e ala care le-a urmat cu adevarat? Ce naiba, nimeni nu le va urma pe toate, doar va incerca, si vazand cat este de greu, sa va da batut.

8 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Da-i o palma la episcop sa vezi ce-ti zice.

| Thunderstruck a răspuns:

Deci cand vad lumea ca arunca cu pariul lui Pascal, in afara ca imi fac direct o impresie proasta, nu isi dau seama ca e gresit. Daca crezi si respecti invataturile astea ai de pierdut o gramada de lucruri...Probabil ai duce o viata saraca, urata, cand vine unu iti da o palma din senin si intorci si celalalt obraz...Pe cand te poti duce la politie, sau mai bine sa-i dai si tu vreo 2.

| ania a răspuns:

Cea mai bună viață, viața pentru care am fost creată.

| ania a răspuns:

Îmi pare bine că ești interesat de învățăturile lui Iisus.

| introduaicinumele a răspuns:

Iti spun un lucru, fiecare om e cu mentalitatea lui, fiecare om care crede intr-o anumita religie are un mod de a gandi.

Si in plus daca esti prea bun, esti luat drept fraier, iar unii chiar nu vor aprecia faptul ca vrei sa faci bine, ba chiar din contra, vor profita.
Totusi, cel mai important lucru in viata este sa te bucuri de ea, s-o traiesti, deci, trebuie sa faci ce vrei, mai bine zis, sa faci ce te va face fericit happy

| Narfundo a răspuns:

Nu stiu amice dar ce am citit mai sus este cu adevarat frumos.Nu am cuvinte.Aceste invataturi sunt adevarate si cine este in stare sa le urmeze cu adevarat, are o inima buna si calda.PA

| Maomau a răspuns:

Din versetul tau vad ca iIsus spune sa nu i te impotrivesti celui rau ...adica sa nu te impotrivesti lui Satana!
Nu vi se pare ca aici miroase a ceva neinregula?
Cum sa nu te impotrivesti Satanei?
Adica Isus ne cere sa facem ce zice Dracu!
Vi se pare asta in regula?