| Inferno a întrebat:

Oare cea ce se petrece la categoria Religie nu este decat o maladie psihologica? Mai multi indivizi fac afirmatii identice,iar cand cineva interactioneaza cu respectivii va face o afirmatie similara. Apoi cineva va citi afirmatia acestuia,si va face si el una similara. Si tot asa,toti fac afirmatii simlare si au impresia ca partenerul e ferm convins de valabilitatea ei, dar in realitate este posibil ca ambii sa fie derutati?

37 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Ce intelegi prin "maladie psihologica"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, mai pe romaneste, maladie=boala, iar de astfel de boli se ocupa psihiatria.Psihihologia nu trateaza boli, ea nefiind o ramura a medicinii.
Dar sa trecem peste asta. Spui tu:" Mai multi indivizi fac afirmatii identice, iar cand cineva interactioneaza cu respectivii va face o afirmatie similara".Da ce sunt obligati sa faca o afirmatie similara? Poate vor sa faca una opusa! Si uite asa afirmi tu (dupa care logica), ca toti se inghesuie sa faca afirmatii similare, dar pana la urma numai doi (ambii)este posibil sa fie derutati.Care sunt cei doi? Primul si ultimul, primul si al treilea,?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Esti in confuzie. Nu mi-ai raspuns.

| Inferno explică (pentru martzian):

Uf,ma refer la propagarea in masa a unor idei. Un grup face o afirmatie, iar altii fac afirmatii similare, cu toate ca poate au pareri diferite, marind grupul.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Asa e, uf... laughing

| Zenit313 a răspuns:

La capitolul religie, toti fac afirmatii similare, pana cand vine cineva si le explica ca Mos Craciun nu existahappy
Apoi, apar tabere pro si contra.

1. Sunt oameni care le este frica sa fie diferiti.
2. Sunt oameni care nu prea dau importanta acestui lucru si gandesc liber.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Am inteles, just teasing. Doar ca aici nu esti sub presiune sociala directa. Mediul online iti da posibilitatea si la a doua si la a treia privire. In plus vei vedea ca sunt intrebari in care in fiecare tabara exista divergente, nu avem unanimitatea deplina.

| martzian a răspuns:

Totusi, ca sa nu fim nedrepti in modul nostru de abordare in ceea ce te priveste, ne spui cate ceva despre tine? Varsta, educatie, profesie, etc...

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Am inteles ca termenul de maladie psihologica este sinonim cu cel de maladie sociala, termenul il cunosc chiar de la un psiholog ce incerca sa explice propagarea in lant a unor pareri.
Dar mi-am dat seama ca orice discutie,daca putem sa o numim ajunge la o adevarata disputa,deoarece singurul motiv pentru care raspunzi la intrebari este sa te contrazici.
"Da ce sunt obligati sa faca o afirmatie similara?"
Nu,dar aceasta este parerea lor din moment ce fac afirmatii identice,este logic. "Poate vor sa faca una opusa!"
De ce sa faca una opusa daca toti cred un singur lucru?
Dap, asa cum ma asteptam,nu ai inteles nimic.
Trebuie sa explic iar.
Grupul este format din indivizi cu pareri similare,parieri proprii.
Cand un individ cu pareri diferite de ale grupului interactioneaza cu el, va fi influentat de grup si, cel mai probabil va face o afirmatie similara cu a grupului.
Si tot asa pana grupul se mareste tot mai mult, dar in realitate doar cativa membrii au cu adevarat acele pareri, majoritatea s-au lasat doar influentati.
Simplu nu?
Oricum stiu ca nu ai sa intelegi nici ce am spus aici.

| Inferno explică (pentru martzian):

Tin la credibilitate, nu am sa fac ce spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E in natura noastra sa imitam. Se intampla peste tot, oricui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum mi se pare destul de deranjant (mie) cu cata repeziciune se iau unii dupa altii. Eu sunt o fire mai calculata si nu prea ma grabesc la 'copiat'. Intai analizez ambalajul si apoi imi aleg surogatul. Cred ca aici tine si de gusturi. Am observat ca acelasi lucru mi se intampla si la filme, muzica sau jocuri. Am ramas cu un gust amar cand am vizitat categoriile de filme, muzica si jocuri de pe aici. Cred ca romanii sunt campioni la imitat.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Petre Tutea spunea ca atunci cind nu esti capabil de ceva original mai bine copii, decit sa nu faci nimic sau sa faci o prostie! Evident Petre Tutea se referea la lucrurile bune ca e bine sa fie copiate!

Acuma, nu ca toti l-ar fi citit pe Tutea... happy

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Asta imi confirma banuielile, prietene. Nici nu ma asteptam sa ai tupeul asta al transparentei... happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru Jardelin):

Tutea asta al tau e un nimic, doar un bigot amarat.

| M25M a răspuns:

Problema este ca la aceasta categorie sunt doua tabere crestini si atei care dezbat diverse subiecte tinand de religie si nu cred ca se imita raspunsurile din pricina numarului precedent al utilizatorilor care au asertat x fiindca atunci ar fi numai atei pe aici fie numai crestini. Daca se mai imita raspunsurile in interiorul unei tabere atunci este de la sine inteles ca acest lucru se va intampla.

| WR104 a răspuns:

Asta se intampla fara sa vrei in inconstient atunci cand inainte sa raspunzi la o intrebare te apuci sa citesti raspunsurile celorlalti, totusi nu toata lumea este influentata atat de mult incat sa iti schimbe chiar si credinta, dar intr-adevar sunt unii care din lipsa de idei sau de creier se inspira mai mult sau mai putin din raspunsurile cele mai interesante si mai aproape de ideile lor intitiale.

| RAY a răspuns:

In primul rand nu e nici o maladie in a imita pe cineva, suntem programati genetic ca sa invatam de alti, nu doar specia noastra si alte specii fac asta, doar asa acumulam cunostinte, recunosc ca si eu mai copiez pe uni sper eu in inteligenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Corect.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu sunt tocmai pe dos, in toata viata. As putea spune despre mine ca sunt nebun.
Daca 10 persoane dau raspunsuri identice, eu caut in asa fel incat sa ii pot nega pe toti 10, 100 sau cati or fi ei.
Daca romanii in general bat spre emigrare, eu trag sa nu plec in strainatate.
Oamenii in general sunt disperati dupa i-phoane, si alte gadgeturi, eu fug de ele.
Daca oamenii prefera sa circule cu masina, eu merg cu autobuzul (desi am masina in garaj).
Sunt pe dos, foarte pe dos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Wow, ce pe dos esti. Incredibil happy

| shadovv a răspuns:

A evita ridicolul însemna a refuza singura şansa de nemurire. - Mircea Eliade

De aceea trebuie sa fim ridicoli, trebuie sa fim originali, trebuie sa spunem altceva, trebuie sa facem cultura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum stii cuvantul e neschimbat,si il vei ceti mereu la fel pana la implinirea lui. oare cum se face ca o multime de atei ii intereseaza religia,nai mult decat pe cei ce cred in ceva? ei nu cred in nimic.dar se bat,se lupta, denigreaza, neaga, se contrazic, se repeta.pentru ce se lupta ei, si nu-si canalizeaza energia creatoare, logica si ratiunea pentru alte, teluri si realizari minunate cu care sa ne lase fara aer in plamani? oare chiar asa de pierduti sant in frica si deznadejdea lor? eu cred ca da.au morcovul in c.r cu tot cu frunze si paste o turma de capre dupa ei.

| harciog a răspuns:

E o maladie diareica in lant.

| kira30 a răspuns:

Raspunsul e simplu:
Un crestin nu poate sa schimbe adevarul dupa cum vrea el. Daca ofera un raspuns identic sau imilar cu alti crestini nu inseamna ca ca este o maladie psihologica si in nici un caz nu sunt derutati (crestinii) ci inseamna ca au scris adevarul despre Adevar.Tu ca ateu esti derutat pentru ca nu cunosti Adevarul.Da, acel Adevar de care a fost intrebat si Pilat.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Si daca eu pun intrebari pe care nu le-au auzit in viata lor, abereaza si mai mult decat de obicei.Sau poate nu inteleg subtilitatea afirmatiilor mele.In fine...

| minahrs a răspuns:

Da dar la fel de bine se poate ca cel care interactioneaza sa fie derutat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pt unii da, unele intrebari vin si cu raspunsul dat si vor sa-si dea altii cu parerea sa vada cat de destepti sunt

| tasmania a răspuns:

E si putin adevar in ceea ce spui tu - ca un fel de spirit de turma. Exista unii oameni care sunt mai ca trestia in vant: acum iti dau tie dreptate, peste o ora imi dau mie.
Dar nu e universal valabil, adica nu spre ceea ce ai intuit ca ai fi putut descoperi. Fiecare isi pune mintea la contributie atat cat are resurse; pe urma, cand apar indoieli sau chiar nestiinta, unii reactioneaza imitand, altii studiind, altii batand campii, altii dand "ignore", altii stergandu-si username-ul si revenind sub alt pseudonim (sau mergand pe un alt forum) s.a.m.d. Fiecare "dupa buget, coane Fanica". big grin