| GulDan a întrebat:

Oare chiar vine sfarsitu lumi? dar ma gandesc ca in Biblie scrie ca trebuie sa se mai intample niste profetii inainte de sfarsitu lumii cum ar fi antichristu...cea ce e imposibil sa nu fie adevarata biblia.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Maya au prezis sfarsitul unui ciclu al vieti, crestini au transformat asta intr-o apocalipsa distructiva.

| ady123 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

La asta sunt buni si eilaughing

| Thunderstruck a răspuns:

Cum adica e imposibil sa nu fie adevarata Biblia? Ai zis-o pe asta.

| relian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai se pare ca nu prea este adevarata.Scuze ca intervin dar in care biblie spune ca o sa fie sfirsitul lumii? Eu din ce am citit in biblie, avem doua chestii diferite. Avem NT unde Dzeu a vrut sa ne extermine si apoi sa razgindit si a promis ca niciodata dar NICIODATA nu va mai incerca sa ne faca vreau rau si avem NT unde cel 4 apostoli care sint 3 si pina la urma e doar luca si matei, se spune ca va veni totusi o judecata sau un sfarsit ceva intr-un fel.Pai vrei tu sa spui ca acel Ioan sau Matei era mai tare ca Dzeu? Eu cred ca voi cei care va dati credinciosi nici nu ati deschis vreodata o biblie.Eu desi nu sint credincios as opta pentru Dzeu nicidecum pentru Ioan.Cine era Ioan asta sa stie el ca vine sau nu judecata sau daca afr fi o astfel de judecata? Asta este poveste scoasa de la el din capul ala al lui pentru ca nicaeri nu zice ca ar fi o judecata ceva.Eu cred ca este o poveste a unui om de pe timpuri, poveste ce a placut cuiva si a bagat-o la gramada in aceasta carte numita biblia. Ceva asemanator cum ies astazi teoriile despre univers despre mai stiu eu ce alte timpenii si care este mai frumoasa aia este publicata.Deci pina la urma nu e nimic decit o poveste care place oamenilor. Iara aia ce au intocmi biblia nu au vazut ca Dzeu zice una si Ioan zice alta.Pai cine e sefu pina la urma? Ioan care le stie el pe toate sau Dzeu care a promis cea promis?

| ady123 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu ce religie esti ma ca zici numai prostii

| Thunderstruck a răspuns (pentru ady123):

Sunt ateu si nu stiu ce prostie am zis aici.El a zis ca e imposibil ca biblia sa nu fie adevarata si nu sunt de acord cu afirmatia asta deoarece exista o anumita sansa sa fie adevarata si o anumita sansa sa nu fie. Apropo, am considerat ca raspunsul tau e o intrebare.

| ady123 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mda, prin asta am inteles ca trebuia sa-mi pastrez parereabig grin Si da raspunsul era o intrebarebig grin

| GulDan explică (pentru Thunderstruck):

Poi eu am zis asa: Daca biblia e adevarata e imposibil sa fie sfarsitu lumi deoarece in biblie scrie ca trebuie sa se mai implineasca niste profetii. Daca nu e adevarata inseamna ca nu trebuie sa ne fie frica de sfarsitu lumii ca dupa moarte probabil o sa fin in alta lume nu iad sau rai.
Orcum eu raman cu afirmatia ca biblia e adevarata.

| Thunderstruck a răspuns (pentru GulDan):

Ramai cu afirmatia asta fara sa cercetezi, sa nu te bazezi pe stiinta, bazeazate pe o carte scrisa de evrei acum 2000 de ani.

| RAY a răspuns:

Nu vine sf lumii, iar biblia e mitologie copiata

| GulDan explică (pentru RAY):

Pai daca biblia nu e adevarata mai mult ca sigur ca sfarsitu lumi trebuie sa vina.

| GRs a răspuns (pentru GulDan):

Macar folosesti nuca aia din cap numita creier?

| AvalohAlyn a răspuns:

Sfarsitul calendarului mayas e interpretat gresit.Nu va fi pe 21 decembrie niciun sfarsit al lumii.Se sfarseste un vechi ciclu si se porneste un altul nou.Mayasii credeau ca inceputul unui ciclu nou aduce evolutie spirituala.Asta cred si eu.M-am documentat bine si am ajuns la concluzia ca si multi altii ca o sa fie multe schimbari ce o sa le resimtim in timp, la nivelul climatic, psihic, spiritual, astronomic etc.Deci Relax

| LegionarulRoman a răspuns:

Sfarsitul lumii (Apocalipsa) va veni odata cu a Doua Venire a lui Hristos cu Judecata de Apoi (acestea intamplanu-se dupa venirea lui Antihrist). Deci nu-ti fa griji, caci singurii care vor aduce sfarsitul lumii vor fi USL=Urmeaza sfarsitul lumii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii? de ce iti faci probleme? fii pe pace.ai vazut ce s-a implinit din cuvant si ce mai urmeaza.sa zicem ca acum pe pamant este ak treilea calaret al apocalipsei; el aduce,saracie, foamete, lacomie, hotie, inselatorii si minciuna.si cred ca este deja.patronii inseala,neplatindu-si angajatii,politicienii fura si pun taxe pe capul oamenilor pana ajung sa le ia si cenusa din vatra,facturile sant umflate de -ti vine sa fugi unde vezi cu ochii,interlopii sant ca lupii, nevrand sa munceasca, oricum nu ar avea unde dar vor bani sa traiasca in lux. deci vezi ca toate se cam potrivesc.da va fi mai rau fiindca societatea si lumea se zvarcoleste in agonie sa salveze o oranduire care nu e perfecta, dar din cea mai buna a ajuns cea mai rea, democratia si capitalismul salbatic au adus robia legala si sclavagismul modern.

| ManStrong a răspuns:

Nu exista vre o profetie referitoare la Anticrist in Biublie.Sint doar anumite teorii dar nefondate.Si nimeni nu stie clar la ce se refera.Circula doar din gura in gura ca ori ce zvon.

| Rutty a răspuns:

Tu crezi cu adevarat in Dumnezeu sau doar crezi in el ca asa cred si parintii tai?
Trebuie sa-ti fie frica doar de El, nu de niste vorbe aruncate de niste frustrati care vor sa faca bani pe prostia multora care nu cred in Dumnezeu.
De ex. se spune ca este un loc "sacru" care ii apara pe cei care stau acolo la "sfarsitul lumii". Tu iti dai seama cati bani au scos aia? laughing

| Gg26 a răspuns:

Biblia a devenit o industrie, de ceva vreme o Biblie nu mai contine ceea ce trebuia sa continawinking. Desigur profetii putem intalnii. Poate chiar acum suntem in mijlocul uneia, din punctul meu de vedere daca ar fi fost sfarsitul lumii s-ar fi vazut niste semne. Pastrati-va calmul, si nu va mai ganditi la asta.