| whatisthis19 a întrebat:

Oare cum arată lumea de dincolo?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Dacă începem prin a accepta de dragul discuției că există această lume.
Ca să o concepem ne putem închipuim că în ea există ca și în această lume dinamism.
Dacă există dinamism egal viață, care este esența vieți de acolo, viața de dincolo de viață. Dar legătura dintre lume de aici și lumea de dincolo?
Dar esența vieții de aici o înțelegem? Dacă ne referim la viață doar prin informația dintr-o unica carte, fie ea și Biblia, oare nu greșim adânc prin faptul că nu ținem cont de viața însăși, ci de cuvintele dintr-o carte?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tot ca lumea asta happy

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Viermii care rod din tine și acum, dar mai ales după ce ai murit, au aceeași părere ca și tine. Viermii, bațilușii, covizii, ceva de genul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

Atunci lumea "vazut" prin ochii celor care ajung acolo.

Dar am zis si eu ce am crezut, nu ca as fi sigur de asta ^_^

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, și cum reușești să vezi ce au văzut ei?
Că este o trecere dincolo. De aici acolo. Invers? Isus ( în mit) și apoi gata.
Am găsit poarta. Lumea mitului. Mitul de calitate, evident.

| CostinAlamariu a răspuns:

Avand in vedere ca e imateriala cred ca e imposibil sa ne imaginam. Probabil nu arata cu nimic asemanator decat ne-am putea noi imagina

| Ineys a răspuns:

Dincolo de?

| Werrich a răspuns:

Îți recomand cartea "Matei, vorbește-mi despre Rai"

| Panamax a răspuns:

Cineva spunea ca in unele zone sunt cozi imense de crestini care asteapta sa fie judecati si sa-l vada pe Isuzu.Degeaba li se explica ca nu asa functioneaza lucrurile ca nu este chip sa-i convingi.

| fllu07 a răspuns:

Dacă te referi la viața după moarte, Biblia ne ajută să înțelegem că nu există. Dacă te referi la viața în ceruri, pentru îngerii de acolo, si un număr limitat de oameni, cu siguranță acolo domnește perfecțiunea, si nimic murdar, rau, sau impur nu poate pătrunde acolo.

| marinaru777 a răspuns:

Depinde unde ajunge omul la bine sau la rau in anumite carti sunt descrieri

| marinaru777 a răspuns:

Sunt cativa care au fost si au descris ce au vazut.

| RAY a răspuns (pentru marinaru777):

In toate religile sunt pers de astea