| Dorugar a întrebat:

Oare cum va explicati ca Dumnezeu nu a creat nici Raiul si nici Iadul, fapt confirmat in textele din V. T.
Cum va explicati ca Iadul apare odata cu nasterea lui Isus Christos in Noul Testament?
Oare sa fie o pura coincidenta ca Dumnezeu Tatal il numeste pe fiul Sau ca fiind Diavol?(vezi Apoc.12.12) si oare sa fie o coincidenta ca Isus Christos dupa inviere se lauda ca este SEFUL IADULUI, nu si al raiului?

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus are autoritatea de a scoate sau a trimite pe cineva in iad. Daca un politist are autoritatea de a aresta pe cineva acest lucru nu il face infractor, el ramane omul legii.

| olgun a răspuns (pentru EmaS):

''Domnul Isus are autoritatea de a scoate sau a trimite pe cineva in iad. ''
Ioan 5:30 Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis.
"De ce-mi zici bun? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17)
"Dar a sedea de-a dreapta mea sau de-a stanga NU este al meu a da." (Marcu 10 : 40)

| EmaS a răspuns (pentru olgun):

Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS nu intelge gresit dar Isus spune in pilda cu Lazar si bogatul clar ca nimeni din Iad nu merge in rai ni viceversa pricepi? GBU!

| olgun a răspuns (pentru EmaS):

Iar ''fiul'' afirma contrariulhappy

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Evident ca Isus are autoritatea sa trimita pe cineva in iad din moment ce el este stapanul Iadului!
Problema este ca nu este si stapanul Raiului!
Nu ti se pare curios acest lucru?
Sau nu iti este clar ca stapanul Iadului se recunoaste ca fiind Lucifer, adica Christos?

| Dorugar explică (pentru olgun):

Frunza verde loboda, merg catanele pe streck!
Ce legatura are un text spus de Dumnezeu cu vorbele proaste ale unor analfabeti primitivi?
Se pot cumva compara ca valoare?

| Dorugar explică (pentru olgun):

Care fiu mai tataie ...ca Alah sau Yahwe nu au fii nici macar astazi!
Chiar nu va e frica sau rusine sa-l blasfemiati pe Dumnezeu precum ca ar avea un fiu?
Arata-mi unde in Biblie este descrisa nasterea lui Isus din Treime?
Daca nu o faci te blestem ca fiind un propovaduitor al minciunii aflat in slujba Diavolului!

| olgun a răspuns (pentru Dorugar):

Sa fie blestemat cel care minte! Amin. Spune-mi tu unde am afirmat eu ca Dumnezeu are fii tandala?

| olgun a răspuns (pentru Dorugar):

Mai usor tandala, mai intai invata sa faci diferenta intre un cuvant pus in ghilimele (''fiu'' )si unul fara(fiu), dupa aceea sa te dai cine nu esti, asta se numeste ipocrizie.

| Dorugar explică (pentru olgun):

In raspunsul lui Ema!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Când Isus i-a luat pe Petru, Iacov şi pe Ioan, şi i-a dus cu el pe un munte, unde a avut loc schimbarea la faţă a lui Isus, atunci Dumnezeu le-a spus celor trei care erau cu Isus, aşa cum e scris în cartea lui Matei 17 : 5 "Acesta este Fiul Meu prea iubit în care îmi găsesc plăcerea Mea: de El să ascultaţi!"

Asta arată că însuşi Dumnezeu spune că Isus e Fiul Lui.

Însă nu doar Dumnezeu spune că Isus e fiul lui, ci chiar şi diavolul spune acelaşi lucruri despre Isus: că el e fiul lui Dumnezeu. Asta vedem că e scris tot în cartea lui Matei, capitolul 8, versetul 29, atunci când Isus scoate dracii din doi îndrăciţi şi îi trimite în turma de porci. Dracii zic aşa: "Ce ai Tu cu noi Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit să ne chinuieşti înainte de vreme?"

Prin urmare, vedem că nu doar Dumnezeu spune despre Isus că e Fiul lui, ci şi diavolul spune că Isus e fiul lui Dumnezeu.

Acum, să mergem către Dumnezeu Tatăl. Acesta, în cartea Genezei, capitolul 17, versetul 1, îi spune lui Avram aşa: "Eu sunt Dumnezeul Cel Atotputernic. Umblă înaintea Mea şi fii fără prihană!"

De aici aflăm că Dumnezeu e atotputernic.

Apoi, mergând din nou la Isus, vedem că el mai spune şi altceva. În cartea lui Ioan 10 : 30, el spune aşa despe sine: "Eu şi Tatăl una suntem."

De aici tragem concluzia că Isus, fiul lui Dumnezeu, are aceeaşi putere ca Dumnezeu Tatăl, adică e atotputernic!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Interpretari fortzate in mod mincinos!
Fii ai lui Dumnezeu suntem toti oamenii, si nu numai Isus.
Daca Isus ar fi fost Dumnezeu Fiul, ceea ce nu este, atunci in mod sigur se putea afirma ce spui tu in mod mincinos!
Aceasta este valabil si in cazul cu Avraam.
Ce spun Dracii cand sunt alungati din turma de porci are exact valoarea unui cuvand spus de Dracu, adica valoarea unei minciuni, ca doar nu s-a fi schimbat lucrurile si Marele Inselator a devenit prea cinstitul iubitor de adevar!
Referitor la 10qn10.30 si eu pot spune ca eu si tatal meu una suntem, pentru ca tu nu stii daca s-a referit la Iosif sau la Dumnezeu, dar si daca s-ar fi referit la Dumnezeu si atunci orice om este la fel ca Dumnezeu pentru ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa si chiar Dumnezeu rec unoaste ca am ajuns Ca El, asta dupa ce Adam a gustat din pomul cunoasterii binelui si al raului!
Deci nu mai amesteca la minciuni, pentru ca fiind victima a minciunii crestine, nu esti deschisa sa primesti adevarul!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Cel care spune minciuni, esti tu!

| EmaS a răspuns (pentru olgun):

Tu nu crezi ca Isus este Fiul lui Dumnezeu?!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Parca nu te mai maturizezi de loc, vad ca esti la nivelul unei fetite de la gradinita care spune Ba tu Ba tu, crezand ca asta este argument!
In realitate nu esti la nivelul intelectual sa poti face diferenta intre ceea ce inseamna Dumnezeu Fiul, si ce inseamna sa fi fiu al lui Dumnezeu pentru ca teoretic toti suntem "creati" de "tatal nostru"!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Cred ca tu mai ai nevoie de multa intelepciune ca sa intelegi ca Domnul Isus si satan sunt doua persoane distincte cu o personalitate total opusa, diferite ca de la cer la pamant!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Domnul Isus prin Biserica sa a comis mult mai multe crime si bicisnicii decat Domnul Satan ...cum iti explici asta?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Oamenii au facut acest lucru, nu Dumnezeu.

| olgun a răspuns (pentru EmaS):

La propriu sau la figurat asa cum si Israel este ''intaiul mascut al Lui Dumnezeu ''?

| olgun a răspuns (pentru EmaS):

Este fiul mariei la propriu si fiul lui Dumnezeu la figurat, asta cred, sau tu crezi ca este fiul mariei la figurat si fiul Lui Dumnezeu la propriu, adica l-a nascut Dumnezeu ci nu maria asa cum spune ''Crezul'' Niceean?

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Acei oameni criminali lucrau ca si tine in numele lui Isus si faceau parte dintr-o biserica in care erau primite toate curvele si criminalii care accepta sa se pocaiasca, asa cum este cazul si in biserica ta!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Nu conteaza ce cred eu ci conteaza faptul ca Biblia nu ne explica povestea nasterii lui Isus din Treime si nici Dumnezeu nu-l accepta pe Isus ca Dumnezeu si Mantuitor

| Dorugar explică (pentru olgun):

Eu nu ma iau dupa crezul Nicceean ci cred ce spun contemporanii sai, si anume ca Tatal lui nu era unu ceresc ci un amarat de soldat roman pe nume Abdes Pandira!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Adu-mi argumente in favoarea celor scrise de tine.Eu ti-am adus ca Isus este Fiul lui Dumnezeu.

| JnY a răspuns:

Tu te auzi?

| milan9 a răspuns:

În Noul Testament, Iadul nu apare odata cu naşterea lui Hristos! Noţiunea de "iad", a existat într-o formă sau alta în toate culturile şi religiile lumii, încă de la începutul lumii!

În Vechiul Testament, locul în care mergeau toate sufletele din cauza păcatului strămoşesc şi a celorlalte păcate personale se numea "şeol"!

| Dorugar explică (pentru milan9):

Minti!
Sheolul din Biblie, locul in care ajung conform Legii lui Dumnezeu toate sufletele nu este identic sau nici macar asemmanator cu Iadul!
Iadul ba chiar si Diavolul apare in Biblie doar in Noul Testament, adica odata cu naseterea lui Isus!
Vezi ca ai uitat sa comentezi cele 2 versete Biblice care te pot lumina!

| milan9 a răspuns:

Dar cine oare a creat Raiul dacă nu Dumnezeu? Sau pentru tine trebuia prezentat procesul tehnologic... hai că eşti absurd!

| Dorugar explică (pentru milan9):

Dumnezeu nu a creat niciun rai pentru ca Rai nu exista, in Biblie exista doar gradina Edenului si Paradisul, denumiri care se refera la o gradina cu flori si la o livada, nicidecum la un alt rai!
Daca eu sunt absurd, tu stai cam rau cu cultura!

| milan9 a răspuns:

Aberaţia cu diavolul este strigătoare la cer!

| Dorugar explică (pentru milan9):

Mai strigatoare la cer este faptul ca voi il numiti pe Diavol? Lucifer drept Dumnezeul vostru!

| milan9 a răspuns:

Apocalipsă 12, 10: -,, Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea."
Apocalipsă 12, 11 - „Şi ei l-au biruit prin sângele Mielului şi prin cuvântul mărturiei lor şi nu şi-au iubit sufletul lor, până la moarte."
Apocalipsă 12, 12 - „Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt."

Diavolul nu este nimeni altcineva decât diavolul, care are libertatea de a-i „îndruma" pe oameni dar şi o libertate fizică dar îngrădită, limitată de Dumnezeu: „diavolul a coborât la voi având mânie mare"

Hristos din Apocalipsă 12, 10 este şi Mielul care a răscumpărat prin sângele Său, căderea oamenilor...

| Dorugar explică (pentru milan9):

Pe pamant a fost aruncat parasul ce ii pira inaintea lui Dumnezeu, adica satana, greseala este ca tu incurci ordinea temporala a lucrurilor fara sa intelegi esentialul, ca mai intai a fost alungat pe pamant satana, sau cum ii spune Tatal ceresc adica Diavolul, si aici vorbim de nasterea lui Isus si doar mult dupa aceea s-a petrecut "sacrificiul lui Isus" fapt pe care tu il prezinti in mod mincinos ca fiind anterior nasterii lui Isus, adica coborirea/azvarlirea lui din ceruri!
Faptul ca tu minti il gasim adeverit in Apoc 22.16 unde vedem clar ca Lucifer cel pedepsit cu alungarea pe pamant, anunta ca se va naste ca om in neamul lui David si ca vine pe pamant sa si intemeieze biserica sa.
Vrei sa iti dau versetul din 2 Petru in care acest viitor prevesteste ca va cobori Lucifer din ceruri ca sa isi intemeieze biserica sa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul in V.T. este numit Locuinta Mortilor iar Biblia ne relateaza ca Iadul a fost facut ca sa fie locul de pedeaspa al Diavolului al ingerilor sai (demonii) si celor ce nu au crezut evanghelia.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Vad ca ai remarcat minciuna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

La ce anume te referi?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Iadul nu este denumit locuinta mortilor!
Locuinta mortilor este Sheolul, nu Iadul!
Iadul a aparut odata cu alungarea pe pamant/nasterea satanei alungate de Dumnezeu in Apoc 12.12, fapt confirmat de Satana/Lucifer care recunoaste ca va veni pe pamant in neamul lui David! Vezi Apoc 22.16

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Adevarat Biblia spune ca Iadul este locul de pedeapsa al lui Satan. Lucifer este numele lui Satan el find un inger insa Isus in Apoc.22.16 se refera la luciafar, luciafarul seminficand lumina. Sincer nici eu nu prea inteleg apocalipsa dar prin faptul ca ma provoci sa o citesc incep sa o inteleg mai bine. Multumesc. God bless you.

| Silviuloan a răspuns:

Doamne citeste de trei ori biblia verbum per verbum si api vii tu cu explicatiile tale.In tot ce ai scris ete 99% minciuna.

| Dorugar explică (pentru Silviuloan):

Crestinismul este minciuna 100%!
Asa ca ne mentinem pe linie!