| Dorugar a întrebat:

Oare cum va explicati ca in Biblie Isus recunoaste ca el este Lucifer (Apoc.22.16) Tatal sau ceresc il denumeste Diavol )vezi Apoc 12.12) iar Isus a fost slavit in biserica sa, multe sute de ani cu numele de Lucifer (http://ro.wikipedia.org/wiki/Luceafăr)

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satan a fost creat ca înger sfânt. Isaia 14:12 ne oferă probabil numele dat lui satan înainte de cădere – Lucifer. Ezechiel 28:12-14 îl descrie pe satan ca fiind creat ca heruvim, fiind aparent cel mai de seamă dintre îngeri. El a devenit însă arogant datorită frumuseţii şi poziţiei sale şi astfel a decis să îşi dorească să stea pe un tron mai presus decât tronul lui Dumnezeu (Isaia 14:13-14; Ezechiel 28:15; 1 Timotei 3:6). Mândria lui satan l-a condus la propria cădere. Observaţi declaraţiile de tipul "Eu voi..." din Isaia 14:12-15. Datorită păcatului de a se răzvrăti împotriva lui Dumnezeu, satan a fost izgonit din cer.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Bingo!
Ai inteles, in sfarsit ca Satan si Christos sunt de fapt una si aceeasi persoana!
Si faptele bisericii lui Christos in cei 2000 de ani de religie crestina intaresc aceasta afirmatie!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Satan este un mincinos, rau, diabolic.Iar Isus este Fiul lui Dumnezeu este dragoste, bunatate, sfintenie.

| Inferno a răspuns:

Iisus este unul dintre personajele cu o oare3care credibilitate, pentru ca este foarte posibil sa fi existat, lucifer este personajul negativ din Biblie si nu este la fel de credibil ca Iisus.

| Dorugar explică (pentru Inferno):

Fals! Lucifer nu poate fi personaj negativ pentru ca el este aducatorul de LUMINA vezi latinul Lux Ferres = Lucifer.
Biserica lui Isus este personajul/ institutia cea mai negativa din istoria omenirii.
Deci lucrurile nu sunt asa de clare cum vrei tu sa le vezi!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

2Pet 1.19; Apoc 22.16; Ps 119.105; Ioan 5.35; 2Cor 4.4-6; Apoc 2.28; Apoc 22.16; Prov 6.23;

Lucifer este un nume deseori dat Satanei în credința creștină. Această asociere a lui Lucifer cu cea a unui înger căzut vine dintr-o interpretare particulară a unui pasaj din Biblie (Isaia 14:3-20) care vorbește despre cineva care primește numele "steaua zilei" sau "steaua dimineții" (în latină, Lucifer) care semnifică un om căzut din Rai. Același cuvânt latin este folosit ca stea în Petru 1:19 și oriunde altundeva fără legătură cu Satana. Totuși, în multe scrieri mai târzii decât cele ale Bibliei, cuvântul latin a fost folosit ca un nume care îl desemnează pe Satana.(!). Adica acest nume a fost folosit mai tarziu.

"Φωσφόρος"(Phosphoros), care are același sens literar al expresiei "aducătorul de lumină" cum are "Lucifer" în latină; și o dată în Isaia 14:12 pentru a traduce "הילל" (Hêlēl), care înseamnă și "steaua dimineții". În pasajul mai târziu, titlul de "steaua dimineții" este dată tiranului rege babilonian, despre care profetul spune că va cădea. Acest pasaj a fost aplicat ulterior prințului demonilor, astfel că numele de "Lucifer" a început să fie folosit pentru Satana și a fost răspândit cu ajutorul unor lucrări precum Infernul lui Dante Alighieri și Paradisul Pierdut al lui John Milton, dar pentru vorbitorii de engleză cea mai mare influență a fost determinată de utilizarea în King James.

Deci, acest nume este pus celui rau doar din pura greseala, si apoi raspandit.

| Dorugar explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Apreciez documentatia temeinica. Se poate banui ca ai accesat site-ul www.forum-anti-christi.forumers.ro
Totusi din prezentarea ta nu reiese motivul pentru care Tatal ceresc in Apoc 12.12 il denumeste drept Diavol pe razvratitul care i s-a opus in ceruri, si nici motivul pentru care acest Lucifer se recunoaste singur ca fiind stapanul cheilor iadului, imediat dupa ce a fost azvarlit in Iad, si asta imediat dupa "invierea" sa (vezi Apoc 1.18 si urmatoarele).
Oricum, ai fi foarte aproape de adevar daca ai reusi sa faci legatura dintre realitatea istorica si mit, si anume ca in realitate biserica crestina este opera CRIMINALULUI Pavel si pusa in carca lui Isus in mod mincinos, apoi ar trebui sa intelegi ca personajul fictiv Isus a devenit "Dumnezeu: datorita altor criminali incepand cu imparatii romani pe nume Constantin cel Mare si Theodosius care au impus "dumnezeirea" lui Isus prin lege si omucideri, si mai ales ai intelege ca nici un Diavol nu a facut atat rau cat a facut aceasta biserica criminala nascuta din minciuna!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Dorugar):

Da-mi versetul in care spune ca cel rau detine aceste lucruri.

| Dorugar explică:

Tinand cont de faptul ca eu vorbesc despre lucruri demonstrabile, in timp ce tu doar crezi ceea ce crezi, in mod sigur ca adevarul ne este la tine, iar faptul ca in loc sa raspunzi argumentat tu faci atac la persoana, denota si celor care ne citesc ca prostia geme tocmai in tine!

| olgun a răspuns:

Numele Iisus este folosit in mod abuziv pentru a da credibilitate Luciferului si invataurilor acestuia care anuleaza atat Legea(Tora) cat si prorocii ..Au pus pe seama lui Iisus ceea ce el nu a spus si nu a facut, pentru ai insela pe cei ''saraci cu duhul ''(Matei -fericiti cei saraci cu duhul caci a lor va fi imparatia.'')

| Dorugar explică (pentru olgun):

Ai fi avut mari sanse sa-ti dau funda, daca ai fi stiut faptul ca nu Isus a modificat Legea Torei pe care chiar el a venit sa o intareasca!
Legea Torei a fost schimbata de criminalul Pavel din Tarsus, fondatorul adevarat al religiei crestine, religie mincinoasa pusa abuziv in contul lui Isus

| olgun a răspuns (pentru Dorugar):

Citeste mai bine ce am scris ..nu am spus ca Iisus a modificat ceva, am spus :'' au pus pe seama lui ..si s-au folosit in mod abuziv de numele lui.'' ca sa-si intareasca noua doctrina ce anuleaza :'' nu o litera din Lege '' ci au modificat toata Legea (Tora).