| AlexeHellsing a întrebat:

Oare, de ce ateii nu-L cunosc pe Hristos? Oare încearcă să se facă mai presus de creștinii, încercând să ne facă pe noi proști?
Probabil noi creștinii suntem proști în multe privințe, dar un lucru rămâne nu numai adevărul pe care îl spunem fără ezitare, dar e și crezul nostru, acesta fiind Sfânta Treime. Numai la adevărul nostru devine minciuna lor. De ce?

47 răspunsuri:
| tavadaresti a răspuns:

Nu e pe placul lor, nu accepta ca fiind creeati de o fiinta inteligenta aleg ca fundament teorii bazate pe evolutii(maimuta-om)

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Adevarul tau nu este real.Imaginatia unor bosorogi ingeniosi te-au atras de partea negativa a rationalului. Nu judeci limpede, esti constrans de impulsivitatea notorie a crestinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Bosorogul):

laughing
Scuza-ma daca te-am ofensat.

| AlexeHellsing explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Ți-ai dorii tu să ai mintea unui boșorog din ăsta...
Dar faci o confuzie, de exemplu Împăratul David nu era un boșorog, era ditamai conducătorul și de la el avem psalmii. Avem și filosofi boșorogi și tineri din care s-au tras învățături, călugări care au îmbătrânit crezând în Hristos, tineri martiri. Tu judeci personalități ale creștinismului dar nu ești nici boșorog cu școala vieții, nici filosof, nici Rege sau Împărat asemeni lui Constantin cel Mare, fără supărare, ești doar un pișpirică asemeni mie care se trezește să fie Gică Contra. Oricum tot te trezești din visare, dar s-ar putea să ai regrete din trecut și asta nu doresc nici unui om.

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eu personal nu L-am cunscut dar in schimb am cunoscut un om care spunea ca e prietenul Lui si tot timpul povesteau. Acum nu l-am mai vazut de mult dar mama mi-a zis ca e la un spital. Saracu, era om bun; dar poate e mai bine ca acolo e doar el si Prietenul lui!

| 1libercugetator1 a răspuns:

Dovedeste ma ca exista mini zeus tau si te credem

| AlexeHellsing explică (pentru 1libercugetator1):

Uită-te măi la soare și-L vei vedea după el.
Din nefericire eu nu L-am putut vedea dar cred în El prin toate câte există și au existat.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Poti dovedi ca e dupa soare?

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Uite nu am jignit nici un crestin, ar fi o ineptie logica sa spun ca crestinii sunt prosti insa lasa-ma sa iti arat o diferenta.
In timp ce noi ateii, recunoastem ca nu cunoastem totul, cand recunoastem si suntem sceptici cu privire la unele teorii, cand recunoastem ca exista o minima posibilitatea ca o entitate sa existe si astfel noi sa ne inselam, voi veniti si faceti afirmatii ca aceastea, voi veniti si predinteti cu o siguranta ingrijoratoare ca stiti cum s-a format universul, stiti cine la creat, stiti prin Biblie mai tot ce trebuie stiut, chiar si acest adevar, fara sa va intrebati, fara sa va indoiti, fara sa clintiti ceea ce este foarte bine pentru credinta voastra dar nu puteti sa aveti tupeul sa ne acuzati de superioritate cand voi va infatisati in felul acesta.
Va bazati pe o carte care a fost scrisa cu alte scopuri, iar acum afirmati ca voi stiti adevarul, insa eu ca intreb de unde aveti aceasta certitudine ca adevarul vostru nu este fals sau o minciuna? Ce este de fapt adevarul, fiindca adevaru; l vostru poate fi o falsitate pentru alte religii si alte credinte? De unde stiti voi ca adevarul crestin e adevarat si nu cel islamic, sau hindus?
Degeaba esti autoironic, nu iti ajuta cauza.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ce stii tu despre mine? Ma judeci dupa un cont pe TPU?
Chestia cu bosorogii am spus-o cu o subtilitate pe care tu vad ca nu ai asimilat-o!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Bosorogul):

A, Ok! Nu prea am simtul umorului acum, sunt racit.

| AlexeHellsing explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Scrisul... El e buletinul tău pe TPU. Ți se pot citi sentimentele chiar după accentul pe care îl folosești, acesta fiind titrat de cuvinte. Tu ai căutat să afirmi că Credința este clădită pe spatele unei comunități de bătrâni. Ți-am demonstrat că ai greșit, ceea ce mie oricum nu mi-a păsat, dar ai luat-o pe o glumă. Ca un copilaș mic, insultă pe mama lui când se supără apoi spune că a vrut să facă o glumă.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu,inca nu ai inteles. Las-o balta.

| AlexeHellsing explică (pentru 1libercugetator1):

Mă întreb dacă mă înțeleg mai ușor cu pereții?
Fără supărare, dar eu zic că mi-a rămas doar credința iar tu vi cu dovedește că-i după soare. Cum să ne înțelegem dacă eu am spus ceva iar tu ai spus altceva?

| Miauti a răspuns:

Uite am eu o solutie pentru ambele tabere. Si poate ii voi face pe atei sa creada in dumnezeu.

Solutia e simpla; Desfiintam biserica si tot ce are legatura cu ea. Ardem toate cartiile religioase. Iar cei care vor avea loc de inchinare ascunse vor fi omorati cu pietre. (asta e sacrificiul care va trebui sal faciti)

Si fac pariu ca toti ateii vor crede in Dumnezeu.

| AlexeHellsing explică (pentru Miauti):

Iar ateii ce sacrificiu vor face? Vor cumpăra pop-corn și se vor uita cum ne veți străpunge, poate veți face și baie în sângele nostru.
Și nu înțeleg, ne dărâmați bisericile, ne ardeți cărțile, ne ucideți pe noi și preoții, și cum ajunge-ți voi la Dumnezeu? Prin aplauze?
Ori ești un neom, ori ai un simț al umorului de neom. Oricum ar fi, tot neom rămâi.

| Miauti a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Pai sacrificiul lor e sa creada in Dumnezeu. Problema este ca voi tr sa sacrificati cel mai mult. si in al doilea rand nu mi se pare a fi un sacrificu mare in a desfiinta BISERICA pentru o vesnicie.

| AlexeHellsing explică (pentru Miauti):

Un cuvânt: neom!
Iată ateii care poartă mască de om, fiind ei înșăși bestii ale Apocalipsei.
Ei sunt primii care ne-ar înfinge cuțitul pe la spate. Ei sunt replici ale lui Domițian și Nero.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

O solutie pentru ambele tabere? rolling on the floorDar de ce sa creada ateii in dumnezeu? Tot voi sa "castigati", ntz ntz ntz. Daca un om nu vrea prieteni imaginari, nu are, si gata, asta nu va intra voua in cap si de la asta incep certuri, de la voi, bunii si milostivii crestini.
Tu de ce nu crezi in ceilalti zei? Gandeste-te de ce si apoi gandeste-te ca ateii nu cred in al tau din aceleasi motive. Ceaules!

| Mădă0611 a răspuns:

Tu de ce nu-i cunosti pe... Shiva, Baal, Enki?
E crezul vostru, tineti-l pentru voi.

| Miauti a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai eu cred si in ceilalti Zei. Pai omule nu castiga nimeni! ci pur si simplu va exista o pace.

Si daca ambele grupari refuza si sacrifica pacea nu mai pentru o amarata de institutie si doctrina ateista, insemna ca sateti PROSTI (ma refer la ambele grupari) si nu avem menirea de a mai evolua.
Eu sincer as sacrifica religia daca m as casatori cu o indianca.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

In primul rand tu ai inceput dialogul cu o afirmatie, poti sa demonsrezi cea ce ai afirmat sau nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Nu asa vine pacea, + ca la ei nu e sacrificiu. Bisericile sunt pline de hoti, majoritatea + ca mersul la biserica nu te face crestin, asa cum statul in garaj nu te face masina + invatatura crestina o sa se transmita pe cale orala si mai tarziu tot o sa apara carti + ca nu poti sa-i urmaresti daca se inchina sau nu + ca omul are dreptul sa creada in ce vrea (nu sa SE creada ce crea), asa ca i-ai incalca drepturile si pe ale noastre, macar noi suntem obisnuiti, astia o sa porneasca un razboi daca e vorba de dumnezeul lor.
Pace se face cand lumea isi tine crezul pentru ea. Nu gasesc o imagine...

| Miauti a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca ar trebui sa iei o gura de aer laughing) omule nu intelegi nu trebuie neamarat sa-i urmaresti. Daca ii prinzi ii omori in centru orasului cum faceau evrei. Si iti spun sincer vor fi denuntati chiar de propria familie chiar de presupusul lor preot (nu uita istoria in care preoti (uni) erau mana in mana cu securitatea)...

Acum ai inteles ideea. Pentru pace vesnica si evolutie a civilizatiei umane, se poate face un sacrificiu.
Problema e urmatoare cati dintr oameni ar dorii asa ceva?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Cred ca te-ai uitat la multe filme cu si despre fanatici religiosi, si cu si despre comunisti. Cum vrei sa faci pace daca ii incalci drepturile?
"Art.29 - Libertatea constiintei
(1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.

"ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.", explica asta tuturor, si o sa fie pace. Descoperirile stiintifice nu tin de crez, in caz ca unii o sa spuna ca oamenii de stiinta ii ataca.

| Miauti a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci desbatere placuta cu crestinii... pana iti cade parul din cap si mai ales cu respect reciproc. Si viata placuta controlata de lege (ai grija sa nu calci pe iarba).

| dracu14 a răspuns:

Noi nu incercam sa va facem prosti voi chiar sunteti prosti
PS:o minciuna spusa de 1000 de ori devine adevar, asa ca gandeste-te bine daca ala e chiar adevar sau doar o minciuna repetata de 2000 de ani incoace

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Relax, nu ma stresez cu ei. Pe net oricine stie biblia, si ei doar cu asta se apara, n-au nimic altceva smug
Unde-i lege nu-i tocmeala. Nu calc, nu mai joc fotbal.