| anonim_4396 a întrebat:

Oare de ce de paște mulți înțeleg să mănânce ca sparții și să chefuiască. Învierea lui Iisus e prilej de comemorare sau de chef?

Răspuns Câştigător
| AwaZoh98 a răspuns:

Majoritatea crestinilor nu au inteles inca farmecul unei sarbatori. Pentru ei, orice sarbatoare este un prilej de a chefui si de a se imbata, spunand ca "doar o data-i pastele", respectiv "doar odata-i craciunul". N-ai observat ca oamenii aceia de la TV, care sunt filmati cand prepara mancare de porc, au exact fata si corpul de porc? rolling on the floorDe aceea si vorba, ce-i mult strica! big grin

9 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Multi habar nu au ce se sarbatoreste de Pasti si de Craciun, insa daca-i intrebi ce se mananca atunci iti recita pe de rost lista de alimente pentru fiecare eveniment in parte. Astia suntem...

| Priceputeanu a răspuns:

Aseară erau adunați mulți la biserică mai ceva ca la discotecă, unii cântau alții jucau pe manele.

| Mikhtarian a răspuns:

Am putea sa impartim in doua
Comemorarea, ducandu-ne la biserica si multumindu-i lui Dumnezeu ca si-a dat propriul Fiu.
Si "chef" - bucuria pentru ca am fost atat de iubii de Dumnezeu incat s-a intamplat sacrificarea lui Iisus.

| Lizzu a răspuns:

Mananca ca spartii pentru ca s-au chinuit si schingiuit din toate puterile sa tina post.
Acum, cu atatea bucate delicioase in jur si stiind ca au unda verde la haleala, o dau in indigestii si ca sa rezolve problema suna repede la ambulanta ca sa umple spitalele an de an.

Ma intreb, eu, in mintea mea ingusta, oare si alte civilizatii, natii fac tot asa? Actioneaza tot atat de INFANTIL?

Chiar nu se mai stie de cumpatare? A dat lacomia de tot in romani, nu ma mira cu nimic.

| BlackSulphur a răspuns:

Si asa, dragul meu Priceputeanu, vezi ce face instinctul de turma si abstinenta din om! Sper ca ai invatat ceva din aceasta experienta vizuala fantastica, care se va mai repeta de cateva ori. Speram ca nu multe! Dar dupa cum este romanul, cel mai mare fan a lu' dumnezeu... Mai greu, ce sa faci! :3

| LegionarulRoman a răspuns:

Atata timp cat unii petrec Invierea in club...

| KoropYulyan a răspuns:

Pai Domnul a zis asa :,, Bucurati caci eu sunt langa voi si asa voi fii mereu,,!

| AndraRox a răspuns:

Doar de Paste? La fiecare sarbatoare romanul "petrece" din plin. Nu e de mirare ca nu stiu care este diferenta dintre Paste si Craciun si se rezuma doar la mancare. Oamenii se bucura dar ce sa faci, mai intrec si masura "uneori".

| AwaZoh98 a răspuns:

Mersi pentru fundita! tongue Sa inteleg ca-mi dai si dreptate...laughing