| SaveTheNature a întrebat:

Oare de ce e pacat sa pacatuim cu gandul? De ce e pacat sa ne uitam dupa funduri sexy?
Care e morala? Un raspuns crestin daca se poate.
Inteleg ca scrie in biblie si etc, dar cu ce dauneaza?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pacatul intra prin pofta ochilor. Eva a vazut ca fructul era placut la vedere. Mai intai a vazut apoi i-a placut si a pacatuit. La fel si David a vazut pe Batseba i-a placut, a comis adulter si l-a ucis pe sotul ei. Pacatul intra in viata cuiva prin ceea ce este placut la vedere. Prima data cand treci pe langa o femeie frumoasa este normal ca sa o vezi, dar pe urma este o alegere daca intorci capul dupa ea sau nu."Orişicine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui"

29 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Tu vrei sa crapi ca sa percepi ca-ti dauneaza? iti patezi sufletul cu ''mocirla''.
Sanatatewinking

| RAY a răspuns:

Ca asa scrie in biblie ca e pacat, omul pacatuieste si cu gandul nu doar cu fapta, acum nu stiu versetul exact, daca acel gand e necurat e pacat de ce nu te gandesti la cea ce iubesti nu la aia de pe strada

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pt ca mai intai pacatul se face in gand, apoi in inima apoi cu vorba si pe urma cu fapta.

| SaveTheNature explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Stiu astea deja. Intrebarea era de ce e rau?
Sa-ti dau exemple ca sa intelegi.
Daca bat pe cineva il fac sa sufere.
Daca fur, iar fac pe cineva sa sufere.
Daca ucid, ii fac toata familia sa sufere.
Daca nu ascult de parinti fac familia sa sufere.
Dar daca ma uit dupa bucile sau sanii uneia, care este raul pricinuit cui?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sufletului tau! Daca iti dai singur raspunsurile la ce mai intrebi?

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Deci sexul este pacat. Bun, atunci de ce Dumnezeu accepta acest lucru?
Nu vreau sa intru in asemenea discutii, dar intai "o poftesti" (cum spuneti voi) dupa care te casatoresti cu ea si treci la fapte. Tot pacat este si in acest caz?
Pana te casatoresti esti nevoit sa-ti controlezi si gandurile?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Inferno):

Trebuie sa iubesti, sexul dupa casatorie nu e pacat ( sa te veselesti cu femeia ta)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iacov 1:14, 15:Ci fiecare este încercat, fiind atras şi ademenit de propria lui dorinţă. Apoi dorinţa, când devine roditoare, dă naştere păcatului, iar păcatul, odată săvârşit, aduce moartea.

Orice păcat se dezvoltă dintr-o dorinţă greşită ce apare în mintea noastră.

| Zenit313 a răspuns:

Curvia si Preacurvia sunt interzise!

Preacurvia este preludiul curviei.

| LegionarulRoman a răspuns:

Atata timp cat te uiti la femeie, si o poftesti, imaginandu-ti ca. o faci, se considera ca in mintea ta ai desfranat deja. "Nu pofti la femeia altuia". Mantuirea inseamna paza gandului, simturilor si inimii.

| SaveTheNature explică (pentru LegionarulRoman):

Stiu astea deja. Intrebarea era de ce e rau?
Sa-ti dau exemple ca sa intelegi.
Daca bat pe cineva il fac sa sufere.
Daca fur, iar fac pe cineva sa sufere.
Daca ucid, ii fac toata familia sa sufere.
Daca nu ascult de parinti fac familia sa sufere.
Dar daca ma uit dupa bucile sau sanii uneia, care este raul pricinuit cui?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Intrebarea mea este:esti crestin sau ce esti? Paiti-am spus clar, cand faci asta DESFRANEZI in mintea ta.Nu este rau cand i zici la o femeie ca arata bine, ca este fumoasa etc, dar cand in mintea ta DESFRANEZI cu ea este un pacat(desigura, nu atat de mare ca desfranarea in sine).

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Probabil nu intelegi, ca mantuirea nu inseamna sa nu pricinui rau cuiva.Mantuirea foarte complexa, iar daca esti crestin, acesta este scopul(care se atinge fie prin calugarie, fie prin casnicie).

| Inferno a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pai de unde stii ca este femeia altuia? Crestinii nu au voie sa se casatoreasca? Si cum poti sa te casatoresti daca tii ochii inchisi pe strada? Nu are sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul incepe cu gandul si se termina cu fapta si cu inradacinarea pacatului in firea omului din cauza ingaduintei de sine, si autopacalirea, ca nu e atat de grav ceia ce facem.de aceia spune popa la inmormantare; si iarta Doamne greseala, cu voie au fara de voie facuta cu gandul cu vorba si cu fapta, de catre robul tau;;; respectivul.

| lolium a răspuns:

Suntem oameni, suntem pacatosi prin esenta. Gandurile tale sunt intime, si numai tu ai acces la ele. Prin urmare, desi ceilalti nu pot sa-si dea seama care sunt adevaratele tale intentii, tu stii deja ce ti-ai dori sa faci. Unele persoane nu au nicio retinere in a-si indeplini toate dorintele. In momentul in care acea dorinta "pacatoasa"apare, faptul e deja ca si consumat. Totusi, sunt unii care au mustrari de constiinta, si se abtin, neputand sa-si transpuna visele in realitate. Dupa parerea mea, nu e ceva grav sau anormal sa iti imaginezi unele lucruri. Daca nu le puteam avea cu adevarat, macar libertatea interioara sa ne ramana.

| ManStrong a răspuns:

Pentru ca gindul incet incet creste si apoi duce la fapta.
Nu e pedepsit gindul niciodata.Dar daca gindul ajunge sa fie pus in practica e rau.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Spunea cineva :,, Ai grija ce gandesti, gandurile devin cuvinte.Ai grija ce spui, cuvintele devin actiuni.Ai grija ce faci, actiunile devin obiceiuri, obisnuintele formeaza un caracter, iar caracterul devine un destin.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Da e acelasi lucru.Firicelele mic de iraba neplivite devin buruieni.
As putea fi un crestin de nota 10!

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Ar fi un lucru bun.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Nu este si parerea mea.
Pavel a spus cacei altoiti vor deveni maslin si nu invers.
Nu se avea atunci in vedere o biserica deosebirta.Se pare a aceasta s-a nascut in timp indelungat.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Acest text nu este adevart. l am mai comentat pina acum de zeci de ori.
Isus nu i-a zis niciodata Petru.El ii zice Chifa.
Isus nu stia cee aceea biserica.In ivrit nu exista denumirea si niu se stia pe vremea lui ce ar reprezenta.
Deci ce ar fi vrut sa zica Isus ca zideste/
Daca el personal nu stia?

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Cuvantul Biserica nu se refera la o cladire.Biserica este formata din pietre vii.Noi suntem madularele iar Isus este Capul.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Eu stiu foarte bine aceasta.Ma refer ca Isus nu putea spune Biserica ca nu exista acest cuvint in limba in acre el vorbea. Ce e atit de greu de priceput.acest verset e inventat de biserica mai tirziu, Petra. Petros petru Piatra.
Acestea nu au corespondent in limba lui Isus.

| tavadaresti a răspuns:

Porunca a 7-a.
Sa nu preacurvesti. (Exod.20:14)...>

Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui. (Mat.5:28)
Aceasta calcare loveste in:\
1. casatorie= caminul ideal
2. Caracterul tau va fi patat continuand cu o astfel de calcare
3.constiinta ta va fi schimbata fata de cei din jurul tau si fata de aproapele tau
4.aceasta calcare serveste intereselor proprii de egoism si rele
5. "a pofti" face referire la porunca a 10-a facand referire la: intelect, afectiunile si vointa
Pacatul este mai intai si mai presus de de toate un act al puterilor superioare ale mintii: ratiunea, puterea de alegere, vointa. Actul extern este doaro extinderea hotararii launtrice.

| tasmania a răspuns:

Fiindca lucrurile mari incep cu ganduri mici. In minte, in gand - acolo ne razboieste vrajmasul prima data. Si daca te invoiesti la pacat cu gandul, e ca si cum ai fi semnat ca predai reduta.

| CiprianFreeLife a răspuns:

Pai este pacat sa poftesti la femeia altuia chiar daca acest lucru il faci si cu gandul, acest lucru e tot un fel de desfranare.

| ChR a răspuns:

Cati incuiati pe aici.